دکوراسیون داخلی به سبک آرت دکو

آرت دکو یا هنر تزئینی ، یک سبک و جنبش هنری می باشد که برای نخستین بار در فرانسه و قبل از جنگ جهانی اول ابداع شد. سبک آرت دکو به میزان قابل توجهی انعطاف پذیر می باشد. و به عنوان سبکی الهام بخش در طراحی، ادبیات، مد، معماری و عرصه های مختلف به شمار می رود. اگر علاقمند هستید دکوراسیون منزل خود را به سبک آرت دکو طراحی کنید. یا قصد دارید دکوراسیون خود را با الهام از زنگ های آرت دکو دیزاین کنید و یا این که زیبا سازی تمام عرصه های منزل خود را با استفاده از یک پالت رنگی خاص انجام دهید. با ما همراه باشید. در ادامه این مطلب بعضی از اصول انتخاب رنگ به سبک آرت دکو ارائه شده است.

سبک آرت دکو

سبک آرت دکو چیست؟ 

به طور کلی ، دوره سبک آرت دکو از اوایل ۱۹۲۰ تا اواخر دهه ۱۹۳۰ ادامه یافت. این دوره بسیار باشکوه و غنی بوده است. و به نظر می رسد پس زمینه بیشترین تاثیر بر هنر و معماری ، به ویژه ساختمان های دولتی و برجسته مانند ساختمان های امپراتوری بود. در حقیقت می توان این گونه اظهار داشت که آرت دکو ، سبک مدرن و لوکسی می باشد که برخی از نوآوری های خود را با تاثیر پذیری از منابع متنوع مانند هنر مصر و کشفیات باستان شناسی گرفته تا تمام تکنولوژی های نوین را در خود جای دهد.

سبک آرت دکو

متریال کلاسیک سبک آرت دکو : 

سالن های هنری کلاسیک و مبلمان های الهام بخش نمونه های شاخص دوره آرت دکو به شمار می روند که از متریال های کاربردی بهره برده اند. برای مثال از نمونه های متریال های کلاسیک مصرفی در دکوراسیون سبک آرت دکو می توان به فولاد ضد زنگ ، آینه ، کروم ، شیشه ، لاکوبل ، چوب تزئینی و حتی پوست های عجیب و غریب مانند پوست کوسه و پترن گورخری اشاره نمود. هم چنین متریال های گران قیمت مانند: آبنوس، سنگ مرمر و چوب های نادر نیز در مبلمان و اکسسوری های این سبک کاربرد دارند.

معماران دوره آرت دکو به شدت از فلزات برنز، فولاد و نیکل استفاده می کردند. در حقیقت می توان این گونه اظهار داشت که این سطوح براق به عنوان تاکید و تم رایج این سبک محسوب می شوند. در یک جمله می توان گفت همه چیز این سبک درخشش است. از دیگر ویژگی های سبک آرت دکو می توان به استفاده از طرح‎ های ساده و خطوط مستقیم ، استفاده از منحنی های منظم و کاربرد نقش‌ و نگار های ساده و تکراری به عنوان تزئینات اشاره نمود. سبک آرت دکو بیشتر بر علم هندسه تاکید دارد و معمولا شامل خطوط و پترن های منظم می باشد. و تاکید بر تزئینات روی منحنی‌ های پویا و زاویه‎ های جسورانه دارد.

دکوراسیون سبک آرت دکو


حتما ببینید : طراحی داخلی خوابگاه دانشجویی با فضایی کاربردی و انعطاف پذیر


رنگ های مورد استفاده در سبک آرت دکو : 

سبک آرت دکو دارای طیف گسترده ایی از رنگ ها می باشد. به این صورت که طیف رنگی از قرمز به زرد ، نارنجی و بنفش ، سبز ، آبی به خوبی می توانند با رنگ های نقره ایی ، مشکی و کروم ترکیب شوند. از سویی دیگر پالت رنگی ویژه آرت دکو شامل رنگ های سیاه و سفید است. که درخشش خاصی دارند و تداعی کننده شاخصه اصلی سبک آرت دکو می‌ باشند. بسته به سلیقه و رویکرد شخصی هر فردی میزان استفاده از رنگ ها و المان های رایج آرت دکو در دکوراسیون متفاوت است.

دکوراسیون سبک آرت دکو

رعایت موارد زیر به شما در افزودن تاثیر سبک آرت دکو در دکوراسیون کمک می کنند : 

  • تاکید روی خطوط و اشکال و رعایت تقارن
  • نورپردازی لایه لایه برای ایجاد فضایی مناسب
  • استفاده از لوازم آینه ایی و شیشه های درخشان
  • استفاده از عناصر تزئینی با نماد هایی از خورشید
  • استفاده از مبلمان براق و با لاک جلا خورده و یا مبلمان آینه کاری شده
  • استفاده از فرش ها ، موکت ها و پارچه های رومبلی با اشکال هندسی
  • استفاده از پترن های ترسیمی و بافت های نرم ، پارچه های ساتن و ابریشم
  • استفاده از الگو های زاویه دار ، طرح های پله ایی و انحنا های برجسته بدون وجود نمایه های پیچیده

 

منبع : bhg

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطلب را هم ببینید :

مستند ساخت برج العرب – مستند دوبله فارسی ارتباطات مهندسی