12 نوع لوستر برای دکوراسیون داخلی

از دیرباز تاکنون لوستر به عنوان یک عضو ثابت در دکوراسیون داخلی حضور داشته است. شاید در گذشته تنوع چندانی در زمینه لوستر ها و چراغ های آویز وجود نداشت ، اما امروزه لوستر ها در شکل ها و فرم های مختلفی طراحی و ساخته می شود که هر یک از این مدل ها زیبایی خاص خود را دارند. انواع لوستر برای دکوراسیون های مختلف وجود دارد که شما می توانید با توجه به سلیقه و متناسب با سبک دکوراسیون خود یکی از آن ها را انتخاب نمایید. در این مطلب با 12 نمونه لوستر برای سبک های مختلف دکوراسیون داخلی آشنا خواهید شد.

انواع لوستر برای سبک های مختلف دکوراسیون داخلی

انواع لوستر برای سبک های مختلف دکوراسیون داخلی

1- لوستر چند وجهی : 

یکی از جدید ترین انواع لوستر ، لوستر با فرم چند وجهی می باشد. لوستر های مشبک یا چند وجهی به علت داشتن اشکال هندسی مشابه یا متفاوت ، بهترین انتخاب برای دکوراسیون منزل به سبک مدرن هستند. در صورت علاقمند بودن به سبک مدرن بهتر است از لوستر های چند وجهی بهره ببرید. این مدل لوستر ها با سبک های مینیمال ، میدسنچری و مدرن همخوانی خوبی دارند.

انواع لوستر برای سبک های مختلف دکوراسیون داخلی

2- لوستر به صورت یک پلیت با مجموعه ایی از لامپ های آویزان شده : 

لوستر به صورت یک پلیت با مجموعه ایی از لامپ های آویزان شده یکی دیگر از انواع لوستر های مدرن و امروزی می باشند. درخشندگی این لامپ های به شکلی است که تصور می شود فضای زیر سقف ستاره باران شده است. این مدل لوستر دارای ظاهری ساده می باشد و طراحی پیچیده ایی ندارند. اما در صورت استفاده در فضای مناسب ، روشنایی خیره کننده ایی را ایجاد خواهند کرد. این مدل لوستر مناسب دکوراسیون های مدرن می باشد.

انواع لوستر برای سبک های مختلف دکوراسیون داخلی

3- لوستر های کلاسیک : 

لوستر های کلاسیک از گذشته تا به امروز محبوب و مرسوم بوده اند. این مدل لوستر طرفداران خاص خود را دارد. با محبوب شدن دوباره سبک کلاسیک در معماری ، این مدل لوستر بیشتر جلوه کرده و توجه هر بیننده ایی را به خود جذب می کند. با این وجود نمی توان گفت این لوستر ها قدیمی و دمده خواهند شد ، زیرا همواره افراد زیادی وجود دارند که علاقمند به سبک کلاسیک در منزل خود هستند. برای چنین افرادی انتخاب لوستر های کلاسیک با تزیینات زیاد و سنگین همیشه ایده آل بوده و خواهد بود.

انواع لوستر برای سبک های مختلف دکوراسیون داخلی

4- لوستر مینیمال : 

در صورت علاقمند بودن به سبک مینیمال و ساده گرایی باید خرسند باشید. به این علت که در حال حاضر این سبک بسیار محبوب و پرطرفدار می باشد. سبک مینیمال یک سبک مدرن و امروزی می باشد که در آن سادگی بسیار حائز اهمیت می باشد و از تزیینات و عناصر غیر ضروری کمتر استفاده می شود. یک لوستر مینیمال به سادگی هر چه تمام تر زیبایی خود را نشان می دهد. در ظاهر این مدل لوستر هیچ تزئینات اضافه ایی دیده نمی شود.  اما به جرئت می توان گفت که نبود تزیینات در طراحی این لوسترها نه تنها از زیبایی آن ها نمی کاهد ، بلکه راز منحصر به فرد بودن آن ها نیز هست.

انواع لوستر مدرن

5- لوستر های مدرن : 

زمانی که سخن از سبک مدرن در طراحی لوستر ها می شود. امکان دارد ذهن مخاطب به هر سمتی کشیده شود. سبک مدرن ویژگی های مختص به خود را دارد. اما محدودیت زیادی در فرم ایجاد نمی کند. طراحی لوستر های مدرن به هر شکل و فرمی طراحی می شوند. در این مدل لوستر ها انواع متریال های صنعتی و رنگ های مختلف دیده می شود. لوستر های مدرن می توانند در نحوه اتصال خود به سقف یا دیوار و محل قرار گرفتن خود در فضا نیز نوآورانه عمل کنند.

