8 رنگ تاثیر گذار در فنگ شویی

فنگ شویی یکی از ترند های محبوب در طراحی داخلی محسوب می شود که از اصول و نکات فراوانی بهره مند می باشد. علاوه بر تمامی نکات تاثیر گذار در فنگ شویی برای ایجاد فضایی مناسب در خانه ، رنگ ها نیز بسیار حائز اهمیت هستند. در این مطلب علاوه بر اصول اولیه برای ایجاد فنگ شویی در خانه با 8 رنگ در فنگ شویی که برای ایجاد فضای مناسب در خانه تاثیر گذار هستند نیز آشنا خواهید شد.

تاثیر رنگ ها در فنگ شویی 

از نظر لغوی فنگ شویی به معنی آب و باد است. فلسفه این کلمه این است که انرژی باد ها و آب موجود در طبیعت با خود تعادل ، شانس و برکت را به زندگی ما می افزایند. ریشه این کلمه فنگ شویی از کشور چین نشات گرفته است و واژه «چی» عنصر اصلی آن محسوب می شود. «چی» نوعی انرژی نامرئی است که در هر جایی وجود دارد. جمع شدن این انرژی در یک نقطه به معنی مناسب بودن فنگ شویی آن مکان می باشد. در صورت استفاده از منابع اساسی فنگ شویی ، محیط پیرامون شما با طبیعت در ارتباط و هماهنگی قرار گرفته و بدین ترتیب می توانید گام های درست و مناسبی را در راستای سلامتی ، شادی و موفقیت بگذارید. فلسفه فنگ شویی به شرق دور تعلق دارد و در صورتی که خواستار استفاده از شیوه های فنگ شویی در منزل هستید ، می توانید از لوازم و اشیائی که نماد شرق دور هستند استفاده نمایید. فنگ شویی به معنای این است که برای جریان یافتن انرژی به شکلی مناسب در خانه و یا محل کار بایستی چیدمان مبلمان و اشیاء به گونه ایی صورت گیرد تا برای شما شانس به ارمغان آورد. رنگ ، طرح و چیدمان مبلمان و اشیاء متنوع موجود در خانه می توانند باعث کاهش انرژی های منفی شده و کمک فراوانی به افزایش انرژی های مثبت کنند. البته شما می توانید با در نظر گرفتن سلیقه شخصی خود نیز ، با شیوه های مختلفی برکت و شادی را به محیط زندگی خود بیافزایید. در این شیوه ها ، اشیاء مورد علاقه شما در مکان های درست قرار داده شده و با مشخص کردن نقاط برکت ، فراوانی و آرامش ، چیدمان اشیاء و لوازم چیدمان صورت می گیرد. اساسا فنگ شویی یک سیستم اعتقادی نیست ، به همین علت می توانید اشیاء را مطابق با باورهای شخصی خود انتخاب نمایید. نماد و سنبلی را که باور دارید از خانه شما محافظت می کند را در مقابل درب ورودی قرار دهید. به عنوان مثال ، برای افزایش انرژی مثبت خانه می توانید در نزدیکی درب ورودی دعا و یا سنبل چشم نظر را قرار دهید.

تاثیر رنگ ها در فنگ شویی 

بر طبق هنر چیدمان فنگ شویی ، مکان های مربع و یا مستطیل شکل بهترین نوع خانه محسوب می شوند. هم چنین بهتر است پنجره ها تا حد امکان مانند خانه چهار گوش باشند و به سمت بیرون باز شوند.  در هر خانه در ازای هر یک درب ، وجود 3 پنجره الزامی است. بر اساس فنگ شویی قسمت های مختلف خانه باید با یک دیگر تناسب داشته باشند ، به عنوان مثال در عین حالی که اتاق نشیمن و یا پذیرایی از مکانی مانند اتاق خواب بزرگ تر در نظر گرفته می شوند ، نباید از آشپزخانه و یا اتاق غذا خوری بالاتر قرار گیرند. در صورتی که خواستار بررسی هر کدام از نقاط خانه بر طبق فنگ شویی باشید ، بایستی این کار را از قسمت ورودی خانه شروع کنید. بزرگ بودن درب ورودی الزامی است و در صورت امکان بایستی رو به مکانی روشن و دلباز باز شود. نصب اشیائی که از نظر شما خوش آمد هستند بر روی درب ورودی نیز امکان پذیر است. علاوه بر این موارد می توان یک آنیه در مقابل درب ورودی نصب نمایید ، این شیوه انرژی هایی منفی وارد شده از محیط خارجی به داخل خانه را به بیرون بازتاب می دهد. قسمت آشپزخانه نیز بایستی همانند ورودی از نور کافی برخوردار باشد و باید توجه ویژه ایی به دلبازی و فرح بخشی آن شود.

