معماری و طراحی داخلی دفتر کار مایکروسافت در استانبول

طراحی داخلی دفتر کار مایکروسافت که در شهر استامبول قرار دارد، توسط شرکت معماری و دکوراسیون داخلی هایدن کانل انجام شده است.

مشخصات کلی پروژه:

  • شرکت طراح: هایدن کانل
  • کارفرما: مایکروسافت
  • متراژ: ۶۹۷۰ متر مربع
  • سال: ۲۰۰۸
  • محل: استانبول

طراحی داخلی دفتر کار مایکروسافت

مکانی که اکنون به دفتر کار پرجنب‌وجوش و پویای مایکروسافت در استانبول مبدل شده است، قبل از این یک مرکز خرید بود. به عبارت دیگر طراحی و تمام مراحل ساخت‌ این ساختمان بزرگ به‌عنوان مرکز خرید انجام شد. اما اکنون توسط شرکت مایکروسافت به‌عنوان دفتر کار مورد استفاده قرار گرفته است.


حتما ببینید: طراحی کافه اسپریس – تهران


بهتر است ابتدا در مورد معماری این ساختمان بزرگ توضیح مختصری دهیم تا درک بهتری از آن بیابید. این ساختمان بزرگ و شش‌ضلعی در نوع خود از معماری بسیار جالب و بدیعی بهره می‌برد؛ آتریوم مرکزی که دارای سقف شیشه‌ای با پنجره‌های بزرگ است، فضای داخل ساختمان را پرنور کرده و در سراسر ساختمان، چشم‌اندازی از هر طبقه پیش روی کارمندان قرار داده است. همین معماری خاص سبب شده که همه‌ی بخش‌ها و گروه‌های کاری قابل رؤیت باشند. به گونه ای که حتی از همان قسمت پذیرش نیز مراجعان و مشتریان می‌توانند این محیط کاری پرنشاط را که از لحاظ تکنولوژی و تعامل بین کارکنان در سطح عالی و پیشرفته قرار دارد، به‌خوبی مشاهده نمایند.

نکته بسیار جالب دیگر در این شرکت این است که اتاق و دفتر کار مجزا و شخصی وجود ندارد و تمام میز‌ها و کامپیوترها در کنار هم چیده شده‌اند و کارمندان به‌طور گروهی به کار خود مشغول هستند.

دفتر کار مایکروسافت

از قسمت های دیگری که طراحی داخلی دفتر کار مایکروسافت را بسیار خاص نموده می توان به طراحی قسمتی از شرکت با هدف اینکه افراد بتوانند برای مدت کوتاهی از تبلت یا تلفن همراه خود استفاده کنند، علاوه بر محل استراحت کارکنان اشاره نمود.

طراحی این قسمت از دفتر کار به گونه ای است که کارکنان می‌توانند برای دقایقی بدون اینکه عوامل بیرونی باعث پرت شدن حواسشان شود، از تبلت یا تلفن همراه خود استفاده یا ایمیل‌های خود را چک کنند. به منظور کمک به فعالیت‌های تجاری شرکت، معرفی و عرضه‌ی محصولات جدید به مشتریان نیز قسمت‌های دیگری در این دفتر در نظر گرفته شده است.

دفتر کار مایکروسافت در استامبول

همچنین حتما باید به امکانات رفاهی که برای کارمندان در نظر گرفته شده، از جمله کافه رستوران، سالن ورزش و مکانی برای گردهمایی و تعامل بین کارمندان در فضای باز و خارج از ساختمان اشاره نمود که قطعا سبب افزایش راندمان کارمندان می شود.

در بررسی ترکیب رنگ هایی که برای دکوراسیون داخلی این دفتر کار استفاده شده باید گفت از رنگ‌های شاد و زنده استفاده شده است و با دقت کامل انتخاب شده‌ تا یک محیط کار پرانرژی و پرجنب‌وجوش ایجاد کند و همچنین با سایر اجزای محیط هماهنگ و متناسب باشد. مایکروسافت قدرت تجاری شرکت و حس اعتمادبه‌نفس خود را به وسیله‌ی استفاده از ترکیب رنگ‌‌های شاد و متنوع به رخ می‌کشد.

دفتر کار مایکروسافت در استامبول

دفتر کار مایکروسافت در استامبول

دفتر کار مایکروسافت در استامبول

دفتر کار مایکروسافت در استامبول

ترجمه : مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید:

آموزش عکاسی معماری

آموزش پلاگین Enscape برای Revit