راهکار های بلندتر نشان دادن سقف کوتاه

در حال حاضر با رشد جمعیت و کوچک تر شدن خانه های شهری ، علاوه بر کاهش مساحت خانه ها ، در بعضی از آن ها ارتفاع سقف ها از ارتفاع استاندارد کوتاه تر می باشد و بدین ترتیب باعث می شوند تا فضای موجود بسیار تنگ و فشرده به نظر برسد. به یاد داشته باشید که یک خانه برای تبدیل شدن به فضایی مناسب برای زندگی ، بایستی از فضایی باز و طراحی داخلی مناسب بهره مند باشد. در صورتی که ارتفاع سقف کم تر از 2.5 متر باشد ، کاربر حس حضور در فضایی تنگ را خواهد داشت. در این شرایط راهکار های متعددی برای از بین بردن حس فشار ، کوچکی خانه و کوتاه بودن سقف وجود دارد که موجب می شوند فضا و به ویژه سقف از اندازه واقعی بلند تر نشان داده شود. در حقیقت این شیوه ها خطای دید می باشند که در طراحی داخلی یک مکان می توان استفاده نمود. اگر سقف خانه شما کوتاه می باشد به این موضوع توجه کنید و برای بلندتر نشان دادن سقف کوتاه منزل خود خطای دید ایجاد کنید. زیرا در غیر این صورت زندگی کردن طولانی مدت در چنین مکانی برای شما بسیار سخت و دشوار خواهد شد. در ادامه این مطلب ترفند هایی برای بلندتر نشان دادن سقف کوتاه ارائه شده است.

بلندتر نشان دادن سقف کوتاه

1- رنگ سقف های کوتاه را بر روی دیوار ها ادامه دهید :

نخستین شیوه برای بلندتر نشان دادن سقف کوتاه این است که رنگ سقف را بر روی دیوار ها ادامه دهید. این شیوه در رابطه با ایجاد خطای دید در مرز های موجود سقف بسیار کارآمد و تاثیر گذار می باشد. میزان امتداد این رنگ تا سقف باید به اندازه یک سوم و یا حتی یک دوم دیوار باشد. اما در صورتی که این کار مورد پسند و سلیقه شما نیست می توان 10 سانتی متر از دیوار را در نظر گرفته و رنگ سقف را بر روی آن امتداد داد.

بلندتر نشان دادن سقف کوتاه

2- تغییر در معماری خانه : 

در صورتی که ساکن یک خانه ویلایی قدیمی هستید می توانید برای بلندتر نشان دادن سقف کوتاه خانه ، گچ سقف را تراش دهید. اگر در سقف خانه تیرک ها و رابط های چوبی به کار رفته است و یا دیوار ها و سقف خانه از سنگ ساخته شده اند شما می توانید با تراشیدن گچ روی آن ، تیرک ها را نمایان کرده و ارتفاع سقف را کمی افزایش دهید. هم چنین با این شیوه می توانید ویژگی های معماری خانه خود را نیز به تصویر بکشید.

بلندتر نشان دادن سقف کوتاه

3- انتخاب مبلمان با ارتفاع کوتاه : 

انتخاب مبلمان با ارتفاع کوتاه ، موجب ایجاد خطای دید خواهد شد و بدین ترتیب سقف از اندازه واقعی بلند تر به نظر می رسد. از دیگر مزایای مبلمان کوتاه این است که به هنگام قرار گرفتن در مقابل پنجره ها و یا درب بالکن ، از ورود نور طبیعی به داخل خانه جلوگیری نمی کنند. بنابراین با انتخاب مبلمان کوتاه علاوه بر بلندتر نشان دادن سقف کوتاه ، میزان نور موجود در خانه نیز افزایش خواهد یافت. با ورود نور طبیعی به داخل فضا بزرگ تر و دلباز تر نشان داده می شود.

بلندتر نشان دادن سقف کوتاه

4- استفاده از طراحی های عمودی : 

یکی دیگر از راهکار های بلندتر نشان دادن سقف کوتاه استفاده از تزئینات و چیدمان های عمودی بر روی دیوار است. برای این کار می توان از یک کتابخانه عمومی ، شلف و قفسه های دیواری استفاده نمود. هم چنین می توان قاب عکس ها و تابلو ها را به شکل عمودی بر روی دیوار نصب نمود و تا سقف آن ها را ادامه داد.