انواع لوستر مدرن

6- لوستر هایی با نشانه هایی از سبک کلاسیک :

برای افرادی که تعریف خود از لوستر را تا حد زیادی وام گرفته از فرم کلاسیک آن می دانند و بر این باور هستند که یک لوستر زیبا بایستی نشانه هایی از ظاهر کلاسیک و انواع قدیمی آن را داشته باشد ، مدل های جدیدی ارائه شده اند که در عین سادگی ، دارای ظاهری شبیه به لوستر های کلاسیک هستند. این مدل لوستر ها مدرن نیز محسوب می شوند ، اما فرم آن ها با احترام زیادی نسبت به تعاریف سبک کلاسیک طراحی شده است. این نوع لوستر در نگاه اول تداعی کننده منازل قدیمی با دکوراسیون مجلل است.

انواع لوستر مدرن


حتما ببینید : اصول انتخاب سیستم روشنایی مناسب


7- لوستر مدرن با متریال فلز :

همان گونه که در بالا اشاره نمودیم ، انواع متنوعی از لوستر های مدرن وجود دارند که نمی توان قانون خاصی برای تعریف ویژگی های آن ها تعریف نمود. یک لوستر مدرن امکان دارد دارای فرم هندسی باشد و یا یک فرم کاملا ساختگی یا غیر هندسی داشته باشد. هم چنین در ساخت لوستر های مدرت هیچ محدودیتی در استفاده از متریال وجود ندارد. یکی از ایده های نوین و خلاقانه لوستر های امروزی استفاده از فلزات براق به عنوان پوسته و روکش نهایی لوستر است. این نوع متریال جلوه و درخشندگی خاصی به لوستر می بخشد.

انواع لوستر مدرن

8- لوستر با فرم نامتعارف :

برای جلوه بیشتر لوستر در دکوراسیون مدرن ، بایستی فرمی نامتعارف داشته باشد. لوستر های مدرن از فرم خاصی پیروی نمی کنند. شاید در تعریف مدرن لوستر ها بتوان این گونه اظهار داشت که فرم لوستر به اندازه ایی حائز اهمیت است که امکان دارد دیگر خصوصیات آن را تحت شعاع قرار دهد. یک فرم قوی و قابل توجه می تواند منجر به خارج شدن لوستر از نقش اصلی خود که نورپردازی فضا است ، شود و آن را تبدیل به یک المان با عنصر دکوراتیو کند.

طراحی لوستر

9- لوستر هایی با فرم های صفحه ایی و منحنی دار : 

یکی دیگر از انواع لوستر های مدرن و امروزی ، لوستر هایی با فرم های صفحه ایی و منحنی دار می باشد. انواع لوستر ها در دکوراسیون تنها با استفاده از نحوه قرارگیری قطعات در کنار یک دیگر قابلیت خلق دارند. هم چنین باید بدانید که لوستر های مدرن و امروزی تنوع رنگی قابل توجهی دارند. به این معنا که یک لوستر می تواند به جای تک رنگ یا دو رنگ بودن از چندین رنگ مختلف تشکیل شده باشد.

طراحی لوستر

10- لوستر حباب مانند :

از دیرباز تا کنون لوستر های حباب مانند برای دکوراسیون اتاق خواب مورد استفاده قرار می گرفتند. اما در حال حاضر در فرم های بسیار جالب تری طراحی و ساخته می شوند. به این صورت که این حباب دیگر محدود به یک کره که لامپ را در بر می گیرد ، نیست. امروزه حباب ها کنار هم قرار می گیرند و صفحات به شکلی  هستند که فرم یک محفظه را برای لامپ شکل می دهند. این مدل لوستر بهترین گزینه برای دکوراسیون اتاق خواب می باشد.

لوستر در دکوراسیون

11- لوستر به شکل ماه : 

نوع دیگری از حباب های مدرن وجود دارد که به گونه ایی طراحی شده اند که به هنگام روشن شدن ، شبیه شکل ماه می شوند. و تصور می شود ماه در اندازه کوچک است که فضا را روشنایی می بخشد. طراحی ظریف و ماهرانه این مدل حباب ها به گونه ایی است که ظاهر آن ها بیش ترین شباهت ممکن را با شکل واقعی ماه دارد.

لوستر در دکوراسیون

12- لوستر با ظاهری ستاره ایی شکل : 

یکی دیگر از انواع لوستر های مدرن ، لوستر با ظاهری ستاره ایی شکل می باشد. در قسمت انتهایی هر یک از بازو های این لوستر ، یک لامپ تعبیه شده است. فرم ستاره ایی از فرم های شناخته شده در میان لوستر های مدرن است. این مدل لوستر بهترین انتخاب برای دکوراسیون مدرن و میدسنچری می باشد. این لوستر ها مناسب اتاق نشیمن و فضای پذیرایی است.

لوستر در دکوراسیون


این مطلب را هم ببینید :

دانلود صحنه آماده و مدل سه بعدی نما و محوطه ساختمان