آشنایی با سبک کلاسیک

ویژگی های سبک دکوراسیون کلاسیک شامل مبلمان آنتیک ، دکوری های حکاکی شده ، تزیینات شگفت انگیز ، دیوار های گچبری شده ، پرده های فاخر ، لوسترهای چشمگیر و رنگ های شکیل و سنگین می باشد. کاربرد این ویژگی ها در دکوراسیون منزل ، باعث ایجاد فضایی سرشار از اصالت و ابهت خواهد شد. سبک کلاسیک بهترین انتخاب برای علاقمندان به وقار در دکوراسیون می باشد. قطعا استفاده از هر سبکی در دکوراسیون داخلی نیاز به دانش و تجربه کافی دارد. زیرا در صورت عدم دانش و تجربه کافی نتیجه خوبی حاصل نخواهد شد. سبک کلاسیک همانند سایر سبک ها دارای اصول و قواعد مشخص و معینی می باشد که بایستی آن ها را در نظر داشته باشید. در این مطلب با نحوه طراحی دکوراسیون کلاسیک آشنا خواهید شد.

ویژگی های سبک دکوراسیون کلاسیک

سبک کلاسیک چیست؟  

سبک کلاسیک را می توان همان سبک سنتی غرب در دکوراسیون دانست که امروزه کمی با ویژگی های معماری معاصر هم سو شده است. عناصر به کار رفته در این سبک دارای تعاریف مشخص و مختص به خود می باشند. در سبک کلاسیک رعایت نظم و تقارن در اولویت قرار دارد و در آن بی نظمی و آشفتگی جایی ندارد. وقار در تمامی ویژگی های سبک کلاسیک مشهود است. و به علت داشتن اصالت ، فضای زیبایی را خلق می کند. سبک کلاسیک ، سبکی پایدار و مطابق اصول است و معمولا ریسک نمی پذیرد و همواره بر ارکان خود استوار می ماند. دکوراسیون کلاسیک از طراحی داخلی قرن هجدهم در انگلستان و طراحی داخلی روستایی فرانسوی گرفته تا طراحی داخلی سرزمین های دور را در بر می گیرد. این سبک در تمام دنیا مطرح می باشد و علاقمندان خاص خود را دارد.

ویژگی های سبک دکوراسیون کلاسیک

ویژگی های سبک کلاسیک :

سبک کلاسیک همانند سایر سبک ها ویژگی های مختص به خود را دارد. بیشتر خصوصیات این سبک کاملا بر خلاف ویژگی های سبک مدرن است. و به همین در صورت شناخت این سبک ، از درک نسبی از سبک کلاسیک بهره مند هستید. در ادامه این مطلب با ویژگی های سبک کلاسیک آشنا خواهید شد.

ویژگی های سبک دکوراسیون کلاسیک

1- نظم :

همان گونه که در ابتدای مطلب ذکر شد ، بی نظمی و آشفتگی هیچ جایی در سبک کلاسیک ندارد. می توان این گونه اظهار داشت که سبک کلاسیک مشابه قواعد و اصول یک مدیر سختگیر است. همان گونه که نمی توان از قوانین مدیر سرپیچی کرد ، اجرای اصول سبک کلاسیک با بی توجهی نیز امکان پذیر نیست. در این سبک هر وسیله ایی دارای مکان مختص به خود است. ایجاد تقارن در فضا در اولویت می باشد و همه چیز به شکل مرتب چیدمان می شود.

ویژگی های سبک دکوراسیون کلاسیک

2- تقارن :

تقارن یکی از مهم ترین خصوصیات سبک کلاسیک محسوب می شود. در این سبک ،چیدمان مبلمان ، لوازم و اکسسوری ها همه به صورت متقارن و جفت شده انجام می شود. و معمولا رو به روی یک دیگر قرار می گیرند. این تقارن باعث ایجاد نظم می شود. به این معنا که یکی از ایجاد تعادل یکی موارد مهم و ضروری این سبک به شمار می رود. البته تنظیم تمامی بخش های دکوراسیون بر اساس قاعده تقارن لازم و ضروری نیست. اما بهتر است این اصل در چیدمان مبل ها ، پرده ها و لوازم دکوری رعایت شود.