تاثیر رنگ ها در فنگ شویی 

طراحی آشپزخانه بایستی به گونه ایی صورت گیرد که از درست مقابل سرویس بهداشتی قرار نگیرد. لوازمی مانند فر و یا گاز آشپزخانه نباید در مقابل اتاق خواب و یا سرویس بهداشتی قرار داشته باشند. بعضی از لوازم موجود در آشپزخانه معنی خاصی در فنگ شویی دارند. به عنوان مثال گاز و فر نمادی از آتش و سینک ظرفشویی نمادی از آب می باشد. به همین علت از قرار دادن این دو وسیله در کنار هم خودداری کنید. هم چنین گاز و یخچال نیز نباید در کنار یک دیگر قرار گیرند. در صورتی که خانه شما دارای اتاق غذا خوری می باشد توصیه می شود که این مکان را در نزدیکی آشپزخانه طراحی کنید. علاوه بر این بهتر است که بیشتر از متریال هایی مانند چوب استفاده کنید و تا حد ممکن از کاربرد مرمر و شیشه اجتناب کنید. به یاد داشته باشید که استفاده از آینه در کنار میز غذا خوری نیز باعث افزایش برکت و فراوانی خواهد شد.

تاثیر رنگ ها در فنگ شویی 

سالن نشیمن یکی از نقاط مهم هر خانه ایی محسوب می شود به همین علت فنگ شویی در این مکان بسیار اهمیت دارد. بنابراین بهتر است در این مکان از اشیائی با خطوط صاف استفاده نمایید و تصاویر رنگی و تصاویر گیاهان را به عنوان اکسسوری به کار ببرید. تا حد امکان بیشترین بهره را از نور روز داشته باشید. و اشیائی که در داخل آن ها آب وجود دارد را در جایی قرار دهید که امکان مشاهده آن ها وجود داشته باشد. در رابطه با طراحی اتاق خواب نیز ، توصیه می شود از رنگ های گرم و آرام استفاده نمایید. و تا حد امکان از قرار دادن آینه در مقابل تخت خواب خودداری کنید. مکان قرار گیری تخت خواب بسیار حائز اهمیت می باشد و بهتر است که در مقابل دیوار قرار داده شود. در اتاق خواب از قرار دادن لوازمی مانند تلویزیون ، کامپیوتر و لوازم برقی خودداری کنید زیرا نه تنها برای سلامتی شما مضر هستند بلکه از ایجاد فضایی آرام در این مکان نیز جلوگیری می کنند. در نهایت در سرویس بهداشتی نیز همانند سایر قسمت های منزل نحوه قرار گیری آینه بسیار حائز اهمیت می باشد. به همین علت تا جایی که امکان دارد درب حمام و سرویس بهداشتی را به گونه ایی طراحی کنید که در معرض دید نباشند. علاوه بر این نباید درب سرویس بهداشتی رو به روی مکان هایی مانند سالن نشیمن قرار داشته باشد. هم چنین از قرار دادن تخت خواب در طرف دیوار سرویس بهداشتی اجتناب کنید. همان گونه که اطلاع دارید رنگ ها از قدرت بسیار بالایی برخوردار هستند و هر یک از آن ها خود به تنهایی قابلیت ایجاد تاثیرات مثبت و منفی را بر روی انسان ها دارند. رنگ ها در فنگ شویی یکی از عناصر اصلی و قدرتمند محسوب می شوند. به همین علت در صورتی که خواستار ایجاد محیطی با انرژی مثبت و مناسب هستید بایستی دقت کافی در استفاده از رنگ ها را داشته باشید. به یاد داشته باشید که انرژی محیطی که در آن زمان خود را سپری می کنید می تواند تاثیر مستقیمی بر فعالیت های روزانه شما داشته باشد. در ادامه این مطلب با تاثیر 8 رنگ در فنگ شویی برای ایجاد فضای مناسب در خانه آشنا خواهید شد.


حتما ببینید : طراحی اتاق کودک در خانه های کوچک


تاثیر رنگ ها در فنگ شویی برای ایجاد فضای مناسب در خانه

1- رنگ قرمز :

قرمز رنگ عشق ، علاقه و سر زندگی می باشد و بر طبق فرهنگ شرق دور به عنوان رنگ شانس شناخته می شود. اما به هر اندازه که قرمز نمادی از شادی و هیجان است اما بایستی به میزان مناسب مورد استفاده قرار گیرد. زیرا استفاده بیش از حد از رنگ قرمز موجب اذیت شدن و ایجاد ناراحتی خواهد شد. در مکانی مانند آشپزخانه که لوازمی مانند گاز و فر نمادی از آتش محسوب می شوند ، استفاده از رنگ قرمز ضرورت ندارد. به یاد داشته باشید که رنگ ها را بر اساس معنایی که دارند بایستی به درستی به کار ببرید.

