طراحی های خاص مخصوص اتاق کودکان

طراحی مبلمان منازل با هدف ایجاد راحتی کاربران صورت می گیرد و بایستی این راحتی در بالا ترین حد ممکن حفظ شود. در حالی که این نوع طراحی مناسب برای بزرگسالان می باشد. و این موضوع برای کودکان تفاوت دارد. زیرا طراحی مبلمان مخصوص کودکان به گونه ایی صورت می گیرد که در عین راحت بودن و حفظ راحتی در بالاترین میزان خود ، بایستی مناسب یادگیری و سرگرمی کودکان باشد. به همین علت در این مطلب به ارائه شیوه های طراحی اتاق کودکان پرداخته شده است. طراحی تمامی لوازم مخصوص اتاق کودکان به شکلی صورت می گیرد تا فضایی ایمن ، کاربردی و خلاقانه را در اتاق کودکان ایجاد نمایند. اما در نهایت بایستی به این نکته توجه داشته باشید که عدم وجود مبلمان متعدد در اتاق کودک باعث ایجاد فضایی باز و مناسب برای بازی کودکان خواهد شد. طراحی مبلمان و لوازم مخصوص اتاق کودکان به گونه ایی طراحی می شوند تا امکان ایجاد دنیای متفاوت در اتاق کودکان فراهم شود. و نه تنها باعث ایجاد جذاب و سرگرم کننده خواهند شد بلکه کمک بسیاری نیز به رشد و خلاقیت کودکان می کنند. با استفاده از طراحی و دکوراسیون مناسب اتاق کودک می توانید دنیای تخیلات فرزند خود را پروش داده و در اتاق او دنیای متفاوتی را خلق کنید. به هر اندازه که مبلمان مورد استفاده در اتاق متناسب با جسم و سن کودک باشد به همان میزان در رشد روحی ، جسمانی و خلاقیت او تاثیر گذار خواهند بود. در این مطلب با طراحی های خاص مخصوص اتاق کودکان آشنا خواهید شد.

شیوه های طراحی اتاق کودکان

1- طراحی داخلی با مقیاس و اندازه مناسب : 

بایستی مبلمان و اسباب بازی های مورد علاقه کودکان در مقیاس و ابعاد مناسب آن ها طراحی شوند. استفاده از مبلمان و اشیاء با مقیاس و اندازه مناسب موجب می شود کودک شما سالم تر و شاد تر باشد. یکی از نکاتی که در طراحی اتاق کودکان بایستی به آن توجه داشته باشید ، تزئینات اتاق کودک می باشد و مقیاس درست در این زمینه بسیار حائز اهمیت است. به عنوان مثال یک دوچرخه کوچک می تواند وسیله تزئینی زیبایی در اتاق کودکان باشد.

شیوه های طراحی اتاق کودکان

2- خلاقیت در اتاق کودک : 

وجود یک میز کار کوچک برای کودک و مشاهده تلاش والدین برای کار کردن و تقلید این تلاش از طرف کودکان می تواند تاثیر بسزایی در پرورش خلاقیت و تخیل کودکان داشته باشد. به همین علت یکی از ضرورت های طراحی اتاق کودک تعبیه یک میز کوچک مطابق با شرایط جسمانی کودک می باشد. که باعث ایجاد یک فضای مناسب برای ابراز خلاقیت کودک خواهد شد.

شیوه های طراحی اتاق کودکان

3- میز بازی در فضای اتاق کودکان : 

وجود میز و صندلی های کوچک باعث می شود کودکان لحظات جذابی را در اتاق سپری نموده و با دوستان خود بازی کنند. با رنگ آمیزی میز و صندلی های چوبی به رنگ های شاد و زنده ، نه تنها فضای کاربردی را برای فرزند خود ایجاد می کنید ، بلکه تاثیر بسزایی در زیبایی اتاق نیز خواهد داشت.

