طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی کودکان NK

یکی از فضا های پر کاربرد در کشور ژاپن ساخت کلینیک تخصصی دندانپزشکی زیبایی و دندانپزشکی کودکان می باشد. کلینیک دندانپزشکی کودکان NK واقع در ژاپن توسط گروه معماری 1-1 Architects طراحی و به اجرا رسیده است. این مطب تخصصی کودکان در سایتی طویل قرار گرفته از یک سو نسبت به سواحل شهری و از سویی دیگر در امتداد بزرگراه توسعه یافته است. تیم معماران با توجه به تجاربی که در زمینه بیماران مربوط به حوزه دهان و دندان کسب نموده اند، این مطب دندانپزشکی را با قابلیت ارائه فعالیت ها و خدمات مختلف طراحی نموده اند.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : گروه معماری 1-1 Architects
  • مکان پروژه : ژاپن
  • مهندس سازه : Tatsumi Terado Structural Studio
  • مساحت پروژه : 808 متر مربع
  • سال ساخت : 2018

کلینیک دندانپزشکی کودکان 

اصول طراحی مطب دنداپزشکی بر طبق ارتباط فضایی و سیرکولاسیونی می باشد. که هیچ گونه اختلالی در فضا ها نسبت به ی کدیگر ایجاد نکند و توانایی پشتیبانی نیاز های قسمت فرعی را نیز داشته باشد. به طور مثال: پذیرش > سالن انتظار > فضای مسواک زدن > اتاق درمان > رادیولوژی > اتاق درمان > سالن انتظار > پرداخت. هر فضا به مقصد متصل شده تا گردش مراجعه کنندگان بهتر شود و روند جنبش بیماران در ساختار های معماری کلینیک بهبود یابد. و مابین هر فضا یک فیلتر ارتباطی تعبیه  شده است.

یک راه طویل در مرکز ساختمان به شکل اختصاصی و به منظور مطابقت با جهت سایت طراحی شده است. در دو طرف این راهرو اتاق های لازم قرار گرفته اند. در طراحی این راهرو طویل بیشتر بر روی سفید نمودن فضا تمرکز شده است تا درک بصری انسان را نسبت به اندازه واقعی فریب دهد و فضا را در ذهن انسان گسترده نشان دهد. در نتیجه پلان این مطب داندانپزشکی همچون یک سنسور حسی برای دریافت نور خارج ساختمان عمل می نماید و نور داخل ساختمان نسبت به زمان روز در داخل دچار تغییرات بصری می شود.

کلینیک دندانپزشکی کودکان NK یک مطب برای بیمارانی می باشد که زیر سن قانونی هستند. لذا در این مطب تخصصی کودکان، داندان پزشکان باید از دانش کافی برای گسترش  اطلاعات کودکان و آموزش مراقبت های دندان به والدین برخوردار باشند. تیم معماران در این پروژه به واسطه یک مرز قوسی شکل فضایی را طراحی نموده اند تا والدین و همراهانی که در راهرو ها هستند از وضعیت اتاق ها و بیماران خود آگاه شوند.

طراحی مطب تخصصی کودکان

این راهروی قوسی شکل در جهت عمود اتاق ها قرار نگرفته و به همین دلیل موجب ایجاد یک دسترسی غیر مستقیم مناسب برای کاربران شده است. هم چنین این شکل قوس دار یکنواخت رهگذاران را تشویق به حرکت بر اساس قاعده گشتالت می کند.


حتما ببینید : طراحی مجموعه ورزشی Sport campus Zuider park در هلند


سایر تصاویر پروژه طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی کودکان NK

کلینیک دندانپزشکی کودکان 

کلینیک دندانپزشکی کودکان 

طراحی مطب تخصصی کودکان

طراحی مطب تخصصی کودکان

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید:

آموزش شبیه سازی تصادف ماشین در Maya

دانلود پروژه طراحی بیمارستان+تصاویر سه بعدی