طراحی ایستگاه اتوبوس با چوب و فلز

ایستگاه های اتوبوس، یکی از فضا های شهری و عمومی محسوب می شوند به همین دلیل طراحی و معماری آن از اهمیت بسیاری برخوردار است. هم چنین استفاده از اتوبوس عمومی به دلیل تراکم جمعیت در شهر ها و افزایش تردد در سطح شهر ها، به یک ضرورت تبدیل شده است.  به همین علت طراحی ایستگاه اتوبوس بسیار حائز اهمیت می باشد. در حال حاضر به منظور اثر گذاری بر فرهنگ و آرامش مردم، طراحی ایستگاه های اتوبوس به شکلی مدرن و خلاقانه صورت می گیرد.

طراحی ایستگاه اتوبوس با چوب و فلز

در طراحی ایستگاه های اتوبوس سوالاتی به شرح زیر مطرح می شود:

  1. یک ایستگاه اتوبوس باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟
  2. آیا ایستگاه اتوبوس قابلیت تاثیر مثبت بر کاهش آلودگی را دارد؟
  3. یک ایستگاه اتوبوس زیبا بر روحیه مردمی که از آن استفاده یا مشاهده می کنند چقدر می تواند تاثیر داشته باشد؟

طراحی ایستگاه اتوبوس با چوب و فلز

در طراحی ایستگاه اتوبوس در وحله اول بایستی به زیبایی بصری آن توجه شود. و تنها به عنوان مکانی برای سوار یا پیاده شدن از اتوبوس دیده نشود. ایستگاه Palafolls واقع در شهر بارسلونا، اسپانیا توسط گروه معماری MIAS ARCHITECTS طراحی و به اجرا رسیده است. این ایستگاه با چوب و فلز ساخته شده و در طراحی آن با ایده ایی خلاقانه و متفاوت مجموعه ایی از پنجره با ساختاری متفاوت بر روی سکو ایستگاه تعبیه شده است.

طراحی ایستگاه اتوبوس با چوب و فلز

پنجره ها دارای قاب های چوبی هستند که بر روی پایه های فلزی قرار گرفته اند. این پنجره ها علاوه بر محافظت از مردم در مقابل باد و باران، این امکان را فراهم می نماید تا مسافران بدون هیچ ناراحتی و مشکلی در زیر آن به انتظار اتوبوس بنشینند. ساختار اصلی این ایستگاه از فولاد است که با دوتیر با شکل ضربدری به زمین اتصال یافته است. و با یک ساختار متعادل، از پنجره های مختلف پشتیبانی می کند. استفاده از پنجره در این ایستگاه اتوبوس موجب ایجاد حس امنیت و زیبایی شبیه به یک خانه شده است. و مسافران به طور ناخودآگاه در هنگام انتظار آرامش بیشتری خواهند داشت. معمار در طراحی این ایستگاه تلاش نموده تا نمایی از باز و بسته بودن پنجره ها را نشان دهد و به فضای شهری فرم مدرنی را بیفزاید.


حتما ببینید : طراحی اتاقک چندمنظوره در حیاط خلوت 


سایر تصاویر طراحی ایستگاه اتوبوس در اسپانیا

طراحی ایستگاه اتوبوس با چوب و فلز

معماری ایستگاه اتوبوس

پلان ایستگاه اتوبوس

پلان ایستگاه اتوبوس

پلان ایستگاه اتوبوس

پلان ایستگاه اتوبوس

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری