استفاده از رنگ های پاستلی در طراحی داخلی

نوع رنگ ها ، بافت ها و طراحی داخلی منزل و چگونگی فضای پیرامون شما ارتباط مستقیمی با چگونگی آغاز روز دارد. اگر خواهان ایجاد فضایی آرامش بخش در منزل خود هستید بهترین راه استفاده از رنگ هایی است که دکوراسیونی آرام بخش را ایجاد می کنند. استفاده از رنگ های دلباز و فرح بخش در طراحی داخلی ، موجب افزایش عملکرد روزانه خواهند شد و در نتیجه حس آرامش بخشی را در فضا به وجود خواهند آورند. رنگ های پاستلی در راس رنگ هایی هستند که فضای آرام و دلنشینی را در طراحی داخلی ایجاد می کنند. در این مطلب با تاثیرات رنگ های پاستلی در دکوراسیون آشنا خواهید شد.

تاثیر رنگ های پاستلی در دکوراسیون

شما می توانید با استفاده از رنگ های پاستلی ، از رنگ مبلمان گرفته تا رنگ دیوار ها فضای دلنشین و فرح بخشی را در منزل خود به وجود آورید. این رنگ های چشم نواز نه تنها موجب ایجاد فضایی آرامش بخش می شوند ، بلکه باعث می شوند فضا های کوچک ، بزرگ تر به نظر برسند. در طراحی داخلی فضا هایی مانند اتاق خواب ، که مکانی برای استراحت و رفع خستگی روزانه می باشد ، بایستی از رنگ های آرامش بخش استفاده شود. شما می توانید از رنگ های پاستلی برای دکوراسیون اتاق کودکان و حتی اتاق والدین استفاده نمایید و برای اعضای خانواده خود فضای دلنشین و آرامی را به وجود آورید و در نتیجه خواب راحتی را تجربه کنید.

تاثیر رنگ های پاستلی در دکوراسیون

ترکیب رنگ های پاستلی با سیستم روشنایی منجر به تغییر کامل فضای خانه خواهد شد. رنگ های پاستلی موجب اذیت و خسته شدن چشم ها نمی شوند و زمینه مناسبی را برای استفاده از رنگ های جسور و یا ایجاد کنتراست فراهم می کند. علاوه بر تمامی این موارد این رنگ ها ، شرایط لازم برای ایجاد فضایی آرامش بخش در نشیمن و اتاق غذا خوری را نیز مهیا می کنند. شما می توانید با استفاده از رنگ های پاستلی در سرویس بهداشتی های کوچک و تنگ ، به این نوع فضا ها عمق و وسعت بیشتری را ببخشید. با آماده کردن یک پالت رنگی هماهنگ با رنگ های پاستلی می توان تفاوت های چشمگیری را در طراحی داخلی منزل خود ایجاد کنید. رنگ های پاستلی به علت القای حس آرامش و دلنشینی به فضا ، هارمونی در دکوراسیون ایجاد می نمایند و محیطی دلنشین را به ارمغان می آورند. رنگ های پاستلی از جمله رنگ هایی هستند که استفاده از آن ها ریسک کمتری را به همراه دارد. به همین علت در صورتی که در استفاده از رنگ در محیط اطراف خود می ترسید ، انتخاب رنگ های پاستلی می تواند شروع مناسبی برای شما باشد.

تاثیر رنگ های پاستلی در دکوراسیون

1- فضایی آرام با رنگ پاستلی : 

ایجاد هماهنگی و ریتم با استفاده از رنگ های پاستلی در مبلمان و پرده ها و اکسسوری های دکوراتیو موجب ایجاد فضایی چشم نواز خواهد شد. به یاد داشته باشید که استفاده از پالت رنگی موجب ساده تر شدن ایجاد هماهنگی و ریتم خواهد شد. تنالیته های چشم نواز رنگ های پاستلی ، به هنگام به کار رفتن در تمام سطوح مانند پرده ها ، دیوار ها ، کفپوش زمین ، مبل ها و اکسسوری ها منجر به ایجاد یک کلیت و هماهنگی خواهد شد. هر فردی در محیط زندگی خود ، به ویژه در اتاق خواب خواستار ایجاد فضایی آرامش بخش است. به همین علت در مکان هایی که به فضایی آرامش بخش نیاز دارند استفاده از رنگ های خسته کننده و عناصر دکوراتیوی که موجب از بین رفتن تمرکز می شوند ، انتخاب مناسبی نیستند. هم چنین این رنگ ها از تجربه یک خواب راحت و با کیفیت جلوگیری می کنند به همین علت بایستی از استفاده از این گونه عناصر خودداری کنید. استفاده از رنگ های پاستلی با نورپردازی مناسب و صحیح ، نه تنها برای اتاق کودکان بلکه برای اتاق خواب بزرگسالان نیز رنگی ایده آل و مناسب محسوب می شود.

