طراحی مجموعه ورزشی با نمای تاب خورده از فولاد

مجموعه ورزشی به نام Sport campus Zuider park در شهر Hauge ، هلند واقع شده است که توسط شرکت معماری Faulkner Browns Architects طراحی و ساخته شده است. تیم معماران پروژه این مجموعه ورزشی چند منظوره را به مساحت حدود 33000 هزار متر مربع با بودجه 50 میلیون یورو ساخته اند. این مجموعه ورزشی یک پروژه گسترده با کانسپتی عملگرا می باشد که بر روی نمای بیرونی ساختمان تاکید ویژه ایی دارد. معماران شرکت Faulkner Browns Architects در طراحی این پروژه، پشت بام منحی شکل این مجموعه را با استفاده از یک نوار براق از متریال فولاد پرداخت شده مسی رنگ روکش کرده اند که این کار اشاره مستقیمی به زادگاه نارنجی پوشان (رنگ پرچم پادشاهی و لباس های تیم ملی هلند در همه رشته های ورزشی) دارد.

مشخصات کلی پروژه

 • معمار : Faulkner Browns Architects
 • مکان پروژه : شهر Hauge ، هلند
 • مدیر پروژه : Alphaplan
 • معماران برجسته : FaulknerBrowns Architects
 • معماران اجرایی : ABT
 • مهندس سازه : ABT
 • پیمانکار اصلی : Ballast Nedam
 • سازندگان پروژه : Schüco, Inox, Reckli, Alco, Polycon
 • عکاس پروژه : Scagliola Brakkee, Arjen Schmitz, Hufton+Crow
 • مساحت پروژه : 33000 متر مربع
 • سال ساخت : 2017

طراحی مجموعه ورزشی چند منظوره

بستر این پروژه، پارک تاریخی به نام Zuider park  می باشد که در دهه 20 میلادی به عنوان یک پارک عمومی برای مردم شهر Hauge طراحی شده بود. این پارک به دلیل ماهیت تاریخی خود موجب حساسیت کار معماران پروژه می شده است. طراحان این پروژه در این مورد اظهار داشته اند: “ماهیت منحنی شکل این مجموعه موجب شده است که لبه های بنا از فاصله دور کمتر به نظر برسند. بنابراین به لحاظ مقیاس بصری، نوعی کمینه گرایی در این فرم نهفته است. ”

مجموعه ورزشی

از سوی دولت هلند برای طراحی این مجموعه ورزشی دستورالعمل ساخت بنایی که الهام بخش “جامعه ای سلامت تر” صادر شده بود و هم چنین ساخت فضایی که برای تمام ورزشکاران، از ورزشکاران آماتور گرفته تا ورزشکاران حرفه ایی جذاب و دلپذیر باشد.

مجموعه ورزشی

این مجموعه در سال 2017 ساخته شده است. و در سال 2016 در مسابقات World Building of the Year competition، و فستیوال جهانی معماری در برلین، به عنوان نامزد دریافت جایزه بهترین پروژه شهری آینده نگرانه، معرفی شد. شهر Hauge در برنامه ریزی شهری خود قصد دارد تا سال 2040 از نظر اقلیمی به حالت خنثی در بیاید و به همین دلیل تیم طراحان در طراحی این پروژه این اهداف را مد نظر قرار داده اند.

طراحی مجموعه ورزشی چند منظوره

طراحان شرکت معماری Faulkner Browns Architects درباره این پروژه اظهار داشته اند: “برای اجرای کانسپت عملگرای این پروژه از فولاد ضدزنگ پرداخت شده به عنوان یک متریال عالی استفاده شده است. این متریال قادر است تصویری پویا از فعالیت هایی که در محیط پیرامون ساختمان صورت می گیرد مانند فرم آسمان، پارک پیرامون و حتی عابرانی که از کنار ساختمان عبور می کنند را منعکس کند. این تاثیرگذاری مورد نظر به همراه تاب دادن و پیچش این نوار افزایش یافته و تاکید بیشتری بر رابطه فضای داخل و خارج دارد.”

طراحی مجموعه ورزشی چند منظوره

پشت بام این ساختمان ورزشی در قسمت جلو ارتفاع کمی دارد و در قسمت پشت نیز دارای ارتفاع زیادی می باشد. و به شکل یک حلقه طراحی شده است که ایستایی آن به وسیله ستون های باریک سیاه رنگ تامین شده است. تیم طراحان به منظور باز شدن حیاط مرکزی مجموعه رو به آسمان، آن را به وسیله این ستون های باریک احاطه کرده اند. دور تا دور ساختمان مجموعه پانل هایی قرار دارد که از متریال فولاد ضد زنگ کاملا ساب خورده و پولیش شده ساخته شده اند. و به این ترتیب باعث ایجاد یک نوار براق و پر تلالو ، در پیرامون فضای خارجی مجموعه شده اند.