ویژگی های سبک دکوراسیون کلاسیک

3- تزیینات :

تزیینات در سبک کلاسیک از جایگاه ویژه ایی برخوردار است. در این سبک از پانل های دیواری چوبی و کاغذ دیواری های مرغوب ، برای دکوراسیون دیوار ها استفاده می شود. معمولا پانل های چوبی از چوب گران بها ساخته می شوند و گچبری های دیوار نیز با دقت و ظرافت انجام می شود. کاغذ دیواری های مورد استفاده در این سبک بایستی یه سبک کلاسیک انتخاب شوند. بهترین انتخاب برای کاغذ دیواری سبک کلاسیک استفاده از کاغذ دیوار های پارچه ایی و مخصوصا کاغذ دیواری ها یا دیوارکوب های ابریشمی می باشد.

ویژگی های سبک کلاسیک

4- پوشش کف و سقف در دکوراسیون کلاسیک :

در دکوراسیون کلاسیک ، سقف نرم و سفید می باشد و معمولا رنگ سفید ، شیری یا کرمی برای این سبک انتخاب می شود. معمولا از متریال گچ برای اجرای سقف در سبک کلاسیک استفاده می شود. زیرا گچ به راحتی شکل می گیرد و قابلیت ایجاد تزیینات زیبا و چشمگیری را دارد. گاهی مواقع به جای گچ از پلاستر یا فوم نیز استفاده می شود اما گچ از جلوه بیشتری برخوردار است. اگر علاقه ایی به گچ بری سقف ندارید ، می توانید با استفاده از لوستر های تزئینی جای خالی آن را در سقف پر کنید. توصیه می شود از متریال سنگ و چوب به عنوان کفپوش استفاده کنید. زیرا سنگ متریالی لوکس و شکیل می باشد و چوب نیز دارای ظاهری گرم است و به راحتی با تمام رنگ ها هماهنگ می شود.

ویژگی های سبک کلاسیک

5- مبلمان :

به هیچ وجه در سیک کلاسیک از مبلمان ساده و بی آلایش استفاده نمی شود. زیرا از جمله ویژگی های سبک کلاسیک ، تقارن ، تزیینات ، استفاده از فرم های منحنی ، رنگ های شکیل و پارچه های نفیس است. بنابراین بایستی در هنگام انتخاب مبلمان به رنگ چوب آن دقت کنید و آن را مطابق با دکوراسیون خود انتخاب کنید. رنگ های طلایی ، نقره ایی ، سفید ، کرمی و قهوه ایی از رنگ های مناسب برای مبلمان کلاسیک هستند.

ویژگی های سبک کلاسیک

6- درخشش :

سبک کلاسیک پادشاه سبک های خیره کننده است و درخششی که در این سبک مشاهده می شود در هیچ سبک دیگری دیده نمی شود. جلوه سبک کلاسیک باعث تمایز آن نسبت به سایر سبک ها شده است. شما می توانید با استفاده از متریال های مناسب درخشش را در این سبک ایجاد کنید. به عنوان مثال استفاده از متریال های لوکس باعث ایجاد درخشندگی بیش تر این سبک می شوند. هم چنین استفاده از شمعدان ها و لوستر های کریستالی ، طلایی ، برنزی و مسی نیز انتخاب مناسبی برای این موضوع هستند. علاوه بر تمامی این موارد آینه های قاب دار تزیینی و آثار هنری نیز باعث ایجاد درخشش در سبک کلاسیک می شوند.

ویژگی های سبک کلاسیک

7- طرح ها :

هر سبکی در معماری و طراحی داخلی با پترن های مخصوص به خود شناخته می شود. به عبارت دیگر هر سبک الگو های مختص به خود را دارد. در سبک کلاسیک از نقش و نگارهای گل و بته استفاده می شود. البته طرح های دیگر نیز در این سبک کاربرد دارند. استفاده از پارچه های دارای الگوی ریزنقش زر دوزی شده یا کاغذ دیواری های ابریشمی با پترن های ظریف متالیک انتخاب مناسبی برای ایجاد سبک کلاسیک هستند.

سبک دکوراسیون کلاسیک

8- رنگ :

رنگ از دیگر نکاتی است که بایستی به آن در دکوراسیون کلاسیک توجه نمود. رنگ های اصلی در سبک کلاسیک ، موقرانه ، شکیل و تجمل گرایانه هستند. رنگ های کرمی ، شیری ، خاکستری ، طلایی ، نقره ایی ، قهوه ایی ، برنزی ، زیتونی ، زرشکی ، ارغوانی و سفید صدفی از نمونه رنگ های مناسب برای سبک کلاسیک هستند. در این سبک رنگ های ملایم بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. و بیشتر آن ها جزء رنگ های گرم می باشند. هر اندازه که رنگ ها فاخرتر باشند ، دکوراسیون کلاسیک شما لوکس تر جلوه خواهد کرد.

سبک دکوراسیون کلاسیک

اجرای سبک کلاسیک در فضاهای مختلف :

پس از آشنایی با ویژگی های سبک کلاسیک ، بایستی با نحوه اجرای چیدمان فضاهای مختلف منزل به سبک کلاسیک آشنا شوید. در ادامه این مطلب نحوه اجرای این سبک در هر فضا توضیح داده شده است.

سبک دکوراسیون کلاسیک

1- کتابخانه :

تقریبا در تمامی دکوراسیون های کلاسیک از قفسه ها و کمد های چوبی استفاده می شود. معمولا این قفسه ها و کمد های چوبی به عنوان کتابخانه مورد استفاده قرار می گیرند. کتابخانه ها عضو جدا نشدنی دکوراسیون کلاسیک محسوب می شوند. و جدا کردن آن ها از این سبک غیر ممکن است. البته بایستی بدانید که علاوه بر کتاب ها ، لوازم دکوری نیز دارای قفسه هایی مخصوص به خود هستند.

سبک دکوراسیون کلاسیک

2- آشپزخانه :

برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه به سبک کلاسیک بایستی نخست از مهم ترین بخش ها کار خود را آغاز کنید. و مرحله به مرحله طراحی خود را به انجام برسانید. کابینت ها بدون شک یکی از مهم ترین بخش های هر آشپزخانه ایی محسوب می شوند. معمولا کابینت های کلاسیک از متریال چوب گردو و بلوط ساخته می شوند. امکان دارد سطح کابینت ها رنگ خود چوب را داشته باشد یا به رنگ چوب رنگ آمیزی شده باشد. تزیینات و کنده کاری های زیبا و ظریف نیز بر روی درب کابینت ها اجرا می شود. بیشتر کابینت های کلاسیک ، دارای رنگ های روشن مانند سفید و شیری یا رنگ های تیره ایی مانند قهوه ایی هستند.

سبک دکوراسیون کلاسیک

3- اتاق خواب :

برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب به سبک کلاسیک بایستی یک تخت خواب کلاسیک را انتخاب نمایید. و یک تخت خواب چوبی با تاج و تزیینات زیبا را جایگزین تخت خواب های فلزی کنید. هم چنین بایستی روتختی را نیز از جنس مخمل ، ابریشم و ساتن انتخاب کنید. و از کوسن های ظریف با طرح گل استفاده کنید. میز پاتختی را نیز شبیه به تخت خواب انتخاب کنید. از پرده های بلند با پارچه های نفیس و تزییناتی مثل والان برای پوشش پنجره ها بهره گیرید. علاوه بر این از یک فرش و آباژور چوبی نیز استفاده کنید. و با استفاده از کاغذ دیواری با طرح های گلدار و رنگ های آرامش بخش نیز دیوار را تزئین کنید.

