طراحی خلاقانه نمای تبخیری مجتمع تجاری

طراحی نمای تبخیری مرکز خرید لیون، واقع در شهر لیون فرانسه توسط شرکت روتردامی MVRDV به اجرا رسیده است. مساحت این مرکز خرید 166000 مترمربع می باشد که بزرگ ترین مجتمع تجاری این شهر محسوب می شد که نخستین بار در سال 1975 ساخته شده است و در سال 2013 باز سازی آن توسط شرکت MVRDV و SUD با طرحی مدرن و متناسب با معماری روز دنیا صورت گرفته است.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار: شرکت MVRDV و SUD
  • طراح منظر: BASE
  • طراح نما: VP&Green
  • مشاوران پروژه: Y Ingénierie, WSP
  • مکان پروژه: لیون، فرانسه
  • مساحت پروژه: 166000 مترمربع
  • سال ساخت: 2013

طراحی نمای تبخیری مرکز خرید لیون

خلق یک باغ بزرگ و مرتفع، هدف اصلی بازسازی این مجموعه بوده است که به مرکز خرید و ساختار شهری قلب لیون گره بخورد. هم چنین ایجاد فضاهایی در هر طرف پاساژ نیز از دیگر برنامه های نوسازی این پروژه می باشد که به شکل تراس هایی متفاوت از کناره های ساختمان اصلی به سمت بیرون شاخه بزنند. این فضاهای اضافه، باعث ایجاد اتاق هایی به سوی باغ روی پشت بام شده اند به گونه ایی که عموم مردم داخل خیابان از طریق راه پله های چندگانه، پله برقی و آسانسور به صورت مستقیم به باغ دسترسی پیدا می کنند. طبقات پایین این مجتمع جدید به فروشگاه های خرده فروشی اختصاص یافته است و طبقات بالا نیز شامل رستوران ها، پارک و سینما می باشد. به طور کلی این مجتمع جدید 32،000 متر مربع مساحت دارد.

طراحی نمای تبخیری مرکز خرید لیون

در بازسازی این مجموعه تغییرات قابل توجه ایی در نمای ساختمان بتنی صورت گرفته است. تیم معماران از پوشش سلولی برای طراحی نما استفاده کرده اند تا به عنوان نماد و سنبل کاشی های مستطیلی درهم آمیخته ساختمان اصلی باشد. معماران پروژه در طراحی نما با رفع الگو های بتنی موجود، با تغییر شیشه به بتن از شیشه استفاده کرده و کانسپت طراحی نمای شیشه ایی مشرف به خیابان از تبخیر ایده گرفته شده است. شرکت معماری MVRDV از این طرح تبخیری به عنوان یک جنبش فیزیکی و نمادین برای مجتمع استفاده کرده است. در تمام ساختمان این الگوی کوچک سازی و کم شونده، جلوه های شیشه‌ای را ایجاد می کنند و دید و منظر زیبایی را به جهت نقاط برجسته شهر مثل کلیسای Notre-Dame و برج متالیک Fourviere به وجود می آورد.

طراحی نمای تبخیری مرکز خرید لیون

حجم پله پله ایی Part-Dieu برخی از نیازهای شهروندان را برطرف می سازد و پارک و باغی فضای باز و سبز را به وجود می آورد که در آن مردم می توانند ملاقات، دیدار و هم چنین استراحت کنند. این همان کیفیت و آرامشی است که مردم این منطقه از لیون از دست داده‌اند. وینی ماس، مؤسس شرکت MVRDV توضیح می دهد: ” با تنظیم مجدد برنامه، ما یک پلت فرم شهری ایجاد کرده ایم تا در جایی که مردم بین پارک آرام و مرکز بازار پر جنب و جوش قرار دارند، در فضایی که  محیطش از  سواحل رودخانه‌ای لیون الهام گرفته شده است لذت ببرند.:

طراحی نمای تبخیری مرکز خرید لیون

رستوران ‌ها و هم چنین سینما، به شکل مستقیم به داخل این تراس‌ ها که در فضای باز قرار دارند دسترسی پیدا می کنند و از آنجا نیز به کتابخانه عمومی متصل می ‌شوند. جایی که زمانی فقط یک مرکز خرید بوده است اکنون تبدیل به مجتمع چند منظوره ایی شده که به زندگی و حرکت شهر پیوند خورده است. Maas می گوید: “بازسازی مرکز تجاری Part-Dieu دروازه‌ ایی نو به سوی شهر باز می‌کند. ساختمانی تدافعی شکل و محبوس گذشته را به فضایی باز و محلی برای عموم مردم تبدیل کرده است. و هم چنین این مرکز خرید به بخشی از شهر تبدیل شده است.”


حتما ببینید : طراحی هتل ساهارا در مراکش


سایر تصاویر طراحی نمای تبخیری مرکز خرید لیون

طراحی نمای تبخیری مجتمع تجاری

طراحی نمای تبخیری مجتمع تجاری

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری