راهکار های استفاده از فضای پرت خانه

امروزه با افزایش فرهنگ آپارتمان نشینی، روز به روز خانه ها کوچک و کوچک تر می شوند. تا جایی که ساکنین خانه های کوچک برای مواجه نشدن با کمبود جا، بایستی به بهترین شکل ممکن از تمامی قسمت های خانه استفاده نمایند. استفاده از تمامی فضا‌ های خانه از جمله فضای پرت خانه از راه های صرفه جویی در فضا به شمار می رود. هم چنین شیوه های مختلف دیگری نیز برای استفاده از فضای پرت وجود دارد که از جمله آن می‌ توان به استفاده از گوشه‌ های اتاق، استند ماگ، میله‌ آویز و … اشاره نمود. در این مطلب 9 راهکار ساده و کم‌ هزینه استفاده از فضای پرت خانه ارائه شده است.

استفاده از فضای پرت خانه

1- آلبومی از بهترین لحظه‌ ها : 

در هر خانه ایی، دیوار هایی بدون کاغذ دیواری و تابلو وجود دارد. استفاده از عکس های شخصی یکی  از شیوه های مناسب برای زیبا کردن این دیوار ها می باشد. این طرح نه تنها موجب زیبایی بیشتر منزل شما می شود. بلکه تمام لحظات خوب شما را که با عزیزان سپری نموده اید را نیز تداعی می کند. فراموش نکنید که برای انجام این کار، اگر تمامی تصاویر دارای سایز و حاشیه‌ یکسان باشند. دیوار نمای بهتری خواهد داشت. البته در برخی موارد مثلا وقتی دیوار‌ های خانه چارچوب چوبی یا گچ‌ بری دارند، بهتر است که تصویر ها با قاب به دیوار متصل شوند.

2- نمایی برای چای نوشیدن : 

همان گونه که در تصویر زیر مشاهده می کنید، با نصب یک تخته چوب به پنجره‌، و استفاده از یکی یا دو صندلی، می توانید مکان مخصوصی را برای نوشیدن چایی خلق کنید. برای عملی کردن این ایده تنها کافیست، پنجره ایی با عرض مناسب انتخاب نمایید. برای مثال، در صورت نیاز به یک میز چای‌ خوری دو نفره، بایستی پنجره‌ ایی با پهنای بیشتر از حد معمول را در نظر بگیرید؛ در غیر این صورت این طرح در اتاق خواب شما عملی خواهد یود.

استفاده از فضای پرت خانه

3- گوشه‌ های اتاق را فراموش نکنید : 

گوشه های اتاق، فضای پرت محسوب می شوند که معمولا در طراحی نقشی ندارند. و برای قرار دادن گلدان‌ ها یا میز‌ هایی بسیار مناسب هستند که جایی در آپارتمان های کوچک ندارند و صاحبخانه مجبور به فروش آن ها به سمساری است. البته این دو مورد تمام کارایی گوشه‌ اتاق نیست، و در هر خانه‌ ایی با توجه به طراحی خاص آن، امکان استفاده از این قسمت ها و فضای پرت وجود دارد. هم چنین این قسمت می‌ تواند مکان مناسبی برای جالباسی، کتابخانه یا دکور L شکل باشد.

4- ساختن استند ماگ : 

معمولا کابینت‌ های آشپزخانه گنجایش تمامی ظروف و لیوان‌ ها را ندارد. و گاهی مواقع صاحبخانه برای قرار دادن ظروف در جایی که خشک شوند و دور از دسترس باشند، دچار مشکل می شود. استفاده از یک استند ماگ در آشپزخانه، یکی از راه‌ های ساده برای رفع این مشکل می باشد. می توان ماگ‌ ها و لیوان‌ های اضافی را در این استند قرار داد.