سبک دکوراسیون کلاسیک

4- سرویس بهداشتی :

معمولا از کابینت های چوبی با رنگ های کرم و قهوه ایی برای سرویس بهداشتی به سبک کلاسیک استفاده می شود. برای ایجاد سبک کلاسیک در سرویس بهداشتی بایستی از روشویی های کابینت دار استفاده کنید. هم چنین بهتر است پایه کابینت ها منحنی یا دارای تزیینات باشد. شما می توانید با کمی خلاقیت رنگ دسته کابینت ها را هماهنگ با رنگ شیرآلات و قاب دور آینه انتخاب کنید. هم چنین استفاده از آینه های قاب دار نیز بهترین انتخاب برای سرویس بهداشتی به سبک کلاسیک می باشد. بهتر است قاب آینه ها به رنگ طلایی یا قهوه ایی انتخاب شوند. از دیگر موارد طراحی سرویس بهداشتی کلاسیک استفاده از جا حوله ایی ، جا صابونی ، چراغ و دیگر موارد مطابق با رنگ های اصلی به کار رفته در فضا می شود.

دکوراسیون کلاسیک

5- حمام :

دکوراسیون حمام کلاسیک تا حد بسیاری شبیه به دکوراسیون سرویس بهداشتی کلاسیک می باشد. در این مکان بایستی تجهیزاتی مانند وان ، شیرآلات ، قاب آینه ، چراغ ها و پایه ها متناسب با یک دیگر انتخاب شوند. توصیه می شود به جای سرامیک و بتن ، از سنگ های قیمتی برای بدنه وان و روشویی استفاده کنید و حس و حال سبک کلاسیک را به حمام خود ببخشید. بهتر است از رنگ سفید به همراه رنگ های متالیک در این مکان استفاده نمایید.

دکوراسیون کلاسیک

6- نشیمن :

برای ایجاد سبک کلاسیک در نشیمن رعایت قواعد زیر الزامی می باشد:

 • توجه به نظم
 • پرده های بلند و نفیس
 • رعایت تقارن در چیدمان
 • اجرای گچبری روی دیوار و سقف
 • رنگ هایی مانند قهوه ایی و شیری
 • استفاده از دکوری های لوکس و چشمگیر

با نورپردازی بر جزییات ظریف و زیبای نشیمن تاکید کنید. و از لوستر های کریستالی ، برنزی یا انواع مشابه استفاده کنید. و کوسن های بزرگ و طرح دار را برای زیبا تر کردن مبلمان انتخاب کنید.

دکوراسیون کلاسیک

7- پذیرایی :

در بعضی از خانه ها علاوه بر نشیمن ، فضای دیگر مخصوص پذیرایی از مهمانان وجود دارد. در صورت وجود پذیرایی در خانه تنها کافی است چیدمان شکیل آن را همانند نشیمن انجام دهید. مقدار تزیینات به کار رفته تنها تفاوت نشیمن با پذیرایی است. معمولا برای دکوراسیون این مکان از چراغ های دیوارکوب ، تابلو های نفیس نقاشی ، تابلو فرش ها ، گلدان های قیمتی ، میز کنسول و بوفه ها استفاده می شود.

دکوراسیون کلاسیک

8- اتاق کار :

در صورت وجود اتاق کار در منزل ، برای دکوراسیون آن به سبک کلاسیک رعایت نکات زیر الزامی است:

 • یک مبل راحتی
 • فرش های قیمتی
 • کتابخانه های عریض
 • لوازم دکوری و تزیینی
 • صندلی های چوبی لهستانی
 • میز کار چوبی با پایه های ظریف و بدنه حکاکی شده
 • لوستر هایی مطابق لوستر های اتاق نشیمن و کمی ساده تر

دکوراسیون کلاسیک


حتما ببینید : 14 ایده دکوراسیون لوکس مقرون به صرفه


سایر تصاویر دکوراسیون به سبک کلاسیک

طراحی دکوراسیون کلاسیک

طراحی دکوراسیون کلاسیک

طراحی دکوراسیون کلاسیک

طراحی دکوراسیون کلاسیک

سبک کلاسیک در دکوراسیون

سبک کلاسیک در دکوراسیون

سبک کلاسیک در دکوراسیون

سبک کلاسیک در دکوراسیون

سبک کلاسیک در دکوراسیون


این مطلب را هم ببینید :

دانلود صحنه آماده حمام و سرویس بهداشتی از Global Masterwork