اصول طراحی سبک مراکشی

سبک مراکشی ، سبکی تاریخی می باشد که برگرفته از ریشه کشور مراکش است. این سبک به علت پیشینه دیرینه خود ، همواره توسط معماران و طراحان داخلی مورد استفاده قرار گرفته و الهام بخش بسیاری از طرح ها بوده است. ویژگی های بارز این سبک شامل جزئیات منحصر به فرد ، طرح های هندسی و نقوش متنوع است که اشاره به فرهنگی دارد که در پس زمینه این سبک وجود دارد. فضا در سبک مراکشی به تمام معنا گرم و آرامش بخش است و این ویژگی به علت عناصر اصلی به کار رفته در این سبک می باشد که به هنگام قرار گیری در کنار هم ، چندین برابر جلوه می کنند. در این مطلب با سبک مراکشی در طراحی داخلی و عناصر تشکیل دهنده آن و نحوه اجرای آن در دکوراسیون آشنا خواهید شد.

سبک مراکشی

1- پارچه های نقش دار :

استفاده از پارچه های نقش دار یکی از اصول طراحی سبک مراکشی می باشد. در این سبک برای چیدمان فضا از پارچه های خاصی استفاده می شود که معمولا دارای نقوش رنگین و منحصر به فرد هستند. از این پارچه ها برای پوشش مبل ، کوسن ها ، روتختی ، پرده، رومیزی و دیگر موارد مشابه استفاده می شود و نباید حتما هم رنگ و هم نقش داشته باشند.

سبک مراکشی

2- چلچراغ های بزرگ :

استفاده از چلچراغ های بزرگ نیز یکی دیگر از اصول طراحی این سبک محسوب می شود. تقریبا در تمام فضا هایی که به سبک مراکشی طراحی می شوند حداقل از یک چلچراغ مراکشی استفاده می شود. معمولا چلچراغ های مراکشی دارای روزنه های فراوانی هستند که باعث می شود نور و سایه روی سطوح اطراف آن ها بافت خاصی ایجاد کند.این چلچراغ ها در رنگ های مختلفی وجود دارند.

سبک مراکشی


حتما ببینید :نحوه استفاده از رنگ های تیره در دکوراسیون


4- طاق های داخل نشسته :

طاق ها از دیگر ویژگی های سبک مراکشی محسوب می شوند. معمولا طاق ها محل قرار گرفتن لوازم دکوری هستند و گاهی اوقات در یک یا چند سطح از دیوار های داخلی چندین بار تکرار می شوند. فرم طاق های اجرایی در این سبک بلند و انتهای آن ها تیز می باشد.

اصول طراحی سبک مراکشی

5- قالیچه های سنتی :

استفاده از قالیچه نیز از دیگر ویژگی های سبک مراکشی به شمار می رود. در این سبک بیشتر از قالیچه های سنتی استفاده می شود. و معمولا دارای رنگ های زنده و گرم هستند که به فضا روح و جان می بخشند. و به همین علت وجود این قالیچه ها در این سبک الزامی است. معمولا نقوش این قالیچه ها شلوغ و طرح های به کار رفته در آن ها متنوع هستند.

اصول طراحی سبک مراکشی

6- کاشی های آبی رنگ :

بدون شک کاشی های آبی از بارزترین شاخصه های سبک مراکشی محسوب می شوند. تقریبا در تمامی فضا هایی که به این سبک طراحی می شوند از کاشی های آبی رنگ استفاده می شود. این کاشی های آبی رنگ که با نام کاشی مراکشی نیز شناخته می شوند برای پوشش کف ، دیوار و حتی پلکان مورد استفاده قرار می گیرند و از تنوع طرح بی نظیری بهره مند هستند.

دکوراسیون مراکشی

7- کفپوش های شطرنجی :

کفپوش های شطرنجی نیز یکی دیگر از ویژگی های سبک مراکشی به شمار می روند. بهتر است اجرای این کفپوش ها با دو رنگ سفید و آبی صورت گیرد. در بیشتر مواقع  این کفپوش ها به تنهایی کل فضا را پوشش می دهند و معمولا از فرش نیز روی آن ها استفاده نمی شود تا نقش خود را به نمایش بگذارند.

دکوراسیون مراکشی


این مطلب را هم ببینید :

دانلود مدل سه بعدی اتاق خواب لوکس از Global Masterwork