اشتباهاتی که نباید در طراحی آشپزخانه انجام دهید

آشپزخانه به عنوان قلب خانه محسوب می شود و به همین علت بایستی در طراحی آن به نکات و موارد فراوانی توجه نمود. تا فضایی مناسب حاصل شود. شاید اکثر شما با نحوه طراحی و اجرای دکوراسیون آشپزخانه آشنا باشید. اما آیا می دانید چه اشتباهاتی را نباید در طراحی آشپزخانه انجام دهید؟ در این مطلب با اشتباهات رایج در طراحی آشپزخانه آشنا خواهید شد.

اشتباهات رایج در طراحی آشپزخانه

آشپزخانه یکی از نقاط مهم در هر خانه ایی است که در مقایسه با سایر فضا های موجود در خانه ، فعالیت های بیشتری در آن انجام می گیرد. در حقیقت آشپزخانه بیشترین میزبانی را از اعضای خانواده انجام می دهد. از جمله فعالیت های صورت گرفته در آشپزخانه می توان به پخت غذا ، غذا خوردن ، شست و شو و ذخیره سازی اشیاء و مواد خوراکی اشاره نمود. حتی در برخی مواقع افراد در آشپزخانه به تماشای تلویزیون می نشینند. به همین علت بایستی در آشپزخانه همه چیز ساده باشد و به گونه ایی طراحی شود که کار کردن در آن ساده و راحت باشد. هم چنین آشپزخانه بایستی به لحاظ ظاهری نیز ، از فضای زیبا و جذابی برخوردار باشد. تا در هنگام حضور در آن و سپری نمودن اوقات خود لذت بیشتری ببریم. اما در بیشتر مواقع اشتباهات رایج در طراحی آشپزخانه صورت می گیرد. اما راهکار هایی بسیاری وجود دارد که با استفاده از آن ها می توان آشپزخانه را به شکل درست و بر اساس نیاز های موجود طراحی نمود. در ادامه این مطلب با برخی از اشتباهات رایج در طراحی آشپزخانه آشنا خواهید شد.

اشتباهات رایج در طراحی آشپزخانه

اشتباهات رایج در طراحی آشپزخانه

1- از بین بردن مثلث سه گانه آشپزخانه : 

نخستین نکته ایی که بایستی در طراحی آشپزخانه به آن توجه داشته باشید این است که گاز ، یخچال و سینک ظرفشویی باید با هم یک مثلث را تشکیل بدهند و هر چیزی که در این مثلث باعث جلوگیری از حرکت شما می شود را از بین ببرند. با توجه به این که میان این 3 مورد ، از سینک ظرفشویی بیشتر از بقیه استفاده می شود باید به شکل مناسب و به تناسب در وسط گاز و یخچال قرار داده شود. یکی دیگر از نکاتی که بایستی به آن توجه شود نبود مانع بر روی صفحه کابینت است تا دسترسی به سینک ظرفشویی دچار مشکل نشود. ارتباط سینک ظرفشویی با سیستم لوله کشی نیز نکته دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. اگر به هر علتی قصد تغییر مکان سینک ظرفشویی را دارید لازم است ، سیستم لوله کشی و زانویی لوله ها را به خوبی مورد بررسی قرار دهید تا بعدا دچار مشکل نشوید. به یاد داشته باشید که فرقی نمی کند پلان آشپزخانه شما L شکل ، U شکل و یا جزیره ایی شکل باشد ، در هر حال بایستی میان گوشه های این مثلث حداقل 300 سانتی متر فاصله وجود داشته باشد ، زیرا در غیر این صورت امکان دارد تداخل در رفت و آمد افراد حاضر در آشپزخانه صورت گیرد. در صورت افزایش این فاصله از 750 سانتی متر نیز باز هم در هنگام کار کردن با مشکل مواجه خواهید شد و مسافت زیادی را برای پخت غذا و کار کردن در رفت و آمد خواهید بود.

اشتباهات رایج در طراحی آشپزخانه

2- عدم استفاده کارآمد از فضای ذخیره سازی کابینت های آشپزخانه : 

به طور کلی آشپزخانه ها فضایی برای نگهداری مواد خوراکی و خرده ریز های متعدد محسوب می شوند. البته لوازم موجود در آشپزخانه تنها محدود به این موارد نمی شوند. برخی از لوازم مانند ظرف و ظروف و لوازم کوچک برقی نیز بایستی در کابینت قرار داده شوند. دسترسی راحت و یافتن فضای کافی برای قرار دادن این وسایل کار ساده ایی نیست. در صورت داشتن آشپزخانه کوچک می توانید از کابینت های بزرگ و سرتاسری که تا سقف امتداد یافته اند برای نگهداری وسایلی که کمتر استفاده می کنید ، بهره ببرید. شما می توانید با قرار دادن یخچال در یک چهارچوب ، از فضای خالی بالای آن به عنوان کابینت استفاده کنید. هم چنین از قسمت پایین و فضای خالی زیر کابینت های آشپزخانه نیز می توان به عنوان قفسه های باریک استفاده نمود.

