ایده های دکوراتیو اتاق خواب کوچک و باریک

امروزه افزایش جمعیت ، شرایط زندگی مدرن و مهاجرت به شهر باعث افزایش نیاز به مسکن شده است. به همین دلیل بیشتر مردم در خانه هایی کوچک با اتاق خواب های کوچک و باریک زندگی می کنند. هم چنین پیشرفت تکنولوژی و فشرده تر شدن زندگی کاری افراد نیز یکی دیگر از دلایلی است که باعث شده تا هر چیزی بسیار سریع تر و کاربردی تر تولید و مصرف می شود و به همین ترتیب خانه ها نیز برای هماهنگی با این سرعت و سبک زندگی ، کوچک تر و ساده تر طراحی می شوند. به همین علت در حال حاضر طراحی و تولید مبلمان به جای پر کردن فضا های بزرگ بیشتر به منظور استفاده راحت تر و کاربردی تر در خانه های کوچک صورت می گیرد. و این نشان دهنده آسان و ساده تر شدن دکوراسیون مکان های کوچک است. اما در بعضی از آپارتمان ها به علت وجود مشکلات معماری و یا محدودیت در فضا و هم چنین مشکلات نقشه کشی و گاهی نیز به علت اشتباهات معماری اتاق های کوچک به دلیل شکل و اندازه ایی که دارند صاحب خانه را دچار مشکل می کنند. معمولا این اتاق ها به عنوان اتاق خواب های کوچک و باریک مورد استفاده قرار می گیرند. در این مطلب با نحوه دکوراسیون اتاق خواب کوچک و باریک و تبدیل آن به مکانی مناسب آشنا خواهید شد.

دکوراسیون اتاق خواب کوچک و باریک

معمولا دکوراسیون اتاق خواب کوچک باریک دارای سختی های مختص به خود است اما در حال حاضر با پیشرفت مفهوم طراحی و با انتخاب سرویس خواب و اکسسوری های مناسب شما می توانید به راحتی این سختی ها را پشت سر بگذارید. تنها به این نکته توجه داشته باشید که از نظر مفهوم دکوراتیو ، تفاوت های بسیاری میان یک مکان کوچک و یک مکان باریک وجود دارد. این موضوع به معنی این است که دکوراسیون اتاق کوچک به راحتی امکان پذیر است. اما اگر اتاق کوچک از نظر فرم و شکل باریک نیز باشد کار شما سخت و دشوار خواهد شد. عدم دکوراسیون صحیح و مناسب یک اتاق خواب باریک منجر به ایجاد احساس زندگی در یک جعبه کوچک خواهد شد و این حس خفگی احساسی است که هیچ فردی حاضر به تجربه آن نیست. زیرا اتاق خواب مکانی برای استراحت است و هر فردی روز خود را در این مکان آغاز می کند و به همین علت بایستی تا حد امکان باید دارای فضایی دلباز و آرامش بخش باشد. همواره تبدیل اتاق های باریک و بلند ، اتاق های تنگ و کوچک و اتاق هایی با سقف کوتاه به اتاق خواب کاری سخت و دشوار است. اما به یاد داشته باشید که در دنیای دکوراسیون داخلی همیشه برای هر مشکلی راهکاری وجود دارد. نکته ایی که در طراحی اتاق خواب باریک ، کوچک ، تنگ با فرم نامناسب باید به آن توجه داشته باشید ، حداکثر استفاده از پتانسیل اتاق می باشد. در ادامه با 10 شیوه دکوراسیون اتاق خواب کوچک و باریک آشنا خواهید شد.

دکوراسیون اتاق خواب کوچک و باریک

1- استفاده از تخت خوابی نزدیک به زمین به جای تخت خواب با ارتفاع زیاد :

در صورت داشتن اتاق خوابی با فضایی تنگ و سقف کوتاه بهتر است تا حد ممکن از تخت خواب و لوازمی با ارتفاع کم و نزدیک به زمین استفاده کنید. زیرا استفاده از تخت خواب و اشیاء با ارتفاع زیاد باعث کاهش فضای مابین سقف و لوازم شده و در نتیجه اتاق کوچک تر از اندازه واقعی جلوه می کند. هر چه فاصله میان اشیاء و سقف بیشتر باشد امکان ایجاد یک فضای دلباز بیشتر خواهد شد.