طراحی مجموعه ورزشی چند منظوره

تیم معماران حجم های داخلی مانند:(سالن زمین های ورزشی) که نیازمند ارتفاع بیشتر هستند را در قسمت پشتی بنا و فضا های آموزشی را نیز در قسمت جلویی ساختمان قرار داده اند تا ارتفاع بنا در قسمت جلویی کاهش یابد. معماران این پروژه بر این باور هستند که : “برای پاسخگویی به بستر این فضای شهری قسمت پشتی بنا با ارتفاع بیشتر ساخته شده است. در عین حال ارتفاع قسمت جلویی متناسب با مقیاس انسانی و افرادی می باشد که از پارک مجاور استفاده می کنند. بهره گیری از فرم های پویا برای پشت بام بنا با استفاده از متریال های غیر متداول، رویکردی متداول برای فضا های ورزشی است تا به عنوان یک فضای اجتماعی و شهری نیز عمل کنند.”

معماران Faulkner Browns Architects درباره طراحی این پروژه اظهار داشته اند: “در مرحله مسابقه برای طراحی این مجموعه ورزشی به منظور القای کانسپت حرکت، یک فرم نواری ارائه شده است. به این گونه که ماهیت مکعبی شکل حجم فضا های ورزشی را احاطه کرده و فرم سیال تری را ایجاد می کند.”

طراحی سالن ورزشی

تیم طراحان به منظور تولید انرژی ساختمان و هم چنین گردآورنده خورشیدی (کلکتور) برای گرمایش آب برای حمام ها، با استفاده از پانل های خورشیدی، فضایی بالغ بر بیش از 15000 متر مربع از پشت بام 20000 متر مربعی را روکش کرده اند. به منظور تامین قسمتی از سیستم گرمایش و سرمایش آب زمینی، در قسمت زیرین ساختمان دو چاه با عمق متفاوت حفر شده است. و به این صورت در فصل تابستان برای تامین سرمایش ساختمان، آب خنک از چاه کم عمق تر به دستگاه مبادله کننده گرما پمپ می شود و در فصل زمستان نیز این روند معکوس می شود تا آب گرم دوباره به سیستم بازگردد و سالن های ورزشی مجموعه را گرم کند.

طراحی مجموعه ورزشی چند منظوره

مجموعه Sportcampus Zuiderpark شامل عرصه هایی مانند: زمین تنیس، سالن ورزش های ساحلی پوشیده از ماسه واقعی، سالن های ژیمناستیک و مجموعه ایی از فضا های علمی و آموزشی در زمینه های ورزشی است. پایه های این ساختمان تخم مرغی شکل از پانل های بتنی پیش ساخته که بر روی خود بافت برجسته ایی دارند تشکیل شده است. این پایه ها با پشت بام براق و سینوسی ساختمان متضاد هستند. تیم طراحان به منظور نمایش ساختار براق بنا، پشت بام را در قسمت ورودی به سمت بالا تاب داده اند.

مجموعه ورزشی

این مجموعه ورزشی محل دائمی تمرینات تیم والیبال ساحلی Hauge و تیم والیبال ساحلی هلند می باشد. ورزشکاران این رشته ورزشی در یک فضای سر پوشیده که پر از ماسه ساحلی است مشغول تمرین کردن هستند. به منظور جلوگیری از ایجاد گرد و غبار در این فضای سرپوشیده از یک سیستم رطوبت دهی استفاده می شود که میزان رطوبت ماسه ها را در سطح مناسب نگه می دارد.

طراحی سالن ورزشی

فضای میدان های ورزشی به صورت یک فضای واسطه نیز عمل می کنند که مجموعه ورزشی را به پارک متصل کرده است. این مجموعه ورزشی در طول روز و ایام هفته توسط مدرسه ROC Mondriaan و دانشگاه علوم کاربردی Hauge و هم چنین سازمان های معتبر ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد. اما در شب ها و هم چنین در تعطیلات آخر هفته این مجموعه به روی عموم باز است.


حتما ببینید : رستوران اوپن هاوس در سنترال امباسی – با معماری کلین دیتام


سایر تصاویر پروژه طراحی مجموعه ورزشی با نمای تاب خورده از فولاد

مجموعه ورزشی

مجموعه ورزشی

طراحی مجموعه ورزشی چند منظوره

طراحی سالن ورزشی

طراحی سالن ورزشی

پلان مجموعه ورزشی Sportcampus Zuiderpark

پلان مجموعه ورزشی Sportcampus Zuiderpark

پلان مجموعه ورزشی Sportcampus Zuiderpark

پلان مجموعه ورزشی Sportcampus Zuiderpark

پلان مجموعه ورزشی Sportcampus Zuiderpark

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید:

رساله کلینیک دندان پزشکی

دانلود پایان نامه و پلان باغ موزه