ایده های تغییر شکل پشت بام

اگر شما در شهر زندگی می کنید به احتمال فراوان به فضای پشت بام دسترسی دارید. اما آیا تاکنون بیش از یک پشت بام به آن دید دیگری داشته اید؟ در صورت تمایل به ایجاد تغییر و تحول در این فضا با ما همراه باشید. در این مطلب 10 شیوه تغییر شکل پشت بام ارائه شده که می تواند الهام بخش ایده ایی نو برای شما باشد.

طراحی پشت بام

1- تخت های توری آویزان : 

اگر شما علاقمند به داشتن فضایی برای ستراحت کردن و تمدد اعصاب هستید، استفاده از یک تخت توری (ننو) بهترین و مناسب ترین انتخاب برای شما است. گیاهان قابلیت بخشیدن آرامش عمیقی را به مخاطب دارند. بدین ترتیب در فضای پشت بام خود از تعداد زیادی گلدان گل بهره ببرید. در صورتی که علاقه ایی به استفاده از تخت توری ندارید می توانید یک جفت صندلی راحتی را جایگزین آن نمایید.

تغییر شکل پشت بام

2- باغ آشپزی : 

برای این که فضای پشت بام  بزرگ تر از چیزی که هست، به نظر برسد، می توانید در اطراف و لبه های پشت بام گیاه بکارید. در صورتی که به آشپزی علاقمند هستید نیز می توانید سبزیجات، کاهو و… نیز بکارید. به علاوه می توان برای جلوگیری از تابش نور خورشید از یک چتر پر زرق و برق نیز استفاده نمود و در واقع یک اتاق غذا خوری منحصر به فردی را ایجاد نمود.

تغییر شکل پشت بام

3- تراس شهری : 

در مرکز شهر لندن بالکن های وسیع و گسترده تبدیل به مکانی برای نشستن شده اند. گلدان های مو به همراه چمن های بلند یک فضایی خصوصی و به دور از هیاهو و شلوغی خیابان را خلق نموده اند. شما می توانید در این تراس های شهری با استفاده از یک میز قهوه منحصر به فرد، از مهمانان و دوستان خود با نوشیدنی، تنقلات و… پذیرایی نمایید.

تغییر شکل پشت بام

4- سینما روی بام : 

سینما روی بام یکی دیگر از روش های تغییر شکل پشت بام است به این صورت که شما می توانید پشت بام خلوت خود را با استفاده از یک صفحه نمایش تبدیل به یک سینمای شخصی کنید. و دوستان خود را پس از غروب آفتاب، دعوت به تماشای فیلم کنید. فراموش نکنید که تعدادی بالشت و پشتی برای آن ها در نظر داشته باشید. علاوه بر این شما می توانید در اطراف لبه های پشت بام تعداد کمی فانوس یا لامپ رشته ایی قرار دهید و از حفظ ایمنی مهمان های خود اطمینان حاصل نمایید. زیرا ممکن است مهمانان نیاز داشته باشند تا پیش از تمام شدن فیلم، از جای خود بلند شوند.

تغییر شکل پشت بام

5- صبحانه فرانسوی : 

یکی دیگر از ایده های تغییر شکل پشت بام استفاده از پرچین های مرتب به همراه یک میز گرد تیره است. با این کار به فضای پشت بام خود حال و هوایی پاریسی ببخشید. علاوه بر این شما می توانید با استفاده از چند گلدان بزرگ یا درخت مرکبات کوتاه، زیبایی پشت بام خود را دو چندان کنید. و با دعوت از دوستان و مهمانان خود  برای یک میان وعده از آنان با یک فنجان قهوه یا یک لیوان آب میوه پذیرایی کنید.

تغییر شکل پشت بام


حتما ببینید : 20 ایده خلاقانه طراحی راه پله لوکس با متریال های مختلف


6- باغ آب : 

می توان در پشت بام با صدای قل قل فواره ایی، هیاهوی ترافیک شهر را محو کرد و فضای آرامش بخشی را خلق نمود. چنین طرحی در نیویورک به اجرا رسیده است. به این صورت که یک استخر کوچک بر روی پشت بام ایجاد شده و بالای نیمکت نیز با استفاده از آلاچیق پوشانده شده است. و با رشد درختان انگور تعبیه شده، سایه لازم در این مکان فراهم شده است.

طراحی پشت بام

7- فضایی خصوصی در ارتفاع : 

تبدیل کردن تراس ساختمان های بلند به یک حریم شخصی و خصوصی یکی دیگر از روش های تغییر شکل پشت بام است. برای اجرایی کردن این ایده، بایستی بر روی پشت بام یک حصیر چوبی در کل ناحیه و روی سقف پشت بام کشیده شود تا یک فضای خصوصی و به دور از آفتاب ایجاد شود. در صورت که تمایل دارید طراحی این فضا در زمان کمتر و با هزینه کمتری اجرا شود، می توانید از پارچه های بادبانی یا یک آلاچیق کوچک نیز استفاده نمایید.

طراحی پشت بام

8- وان آب گرم به اضافه پرچین مصنوعی :

NYC توسط Cotney و Novograte Robert به منظور حفظ حریم وان آب گرم طراحی شده است. در تصویر زیر مشاهده می کنید که NYC روی یک نرده بلند با استفاده از گیاهان مصنوعی پوشانده شده است. اما سمت دیگر آن به منظور ارائه چشم انداز بهتر باز است.

طراحی پشت بام

9- باغی برای ملاقات با همسایه ها : 

شما می توانید فضای استفاده نشده روی پارکینگ محله تان را تبدیل به باغی برای دور هم جمع شدن کنید. در رابطه با فضا های کوچک تر نیز می توانید با مشورت و هم فکری با همسایه های خود به طرحی ایده آل و مناسب دست یابید. هم چنین با استفاده از گیاهانی برای ایجاد سایه، گل های شاداب و چند نیمکت نیز می توانید فضای پشت بام خود را تغییر دهید.

ایده های طراحی پشت بام

10- به حفظ ایمنی توجه داشته باشید : 

توصیه می شود حتما قبل از پذیرفتن مسئولیت اجرایی این پروژه ها با یک مشاور با تجربه مشورت نمایید. زیرا برای اجرای این طرح ها، پشت بام باید قابلیت و ظرفیت تحمل وزن های اضافی مانند وان آب گرم، آلاچیق و… را داشته باشد. به این دلیل که بعضی از ساختمان ها قابلیت تحمل این بار های اضافی را ندارند.

طراحی پشت بام

منبع : houzz

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

دانلود آبجکت مبلمان و ست میز و عسلی

دانلود تکسچر با کیفیت بالا – آرشیو DesignTNT Textures