ترفند های بلندتر نشان دادن سقف کوتاه

5- استفاده از پرده ها : 

معمولا به هنگام مشاهده پرده ها ، چشم انسان ابعاد آن را به اندازه ابعاد پنجره می بیند. یعنی در واقع ارتفاع و ابعاد پرده با ارتفاع و اندازه پنجره برابر است. به همین علت شما می توانید از این خطای دید برای بلندتر نشان دادن سقف کوتاه منزل خود بهره ببرید. برای این کار پرده ها را به چوب پرده هایی متصل به سقف آویزان نمایید. و یا پرده ها در نزدیک ترین فاصله به سقف نصب کنید. در این صورت  چشم بیننده دچار خطای دید شده و پنجره را بزرگ تر و سقف را نیز بلند تر از اندازه واقعی می بیند. در این مورد ارتفاع پرده نیز بسیار تاثیرگذار خواهد بود. به همین علت بهتر است که ارتفاع پرده ها از سقف تا کف زمین در نظر گرفته شود.

ترفند های بلندتر نشان دادن سقف کوتاه


حتما ببینید : طراحی داخلی فروشگاه با ایده مفهومی برند CAT


6- استفاده از آینه :

یکی دیگر از شیوه های بسیار رایج و کاربردی در ایجاد خطای دید ، استفاده از آینه می باشد. آینه ها علاوه بر روشن تر شدن فضا ، موجب می شوند فضا عمیقتر و بزرگ تر از اندازه واقعی به نظر برسد. به همین علت شما می توانید با نصب یک آینه عمودی بر روی دیوار ، خطای دید ایجاد کنید و با استفاده از ویژگی آینه باعث بلندتر دیده شدن سقف کوتاه خانه خود شوید.

ترفند های بلندتر نشان دادن سقف کوتاه

7- توجه به وجود نور پردازی های پنهان : 

سیستم های روشنایی که به منظور نورپردازی های سقفی مورد استفاده قرار می گیرند ، باعث می شوند تا ارتفاع سقف کمی کاهش یابد. به این علت که برای مخفی نمودن این سیستم روشنایی و سیم کشی های آن ها یک سقف کاذب ایجاد خواهد شد. بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است  از یک سیستم روشنایی مدولار بر روی سقف استفاده کنید تا فضا از آن چه که هست کوتاه تر نشود.

ترفند های بلندتر نشان دادن سقف کوتاه

8- عدم استفاده از تزیینات گچ‌ بری : 

گچ بری هایی موجود در وسط و اطراف سقف همانند سیستم روشنایی توکار موجب کاهش ارتفاع سقف می شوند. زیرا تقریبا ۵ تا ۱۰ سانتیمتر از ارتفاع سقف را به خود اختصاص می دهند. به همین علت بهتر است که از استفاده از تزئینات گچ ‌بری خودداری کنید. اما اگر سقف خانه شما گچ بری دارد ، مراقب باشید که حتما رنگ سقف با رنگ گچ بری ها کاملا مطابقت داشته باشد.

ترفند های بلندتر نشان دادن سقف کوتاه

9- رنگ آمیزی سقف های کوتاه تر به رنگ سفید : 

رنگ سفید بیش از سایر رنگ ها نور را بازتاب می دهد. و به علت داشتن این ویژگی باعث بلندتر نشان دادن سقف های کوتاه می شود. بنابراین سقف منزل خود را به رنگ سفید رنگ آمیزی کنید. حتی رنگ سفید براق تاثیر بیشتری در بازتاب نور دارد. اما اگر قصد دارید که با استفاده از رنگ سقف به منزل خود ظاهر دکوراتیو تری ببخشید ، حتما از رنگ روشن استفاده کنید.

راهکار های بلندتر نشان دادن سقف کوتاه

10- از خطوط عمودی استفاده کنید : 

استفاده از خطوط و طرح های عمودی بر روی دیوار یکی از محبوب ترین و پرکاربرد ترین شیوه ها برای بلندتر نشان دادن سقف های کوتاه است. برای این کار می توانید از کاغذ دیواری هایی با طرح های عمودی بهره ببرید. بدون شک کاربرد خطوط عمودی در هر مکانی باعث می‌ شود تا ارتفاع سقف آن مکان بلند تر از اندازه واقعی به نظر برسد.

راهکار های بلندتر نشان دادن سقف کوتاه


این مطلب را هم ببینید :

دانلود طرح لایه باز کارت ویزیت طراحی دکوراسیون داخلی