رنگ های تاثیر گذار در فنگ شویی

2- رنگ زرد :

زرد یکی از رنگ های نماد شهرت محسوب می شود. این رنگ مناسب اتاق کار است. رنگ زرد علاوه بر خانه ، قابل استفاده در محیط های کار نیز می باشد. طیف تیره این رنگ نمادی از توسعه شخصی کار است. در مجموع رنگ زرد بهترین انتخاب برای محیط های کاری محسوب می شود. هم چنین در رابطه با نور و روشنایی نیز توصیه می شود از نور زرد و تنالیته های آن بهره مند شوید. هم چنین با تعبیه پنجره های بزرگ در اتاق نیز می توانید از  نور خورشید به اندازه کافی بهره مند شوید.

رنگ های تاثیر گذار در فنگ شویی

3- رنگ سبز :

رنگ سبز نماد طبیعت و سلامتی به شمار می رود و در عین حال نیز نمادی از رشد و نمو می باشد. رنگ سبز باعث ایجاد تعادل و آرامش درونی می شود و قابل استفاده در بیشتر نقاط منزل می باشد. با توجه به این که سبز نمادی از رشد و نمو است بهتر است از این رنگ در طراحی داخلی اتاق کودکان استفاده شود. هم چنین این رنگ در مکان هایی برای ورزش هایی مانند یوگا به منظور افزایش تعادل درونی انتخاب ایده آلی خواهد بود.

رنگ های تاثیر گذار در فنگ شویی

4- رنگ آبی :

رنگ آبی حس آرامش را به انسان القا می کند و به عنوان رنگی آرام شناخته می شود ، این رنگ در عین حال نمادی از آب نیز محسوب می شود. رنگ آبی یکی از رنگ های مناسب برای اتاق خواب محسوب می شود. شما می توانید به راحتی از این رنگ برای دیوار های اتاق خواب و روتختی استفاده نمایید. امکان استفاده از رنگ آبی در سرویس بهداشتی و حمام نیز وجود دارد. هم چنین این رنگ انتخاب مناسبی برای بیشتر نقاط خانه می باشد.

رنگ های تاثیر گذار در فنگ شویی

5- رنگ نارنجی :

رنگ نارنجی باعث تمرکز و افزایش خلاقیت می شود. به همین علت انتخاب مناسبی برای اتاق و دفاتر کاری می باشد. با توجه به این که نارنجی ، رنگ قدرتمندی برای استفاده بر روی دیوار ها می باشد ، بهتر است اکسسوری ها و لوازم دکوری را به رنگ نارنجی انتخاب نمایید. در صورتی که خواستار استفاده از رنگ نارنجی هستید بایستی مراقب باشید که این رنگ در پشت شما قرار نگیرد ، بلکه بایستی در معرض دید باشد.

رنگ در طراحی داخلی

6- رنگ سفید :

رنگ سفید نماد تمیزی و سادگی به شمار می رود و به علت بخشیدن حس اعتماد به انسان می تواند در تمام نقاط خانه مورد استفاده قرار گیرد. این رنگ باعث ایجاد حس سادگی در فضا می شود و به همین علت گزینه مناسبی برای استفاده در اتاق خواب که مکانی برای آرامش است محسوب می شود. هم چنین رنگ سفید حس پاکیزگی را القا می کند و به همین دلیل انتخاب مناسبی برای آشپزخانه و سرویس بهداشتی می باشد. و در نهایت به علت بخشیدن حس اعتماد به انسان می توان از آن برای قسمت ورودی خانه نیز استفاده نمود.

رنگ در طراحی داخلی

7- رنگ بنفش :

رنگ بنفش انرژی شفا بخش دارد و باعث افزایش انگیزه های ذهنی و خود آگاهی می شود. این رنگ در عین حال ارتعاش بالایی دارد و به همین علت بایستی به اندازه از آن استفاده شود. رنگ بنفش انتخاب مناسبی برای اتاق خواب می باشد و می توان از آن در روتختی و یا پرده اتاق خواب استفاده نمود. با توجه به این که بنفش رنگی الهام بخش است ، اتاق نشیمن یکی از نقاط مناسب برای استفاده از این رنگ محسوب می شود.

رنگ در طراحی داخلی

8- رنگ طوسی :

رنگ طوسی نماد افراد خیر خواه محسوب می شود و انتخاب مناسبی برای اتاق خواب کودک می باشد. با توجه به این که طوسی یکی از رنگ هایی است که مانع از اذیت شدن و خستگی چشم ها می شود گزینه مناسبی برای اتاق کار و دفاتر کاری نیز به شمار می رود. رنگ طوسی از نظر فصلی ، حس پاییز را ایجاد می کند و به همین علت توصیه می شود که با رنگ های متالیک ترکیب شده و مورد استفاده قرار گیرد.

رنگ در طراحی داخلی


این مطلب را هم ببینید :

مدل سه بعدی کاکتوس و گیاهان مقاوم