طراحی های خاص مخصوص اتاق کودکان

4- چهار پایه های کوچک در اتاق کودکان : 

چهار پایه های کوچک مخصوص کودکان موجب می شوند کودکان حس بهتری را در اتاق خود تجربه کنند. طراحی میز بازی کودک در کنار میز بزرگسالان ، باعث افزایش اعتماد به نفس کودک شده و تاثیر بسزایی در ایجاد یک فضای مناسب برای کودک شما خواهد داشت. استفاده از چهار پایه های کوچک در کنار میز این امکان را برای فرزند شما فراهم می کند تا به راحتی بر روی آن ها نشسته و بلند شود و همین موضوع باعث افزایش استقلال او خواهد شد.

طراحی های خاص مخصوص اتاق کودکان


حتما ببینید : اصول انتخاب تخت خواب مناسب برای دکوراسیون اتاق


5- تخت خواب های کودک : 

طراحی تخت خواب کودک می تواند به شکل 2 طبقه صورت گیرد. لزومی ندارد برای استفاده از تخت خواب 2 طبقه حتما صاحب 2 فرزند باشید. تخت خواب دو طبقه فضا بازی بیشتری را در اختیار کودک شما قرار داده و تنوع و حق انتخاب بیشتری را در اختیار او قرار خواهد داد. بالا رفتن از پله های تخت خواب تاثیر بسزایی در تخلیه شدن انرژی او و تحرک بیشتر کودک خواهد داشت.

طراحی های خاص مخصوص اتاق کودکان

6- استیکر ها و برچسب های دیواری : 

استیکر ها و برچسب های دیواری یکی از تزئینات دکوراسیون اتاق کودک محسوب می شود. شما می توانید با استفاده از تصاویر شخصیت های کارتونی و قهرمان های کتاب هایی مورد علاقه فرزند خود ، دیوار های اتاق را به بهترین شکل ممکن تزئین کنید. البته علاوه بر استیکر شخصیت های محبوب کودکان می توانید از هر تصویر مناسب دیگری برای دیزاین اتاق کودکان استفاده کنید و فضایی گرم و صمیمی را در اتاق ایجاد کنید.

دکوراسیون اتاق کودکان

7- مبلمان کودک مخصوص دوستان : 

شما می توانید در اتاق کودک ، صندلی ها و چهار پایه های کوچک اضافه مخصوص دوستان فرزند خود قرار دهید. و با ایجاد فضایی مناسب برای جمع شدن کودکان در کنار یک دیگر ، مکان شاد تری را برای کودک خود به وجود آورید.

شیوه های طراحی اتاق کودکان

8- اتاق های در حال رشد : 

طراحی اتاق کود باید به شکلی صورت گیرد که با رشد مداوم او سازگاری و هماهنگی داشته باشد. به همین علت بایستی لوازم موجود در اتاق به طور مرتب تعویض شده و اشیاء کوچک ، بزرگ تر شوند تا با طراحی های مناسب با افزایش سن کودک به رشد و پرورش او کمک کنند. برای این کار بهترین راه استفاده از مبلمان با طراحی های خاص می باشد که با رشد کودک ،  قابل بزرگ شدن هستند.

دکوراسیون اتاق کودکان

9- تخته مخصوص بازی در اتاق خواب کودک : 

بعضی از اشیاء به گونه ایی هستند که کودک تشویق به بازی با آن ها می شود و در حین بازی کردن ، چیز های زیادی را می آموزد و باعث رشد تخیل کودک می شود. تخته های ایستاده یکی از نمونه های این اشیاء کاربردی هستند که از آن ها برای نوشتن و نقاشی کردن استفاده می شود. فرقی نمی کند کودک تنها باشد و یا در کنار دوستان خود باشد ، در هنگام نقاشی کردن بر روی این تخته ها لحظات لذت بخشی را تجربه خواهد کرد. به یاد داشته باشید کودکان علاقه بسیاری به نقاشی کردن بر روی سطوح بزرگی مانند دیوار ها دارند و استفاده از تخته در ابعاد بزرگ به شما کمک می کند تا از نقاشی کردن کودک بر روی دیوار ها و تمیز کردن مداوم آن ها رهایی یابید.

دکوراسیون اتاق کودکان


این مطلب را هم ببینید :

آموزش مدلسازی و رندر آشپزخانه کلاسیک در تری دی مکس