طراحی مسجد نور دبی

شرکت معماری NUDES به تازگی رندر هایی از طراحی مسجد نور دبی را برای مسابقه طراحی مسجد در خلیج دبی منتشر نموده است. این پروژه در شهرکی با 48.500 هزار واحد مسکونی واقع شده و با کانسپت بازی نور متشکل از لایه های چندگانه هندسی می باشد تا به عنوان یک فیلتر به منظور عبور نور به صورت هاله ایی نرم و لطیف به درون فضای عبادتی مسجد عمل نماید. این مسجد مدرن برای کاربران ترکیب متنوعی از نور را به تصویر می کشد و موجب می شود تا نمازگزاران تجربه معنوی متفاوتی را داشته باشند.

مسجد نور

معماری این مسجد مدرن به عنوان قسمتی از گسترش خلیج دبی خواهد بود که نیاز مذهبی 175 هزار جمعیت این نقطه از شهر دبی را پاسخگو می باشد. مسجد نور به عنوان مکانی در نظر گرفته شده که به طور روزانه مورد استفاده نمازگزارن قرار می گیرد. تیم معماران به منظور تقسیم شدن یکسان فضای نمازگزار برای مردان و زنان در طبقه همکف و این که امکان ایستادن هر دو گروه به سمت قبله راحت و آسان شود، قبله مسجد را به سمت دیوار اصلی ساختمان سوق داده اند.

فضای داخلی مسجد نور با استفاده از الگو های فرمال و منحنی کردن نور در سطوح کِرو طراحی شده است. این ویژگی در طراحی داخلی  به واسطه ایجاد برخی درب های شناشیل یا شناشیر (معماری بومی سواحل خلیج فارس به نام لاتین mashrabiya) که از تکرار هندسه ایجاد شده اند، موجب افزایش کیفیت بصری گذر نور در ساختمان می شوند. این سیستم مانع از منعکس شدن نور خورشید می شود و بدین ترتیب برای نماز و مراسم های دیگر مذهبی فضایی راحت و خنک را به وجود می آورد. این مسجد مدرن دارای یک تراس در فضای باز و میدانی مسطح است که محدوده مسجد از هر 4 طرف را گسترش می دهد. در کل طراحی مسجد نور دبی به منظور الهام بخش بودن فضا های مدرن معنوی با استفاده از یک مفهوم ساده ارائه شده است.


حتما ببینید : طراحی باشگاه زیبای اندام World Class در روسیه


سایر تصاویر پروژه طراحی مسجد نور دبی

طراحی مسجد نور

مسجد نور

طراحی مسجد نور

مسجد نور

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

دانلود پلان باشگاه اسب سواری

نمونه موردی مسکونی خارجی – آپارتمان مسکونی مسکو