طراحی ویلا نیلوفر توسط استودیو معماری خط

ویلا نیلوفر واقع در لواسان توسط استودیو معماری خط در سایتی به مساحت 700 متر مربع طراحی و ساخته شده است. این ویلا در محله ایی نسبتا متراکم و زمینی ناهموار و باریک قرار گرفته است. کارفرمای این پروژه از تیم معماران خواستار طراحی فضایی برای سپری نمودن تعطیلات و اوقات فراغت خود بود و هم چنین از حداکثر متراژ زمین برای ساخت و ساز استفاده شود. به علاوه ساختمان باید مرتفع طراحی می شد تا چشم اندازهای منطقه از طبقات بالا قابل لمس و مشاهده باشد.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : استودیو معماری خط
  • مکان پروژه : لواسان، ایران
  • معماران مسئول : جلال دادور، جوبین دلاوریان
  • تیم طراحی : علی گودرزی، فؤاد رشیدی، نسترن شاهرخی، آناهیتا نجفی
  • مساحت پروژه: 700 متر مربع
  • سال ساخت : 2017

ویلا نیلوفر

معماران الویت طراحی این پروژه را با توجه به عرض کم زمین در ضلع شمالی سایت، بر طبق محدودیت هر فضا انجام داه اند. بنابراین کل مجموعه به شکل توده های مشخص داخلی و خارجی دسته بندی شده و ویلا را تبدیل به یک واحد منسجم و یکپارچه نموده است. این انسجام و یکپارچگی برای ساکنین آزادی عمل را به وجود آورده است. با در نظر گرفتن مفهوم کاربردی، حجم و توده های ساختمان چرخش های متناوبی داشته اند، که این تغییر مکانی موجب نفوذ نور طبیعی خورشید به تمام قسمت های ویلا شده است. با توجه به تراس های گسترده و بزرگ و حیاط بسیار کوچک ساختمان، نور گیری ویلا از عوامل مهم طراحی محسوب می شود.

تیم معماران با استفاده از یک برنامه منظم و هوشمند نور پردازی ساختمان با نور طبیعی را طراحی نموده اند که موجب پویایی حجم ساختمان شده و فرم کلی مجموعه دارای برجستگی بصری مناسبی در محل می باشد. معماران برای نخستین ورود ساکنین به ویلا، یک سناریو کاربردی و جالب طراحی نموده اند که بین فضا و چشم انداز طبیعی اتصالی ایجاد نموده است. و همچون یک جریان سیال از فضا های بسته، نیمه باز و باز می باشد.

به منظور تغییر چشم انداز دینامیک و پیوسته ساختمان، جنبش افقی و عمودی ساکنین خانه به آرامی در کنار یک دیگر حرکت می کنند. هم چنین برای این که حس وحدت عرصه های پروژه در تمام مدت با کاربران همراه باشد، فضا های خالی نقش دقیقی در حجم بیرونی و داخلی ساختمان ایفا می کنند.

نفوذ فضا های باز بر روی ساختار مدل افقی و عمودی اثر گذار بوده و موجب شفافیت و قابل درک بودن مسیر بین فضا های داخلی و خارجی شده است. تیم معماران بیشترین تنوع و پدیداری را در کالبد پروژه لحاظ کرده اند، بدون آن که از تضعیف مفهوم پروژه هراسی داشته باشند. در بیشتر پروژه، روند تغییر حجم و تعبیه فضا های باز و نیمه باز دیده می شود و این امر از اولویت های معماران در طراحی این پروژه بوده است.


حتما ببینید : طراحی ساختمان اداری با رویکرد معماری پایدار


سایر تصاویر پروژه طراحی ویلا نیلوفر توسط استودیو معماری خط

طراحی ویلا نیلوفر

ویلا نیلوفر

ویلا نیلوفر

طراحی ویلا نیلوفر

طراحی ویلا نیلوفر

منبع : architizer

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

دانلود پلان ساختمان اداری-اموزشی

آموزش پست پروداکشن صحنه هوایی در Photoshop