تاثیر رنگ های پاستلی در دکوراسیون

2- سبک وینتیج و هماهنگی رنگ های پاستلی :

در صورتی که خواستار ایجاد فضایی آرام و دلنشین در منزل خود هستید بایستی این نکته را در نظر داشته باشید که رنگ های پاستلی در سبک های متفاوت نیز در فضا هارمونی و ریتم ایجاد می کنند. شما می توانید در سبک های مختلف طراحی داخلی از تنالیته های زیبای رنگ پاستلی استفاده کنید. از دیرباز تا کنون کاغذ های دیواری با نقش های متنوع خود همواره در میان ترند های طراحی داخلی دارای جایگاه ویژه ایی بوده است و عنصر مناسبی برای استفاده از رنگ های پاستلی محسوب می شود. شما می توانید با استفاده از مبل ها و اکسسوری های سبک وینتیج می توانید اتاقی با رگه هایی از گذشته طراحی کنید. نوع رنگ مورد استفاده در طراحی اتاق بسته به نوع فضای ایجاد شده دارد. اگر قصد دارید فضایی آرام داشته باشید بایستی دکوراسیونی هماهنگ با روح سبک وینتیج ایجاد کنید ، شما می توانید یک پالت رنگی از رنگ های پاستلی را جایگزین رنگ های درخشان و براق کنید و فضایی بسیار زیبا و ظریف را به نمایش بگذارید.

استفاده از رنگ های پاستلی در طراحی داخلی

3- رنگ های پاستلی و نور پردازی مناسب :

اکسسوری های روشنایی بخش یکی از از عناصر اصلی در طراحی داخلی می باشند که با رنگ های پاستلی موجب ایجاد هماهنگی و کلیتی زیبا در فضا می شود. عناصر روشنایی بخش هارمونی رنگ ها و بافت ها را به نمایش می گذارند و علاوه بر این قابلیت تغییر تمامی فضا های خانه را دارند. کاربرد تنالیته های رنگ های روشن نه تنها به فضا عمق می بخشند ، بلکه باعث می شوند فضا بزرگ تر به نظر برسد. شما می توانید از چراغ های دیواری شیک و مدرن بر روی دیوار هایی به رنگ پاستلی استفاده نمایید و هارمونی رنگ ها را نمایان کنید. هم چنین شما می توانید از لوستر های سقفی مدرن و یا چراغ های LED را بر اساس سبک طراحی داخلی استفاده نمایید.

استفاده از رنگ های پاستلی در طراحی داخلی

4- استفاده از رنگ های پاستلی در مبلمان :

در حال حاضر دیگر مانند گذشته تمام مبل ها و صندلی ها در یک رنگ طراحی نمی شوند. در سال های اخیر استفاده از عناصری با رنگ های متفاوت و ترکیب آن ها با یک دیگر بسیار محبوب و پر کاربرد شده است. به عنوان مثال ، شما می توانید در کنار یک کاناپه نیلی رنگ ، یک صندلی گل دار قرار دهید و فضای چشمگیر و زیبایی را ایجاد کنید. در طراحی داخلی استفاده از مبلمانی با رنگ های پاستلی منجر به ایجاد تفاوت های قابل توجهی در محیط خواهد شد و فضای زیبا ، گرم و صمیمی را ایجاد خواهد نمود. به یاد داشته باشید ، اتاق نشیمن مکانی برای استراحت کردن نیز محسوب می شود. به همین علت ، علاوه بر کاربرد عناصر راحتی که نشیمن را به مکانی کاربردی تبدیل می کند ، استفاده از رنگ ها و طرح های پاستلی و دلباز نیز فضایی زیبا و راحت را برای شما و مهمان هایتان مهیا می کند.

استفاده از رنگ های پاستلی در طراحی داخلی

5- رنگ های چشم نواز پاستلی در اتاق غذا خوری :

استفاده از رنگ های پاستلی در دکوراسیون اتاق غذا خوری موجب ایجاد فضای دلنشین و صمیمی خواهد شد که شما می توانید اوقات خوشی را به هنگام غذا خوردن در کنار دوستان و خانواده سپری نمایید. یکی از عناصر اصلی طراحی اتاق های غذا خوری ، سیستم روشنایی و استفاده از یک لوستر زیبا می باشد. و ترکیب آن با رنگ های پاستلی باعث ایجاد فضایی فوق العاده خواهد شد.