اشتباهات رایج در طراحی آشپزخانه

3- قفسه های باز و شلف ها : 

یکی از شیوه های بسیار کارآمد در طراحی آشپزخانه استفاده از شلف ها و قفسه های باز می باشد. که در حال حاضر بسیار محبوب و پرطرفدار می باشد و در طراحی های مدرن مورد استفاده قرار می گیرد. اما بایستی به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از قفسه های باز در آشپزخانه موجب ایجاد فضایی بسیار شلوغ و بی نظم خواهد شد. که این یکی از اشتباهات رایج در طراحی آشپزخانه به شمار می رود. به همین علت در صورتی که قصد دارید در آشپزخانه کوچک خود از این شیوه استفاده کنید ، بایستی برای جلوگیری از شلوغی و ایجاد ظاهری منظم و مرتب همیشه آن را مرتب نگه دارید و اشیاء مشابه را در کنار یک دیگر قرار داده و از سبد ها و جعبه های متنوع استفاده کنید.

دکوراسیون آشپزخانه

4- کنترل نکردن کابینت مواد خوراکی : 

یکی از مواردی که موجب اشغال بیهوده فضای کابینت ها می شود نگهداری ادویه جات ، قوطی های خالی و مواد خوراکی است که تاریخ مصرف آن ها تمام شده است. به همین علت بایستی مرتبا کابینت هایی را که مواد خوراکی را در آن ها نگهداری می کنید کنترل کرده و مواد اضافه را دور بریزید. هم چنین شما می توانید مواد خوراکی را در کابینت به شکلی قرار دهید که به راحتی اتیکت آن ها قابل مشاهده باشد و قرار گیری مواد مشابه در کنار هم کار شما را به شکل قابل توجهی ساده تر خواهد کرد.

دکوراسیون آشپزخانه

5- روشنایی نامناسب آشپزخانه : 

در طراحی آشپزخانه ، روشنایی در اولویت قرار دارد. به علت این که در این مکان مسئله روشنایی ، تنها با فضا و یا زیبایی مکان مرتبط نیست ، بلکه در عین حال با امنیت شما نیز مستقیما در ارتباط مستقیم است. در آشپزخانه به علت وجود لوازم تیز و برنده مانند چاقو ، امنیت بسیار حائز اهمیت می باشد. علاوه بر روشنایی سقفی ، یعنی روشنایی کلی آشپزخانه ، برای روشن تر نمودن بهینه فضا حتما از چراغ های کمکی و سیستم روشنایی اضافه نیز استفاده کنید.

دکوراسیون آشپزخانه

6- استفاده از اکسسوری های متعدد بر روی صفحه کابینت آشپزخانه : 

بیشتر افراد دوست دارند آشپزخانه ایی زیبا داشته باشند. برای زیبا تر کردن آشپزخانه می توانید از اکسسوری و لوازم دکوری بهره مند شوید. اما برای وجود فضای مناسب برای کار کردن بر روی صفحه کابینت ها ، لازم است که از قرار دادن لوازم اضافه بر روی آن ها خودداری کنید. تا از کار کردن راحت شما جلوگیری نکنند. شما می توانید یک گلدان و یا شیشه حبوبات و لوازمی که کاربرد فراوانی ندارند را بر روی صفحه کابینت قرار دهید. بنابراین در صورتی که قصد دارید با استفاده از اکسسوری ها آشپزخانه خود را زیبا تر کنید ، بهتر است که برای این کار فضای دیگری مانند میز و یا دیوار ها را انتخاب کنید تا از اشغال بی مورد فضای روی کابینت ها جلوگیری شود.

دکوراسیون آشپزخانه

توجه به موارد مهم و جلوگیری از اشتباهات رایج در طراحی آشپزخانه می تواند موجب ایجاد فضایی بسیار کاربردی و مناسب شود که کار کردن در آن برای شما بسیار راحت و لذت بخش باشد.


حتما ببینید : ترفند های بلندتر نشان دادن سقف کوتاه


سایر تصاویر اشتباهات رایج در طراحی آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه

طراحی آشپزخانه

طراحی آشپزخانه

طراحی آشپزخانه

طراحی آشپزخانه


این مطلب را هم ببینید :

دانلود آرچ مدل 208 – آبجکت ست لوازم تزیینی و دکوری