دکوراسیون اتاق خواب کوچک و باریک

2- استفاده بیشتر از رنگ سفید :

یکی از راهکار های ایجاد فضایی باز و گسترده ، انتخاب رنگ سفید برای دیوار ها می باشد. به همین علت استفاده از ظرافت رنگ سفید برای دیوار های اتاق خواب  کوچک و باریک انتخاب ایده آلی خواهد بود. در صورت عدم استفاده از تنها یک رنگ و جلوگیری از ایجاد فضای یکنواخت در اتاق خواب ، بهتر است در کنار رنگ سفید از تنالیته های مختلف آن و رنگ های خنثی و روشن بهره مند شوید. و از کاربرد رنگ های تیره بر روی تمام دیوار ها خودداری کنید. اما این به معنی عدم استفاده از رنگ های تیره نیست. بلکه گاهی مواقع رنگ های تیره نیز می توانند به شما کمک کنند.

ایده های دکوراتیو اتاق خواب کوچک و باریک

3- استفاده از سایه های تیره برای ایجاد عمق در فضا :

شما می توانید با استفاده از شیوه های دکوراسیون مدرن ، فضای متفاوت و بزرگ تری را در اتاق خواب کوچک و باریک خو ایجاد کنید. برای این کار می توانید از رنگ سفید درخشان برای دیوار های بلند اتاق که در مقابل هم قرار دارند استفاده کنید. و سپس با رنگ آمیزی دیوار های کوتاه مقابل هم به رنگ های تیره در اتاق خواب خود عمق ایجاد کنید. البته این سبک تنها در اتاق های چهار گوش مورد استفاده قرار نمی گیرد ، بلکه می توان با انتخاب رنگ های تیره برای دیوار های کوچک تر ، در فضا عمق ایجاد کرد و اتاق را بزرگ تر از اندازه واقعی نشان داد. و بدین ترتیب اتاق چهار گوش با ایجاد خطای دید بزرگ تر به نظر خواهد رسید.

ایده های دکوراتیو اتاق خواب کوچک و باریک

4- استفاده از طرح های عمودی و مورب :

کاربرد طرح های افقی بر روی دیوار های بلند اتاق باعث می شود فضا تنگ تر به نظر برسد. هر اندازه که استفاده از طرح های افقی بر روی دیوار باعث بزرگ تر نشان دادن فضا شوند اما به علت جلب نظر موجب می شوند فضا باریک تر و تنگ تر به نظر برسد. اما استفاده از طرح ها عمودی باعث بلند تر به نظر رسیدن سقف خواهد شد و در نتیجه فضای دلبازی را به وجود خواهند آورد. هم چنین کاربرد طرح ها و خطوط مورب باعث بزرگ تر نشان دادن فضا خواهند شد و فضای بهتری را به ارمغان خواهند آورد.

ایده های دکوراتیو اتاق خواب کوچک و باریک

5- استفاده از تخت خواب با ابعاد کوچک تر :

بدون شک خوابیدن بر روی یک تخت خواب بزرگ بسیار راحت است. اما خوابیدن بر روی تخت خواب بزرگ در اتاق خواب های کوچک و باریک آن قدر ها که تصور می کنید خوش آیند نخواهد بود ، بلکه منجر به ایجاد حس خفگی و کاهش کیفیت خواب شما خواهد شد. ایجاد فضایی دلباز نخستین قانون در طراحی اتاق خواب می باشد استفاده از یک تخت خواب کوچک در اتاق خوابی کوچک و باریک تنها باعث از بین رفتن راحتی شما نخواهد شد بلکه فضای دلبازی را نیز به وجود خواهد آورد. شما می توانید یک تخت خواب با ابعاد 140×190 را جایگزین تخت معمولی با ابعاد 150×200 نمایید و بدین ترتیب تغییر خیلی چیز ها را در اتاق امکان پذیر کنید. هم چنین حفظ فضایی به اندازه 10 سانتی متر در اطراف تخت خواب نیز منجر به خلق فضایی دلباز و به دور از تصور خواهد شد.