استفاده از رنگ های پاستلی در طراحی داخلی


حتما ببینید : ایده های کاربردی برای ایجاد کمد در خانه های کوچک


6- ترکیب رنگ و فرم :

فرم ها و رنگ ها عناصر دکوراتیوی هستند که جزئیات قابل توجه یک مکان را به تصویر می کشند. استفاده از رنگ های پاستلی برای مبلمان با فرم های مدرن موجب بیشتر نمایان شدن آن می شود. صندلی های مدرن به علت شکل و فرم خاص خود ، توجه هر بیننده ایی را به خود جلب می کنند. هم چنین استفاده از یک لوستر آویز در اتاق غذا خوری هماهنگی خاصی با رنگ های روشن و فرح بخش ایجاد خواهد نمود و در نتیجه ظاهر زیبا تری به فضا می بخشد. هم چنین مبلمان و اکسسوری های مدرن و پاستلی با دیوار هایی روشن و دلنشین هماهنگی و کلیتی زیبا ایجاد خواهند کرد.

نقش رنگ در دکوراسیون

7- رنگ های پاستلی در دکوراسیون اتاق خواب :

در صورتی که خواستار ایجاد فضایی آرام در اتاق خواب خود هستید ، که چشم ها را خسته و اذیت نکند ، بهترین انتخاب برای شما استفاده از رنگ های پاستلی در دکوراسیون اتاق و اکسسوری های دکوراتیو می باشد. به عنوان مثال برای ایجاد فضایی آرام برای خوابیدن و استراحت کردن بهترین گزینه استفاده از تنالیته های آرامش بخش رنگ آبی می باشد. اگر قصد طراحی اتاق خوابی زیبا و ظریف را دارید ، استفاده از رنگ های پاستلی برای دیوار ها انتخاب ایده آلی محسوب می شود. انتخاب رنگی هماهنگ با رنگ های پاستلی برای تاج تخت خواب ، رو تختی ، ملحفه ها ، بالش ها ، کمد ، آباژور و میز پاتختی هارمونی بی نظیری را در فضا ایجاد می کند و در نتیجه شما خواب راحتی را تجربه خواهید نمود.

نقش رنگ در دکوراسیون

8- تنالیته های رنگ پاستلی در اتاق کودکان :

فضای موجود در اتاق ارتباط مستقیمی با کیفیت خواب دارد. اگر قصد طراحی یک اتاق خواب ساکت و آرامش بخش را دارید ، به این نکته توجه داشته باشید که رنگ ها بسیار قدرتمند هستند. در طراحی اتاق کودکان ، استفاده از رنگ های پاستلی باعث ایجاد فضایی آرام خواهد شد. ترکیب رنگ های پاستلی با کاغذ دیواری های طرح دار و مبلمان ظریف و زیبای کودکانه فضایی دلنشین را ایجاد خواهد کرد. به همین علت بهترین انتخاب برای دکوراسیون اتاق کودکان استفاده از رنگ های پاستلی می باشد و فضای مناسبی را برای تجربه خواب راحت کودکان ایجاد خواهند کرد.

نقش رنگ در دکوراسیون

9- محدود نشدن به یک رنگ :

در طراحی دکوراسیون منزل تنها به یک رنگ محدود نشوید و از یک پالت رنگی از رنگ هایی که باعث جلوه بخشیدن به یک دیگر می شوند استفاده نمایید. و ظاهر متفاوت و جدیدی را به منزل خود ببخشید. به عنوان مثال ، می توانید در کنار تنالیته های رنگ آبی از رنگ های صورتی بهره ببرید. و علاوه بر این می توانید از کاغذ دیواری هایی هماهنگ با رنگ های مورد علاقه خود استفاده کنید. تنها محدود به یک رنگ نشوید و از جادوی ترکیب رنگ های زیبای پاستلی بهره ببرید. مشاهده طراحی خانه هایی که توسط معماران برجسته صورت گرفته است می تواند الهام بخش ایده ایی نو برای شما باشد.

کاربرد رنگ در طراحی داخلی

10- تنالیته های آرامش بخش رنگ آبی و عمق بخشی به فضا :

معمولا به دکوراسیون سرویس بهداشتی در مقایسه با سایر فضا های خانه کم تر اهمیت داده می شود. شما می توانید با استفاده از رنگ های پاستلی در سرویس بهداشتی ، فضایی دلباز تر و بزرگ تر را ایجاد کنید. هم چنین می توان با استفاده از چند تنالیته متفاوت یک رنگ در طراحی و عناصر موجود در مکان به فضا عمق بخشیده و ظاهری متفاوت در آن ایجاد کنید. توصیه می شود که در مکان های کوچک و باریک به جای استفاده از رنگ های زنده و درخشان از رنگ های آرامش بخش پاستلی و یا رنگ های روشن بهره ببرید و بدین ترتیب عمق و وسعت بیشتری به فضا ببخشید. به عنوان مثال ، رنگ آبی و تنالیته های ملایم آن نه تنها منجر به ایجاد مکانی تمیز و بهداشتی را در سرویس بهداشتی خواهد شد بلکه عمق و دلبازی بیشتری در فضا ایجاد خواهند کرد.

کاربرد رنگ در طراحی داخلی


این مطلب را هم ببینید :

دانلود صحنه آماده حمام و سرویس بهداشتی از Global Masterwork