استفاده از فضای پرت خانه

5- مشکلات سرویس بهداشتی : 
نبود فضای مناسب برای قرار دادن حوله‌ های تمیز و لوازم بهداشتی، یکی از مشکلاتی است که در کاربران در آپارتمان های کوچک با آن مواجه هستند. شما می توانید با توجه به ساخت حمام یا سرویس بهداشتی منزل، جای مناسبی برای این وسایل ایجاد کنید. قسمت بالای درب ورودی، یکی از فضا هایی است که معمولا دیده نمی شود. می توان یک تخته چوب یا ام دی اف را با استفاده از میخ به این قسمت متصل نمود. و مکان مناسبی را برای نگه‌ داری حوله‌ های تمیز و دیگر وسایل بهداشتی ایجاد نمود. البته به یاد داشته باشید، که این راهکار برای حل مشکل وسایل اضافی در اتاق‌ خواب نیز صدق می کند.

حتما ببینید : 25 پلان فروشگاه تجاری با متراژ 100 تا 1000 متر مربع


6- اتاق خواب – محل کار : 

معمولا در خانه هایی که دارای یک یا 2 اتاق خواب هستند، برای اتاق کار جایی نمی ماند. اصولا داشتن مکانی برای فکر کردن به پروژه‌ های کاری یا انجام دادن کار‌ های اداری که معمولا با خود به خانه می‌آوریم تا حدودی الزامی است. شما می توانید با قرار دادن دیوار‌ ای کاذب در میان اتاق‌خواب‌ های بزرگ، فضای دنجی را برای کار کردن ایجاد کنید. با این حال در برخی از موارد اتاق خواب گنجایش قرار دادن دیوار کاذب را ندارد. در این مورد با قرار دادن میز تحریر در یکی از گوشه‌ های اتاق، فضایی برای خود ایجاد کنید.

7- با دقت داخل کابینت ها را بررسی کنید : 

درب کابینت معمولا یکی از مکان های پر کاربرد است که نادیده گرفته می شود. شما می توانید چند استند را با میخ به دیواره داخلی درب کابینت متصل نمایید و فضای مناسبی را برای قرار دادن قابلمه‌ های کوچک، قاشق‌ های بزرگ و … ایجاد کنید. البته در صورت پیدا نکردن استند آماده و متناسب با سایز کابینت، می توانید یک تکه چوب را با میخ به دیواره کابینت متصل کنید و استند مخصوص خود را بسازید.

استفاده از فضای پرت خانه

8- استفاده از میله آویز : 

بیشتر حمام ها، فاقد کمد و کشو کافی برای نگهداری تمامی وسایل بهداشتی هستند. و از سویی برخی از لوازم بهداشتی مانند، شامپو، صابون یا حوله باید کاملا در دسترس باشند. استفاده از میله‌ آویز پرده‌ حمام یکی از راهکاری بسیار ساده حل این مشکل است. تنها کافیست شما استند‌ هایی برای نگهداری شامپو و صابون آماده کنید و به میله‌ ها آویزان نمایید و یا برای خشک نگه‌ داشتن حوله‌ ها، آن‌ها را در پشت پرده‌ حمام آویزان کنید تا در مواقع نیاز به آسانی به این وسایل دسترسی داشته باشید.

استفاده از فضای پرت خانه

۹. اتاق کار در کمد : 

در برخی از منازل، کمد های بزرگ و بلا استفاده وجود دارد. این کمد ها از یک کمد معمولی بزرگ تر هستند و برای استفاده به عنوان یک انباری نیز کوچک هستند. شیوه استفاده از این کمد ها تا حدودی سلیقه‌ ایی است. به این معنا که شما متناسب با منزل خود، و بسته به فضای مورد نیاز می‌ توانید از این کمد ها استفاده کنید. توصیه ما به شما استفاده به عنوان یک اتاق کار یا کتابخانه است.

استفاده از فضای پرت خانه


این مطالب را هم ببینید :

دانلود صحنه آماده نمای خارجی ساختمان و محوطه

آموزش طراحی صحنه داخلی در Marvelous Designer و 3ds max