ایده های دکوراتیو اتاق خواب کوچک و باریک


حتما ببینید : تاثیر رنگ های پاستلی در دکوراسیون


6- چسباندن تخت خواب به دیوار :

این شیوه ، در دکوراسیون داخلی متداول نیست اما با انتخاب تخت خواب کوچک می توانید با استفاده از این شیوه ، کار های فوق العاده ایی را انجام دهید. چسباندن تخت خواب به دیوار و ایجاد فضایی دکوراتیو در پشت تخت خواب منجر به خلق فضایی مدرن و شیک در اتاق خواب کوچک و باریک شما خواهد شد. به یاد داشته باشید که این شیوه برای تخت های بزرگ قابل استفاده نیست اما در تخت خواب های دو نفره کوچک و تخت خواب های تک نفره می توانید قانون قرار گرفتن تخت خواب در وسط اتاق را تغییر دهید.

طراحی داخلی اتاق خواب کوچک و باریک

7- استفاده از میز ها و کمد هایی به سبک مینیمال :

در صورتی که علاقمند به قرار دادن تخت خواب در مرکز دیوار هستید اما قصد ندارید اتاق تنگ و کوچک به نظر برسد ، می توانید سایر لوازم به ویژه میز پاتختی را تا حد ممکن ساده و کوچک انتخاب کنید. حتی شما می توانید از میز های بدون کشو و مینیمال که کف زمین از زیر آن ها دیده می شود استفاده کنید. زیرا این میز ها از نظر ظاهری باعث ایجاد فضایی دلباز تر خواهند شد.

طراحی داخلی اتاق خواب کوچک و باریک

8- استفاده از کمد لباس به جای تاج تخت خواب :

در سال های اخیر با پیشرفت مدل های متنوع کمد لباس ، مدلی که با تاج تخت خواب ترکیب شده و در فضا صرفه جویی می کند بسیار محبوب و پر کاربرد شده است. ایجاد فضای کافی برای قرار دادن کمد لباس ها یکی از مشکلات طراحی اتاق های کوچک و باریک است. به همین علت این مدل های جدید ترکیب شده با تخت خواب انتخاب مناسبی برای مکان های کوچک محسوب می شوند.

9- بر روی دیوار ها تنوع ایجاد کنید :

ایجاد فضایی ساده و بدون تزئینات یکی از بهترین شیوه های برای دکوراسیون اتاق خواب کوچک و باریک محسوب می شود. ایجاد سبک مینیمال ، عدم استفاده از هرگونه وسیله اضافه و استفاده از مبلمان مورد نیاز بهترین سبک برای اتاق های کوچک است. این تصور که وجود اشیاء محدود در اتاق باعث ایجاد فضایی خسته کننده می شود باور غلطی می باشد. زیرا دیوار ها فضای کافی برای ایجاد تنوع در اختیار شما قرار می دهند و با تزئین دیوار ها می توانید دکوراسیونی صاحب سبک ایجاد کنید.

طراحی داخلی اتاق خواب کوچک و باریک

10- تعبیه پنجره های بزرگ :

پنجره های بزرگ علاوه بر اتاق خواب در تمام بخش های خانه در ایجاد فضایی دلباز تاثیر گذار هستند. وجود پنجره های بلند در مکان باعث بلند تر به نظر رسیدن سقف اتاق خواهد شد و پنجره های عریض نیز باعث می شوند فضا بزرگ تر به نظر برسد. این پنجره ها باعث می شوند تا از نور طبیعی نیز به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. هر چقدر که پنجره اتاق بزرگ تر باشد ، باعث کاهش احساس کوچک و تنگ بودن اتاق خواب خواهد شد. ممکن است تغییر اندازه پنجره ها کاری سخت و پر هزینه ایی باشد اما در صورت داشتن بودجه کافی مطمئن باشید تغییر اندازه پنجره ارزش سختی این کار را دارد.

طراحی داخلی اتاق خواب کوچک و باریک


این مطلب را هم ببینید :

مدل سه بعدی گیاهان گلخانه ای و گلدانی