دیوار های تیره رنگ در طراحی داخلی

یکی از عناصر بسیار مهم در طراحی داخلی ، رنگ دیوار ها می باشد. رنگ ها قابلیت دگرگون ساختن هر مکانی را دارند و می توانند احساسات ، سلایق و سبک شما را به تصویر بکشند. نشیمن یکی از مکان هایی است که رنگ نقش بسیار مهمی را در آن ایفا می کند. دیوار های نشیمن این امکان را برای شما فراهم می کنند تا بر اساس سبک مورد نظر برای نشیمن و یا تمایلات شخصی خود ، از رنگ های بی نهایتی استفاده کنید. رنگ های تیره یکی از رنگ های قابل استفاده در نشیمن می باشند. ممکن است این موضوع برای شما کمی عجیب باشد ، اما دیوار های تیره رنگ در نشیمن ، جلوه خاص و متفاوتی به فضا می بخشند. در این مطلب با نحوه کاربرد استفاده از رنگ تیره برای دیوار های نشیمن آشنا خواهید شد.

کاربرد دیوار های تیره در نشیمن

رنگ دیوار ها همانند هر موضوع دیگری در دکوراسیون داخلی ، دارای مد و سبک می باشند. با گذشت زمان این مد دچار تغییرات شده و با ترند ها و جریان های جدید تکامل می یابد. پیشرفت صورت گرفته در دنیای ساختمان نیز باعث افزایش سرعت این تغییرات شده و فاصله میان این تغییرات را بسیار کاهش داده است. اما با این حال اکثر افراد رنگ دیوار های داخلی منزل خود را بر اساس رنگ های مشخصی انتخاب می کنند و معمولا جسارت استفاده از رنگ های متفاوت تر را ندارند. اما در حال حاضر در فروشگاه های رنگ ، می توان از میان رنگ های بی شمار موجود ، رنگ مورد نظر خود را انتخاب کرده و خانه را به هر رنگی که در ذهن دارید تغییر دهید. به این معنا که در حال حاضر نسبت به گذشته انتخاب های بسیار بی حد و مرز در پیش روی شما قرار دارند.

کاربرد دیوار های تیره در نشیمن

در حال حاضر بر خلاف گذشته که رنگ های تیره کاربردی نداشتند ، با افزایش انتخاب ها و تنوع های رنگی ، استفاده از رنگ های تیره در طراحی داخلی افزایش یافته است. رنگ های تیره در مکان هایی مانند سرویس بهداشتی و آشپزخانه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. اما در طی سال های اخیر برای طراحی های زیبا و پرمدعا در نشیمن نیز از رنگ های تیره بیشتر استفاده می شود. شما می توانید با انتخاب دیوار های تیره در نشیمن شخصیتی منحصر به فرد ، هویت و اصالت قابل توجهی به نشیمن ببخشید. در ادامه با شیوه کاربرد دیوار های تیره در نشیمن آشنا خواهید شد.

کاربرد دیوار های تیره در نشیمن

1- استفاده از رنگ تیره تنها بر روی یکی از دیوار های نشیمن :

انتخاب دیوار های تیره رنگ برای نشیمن یکی از پرکاربرد ترین و محبوب ترین شیوه ها برای کاربرد رنگ تیره برای نشیمن است. شما می توانید یکی از دیوار های نشیمن را به رنگ تیره رنگ آمیزی کرده و میان دیوار ها کنتراست ایجاد کنید. این شیوه مخصوصا برای مکان های بزرگ و وسیع ، روشی بسیار زیبا و ساده محسوب می شود و شیوه ایی قدرتمند برای ایجاد تعادل و هماهنگی میان رنگ ها در نشیمن می باشد و فضای نشیمن را به طوذ کامل دگرگون می سازد.

کاربرد دیوار های تیره در نشیمن

2- جزئیات قوی و بلند پروازانه در نشیمن :

استفاده از کاغذ دیواری یکی دیگر از شیوه های ایجاد تغییر رنگ دیوار های نشیمن می باشد. البته از دیگر شیوه های تغییر رنگ و طرح دیوار ها پوشاندن دیوار با متریال هایی مانند سنگ طبیعی، چوب و یا حتی پانل های مختلف دیواری است که امروزه کاربرد آن ها در حال افزایش است. اما کاغذ دیواری یکی از شیوه های پرکاربرد برای تغییر رنگ دیوار ها می باشد که همواره در دنیای مد و طراحی داخلی جایگاه خود را حفظ کرده و از دیرباز تا کنون مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه تولید کاغذ دیواری ها با تکنولوژی جدید صورت می گیرد و در مقایسه با گذشته از دوام و ماندگاری بسیار بالا تری برخوردار هستند. کاغذ دیوار ها به علت تنوع در رنگ و طرح های مختلف با هر سلیقه ایی هماهنگی دارند.

دیوار های تیره رنگ در طراحی داخلی

شاید استفاده از رنگ تیره برای دیوار های نشیمن کاری بیش از اندازه جسورانه به نظر برسد و ممکن است تصور کنید که باعث دلگیر شدن فضا شود. اما اگر خواستار استفاده از رنگ های تیره برای دیوار نشیمن هستید ، می توانید از کاغذ دیوار های تیره رنگی با طرح ها و نقوش رنگی استفاده کنید. این کار نه تنها مانع ایجاد فضایی دلگیر خواهد شد بلکه از قدرت رنگ تیره نیز بهره مند خواهید شد.

دیوار های تیره رنگ در طراحی داخلی

3- شکستن فضای یکدست دیوار ها در نشیمن :

در واقع استفاده از رنگ های تیره برای دیوار ها ، باعث ایجاد فضایی شیک و ظاهری بلند پروازانه در نشیمن خواهد شد. مخصوصا در صورت قرار گیری درست و صحیح مبلمان ، کفپوش ها و اکسسوری ها در کنار یک دیگر ، دیوار های تیره رنگ نه تنها فضای اتاق نشیمن را دگرگون می سازند بلکه فضای کل خانه را نیز تغییر داده و باعث افزایش ارزش خانه شما خواهند شد. با این حال هنگام استفاده از رنگ های تیره برای دیوار های نشیمن ، بایستی مراقب باشید. به عنوان مثال انتخاب رنگ های تیره برای یک یک دیوار بزرگ و وسیع باعث ایجاد فضایی دلگیر خواهد شد. شما می توانید در این شرایط با استفاده از یک تابلو و یا یک اکسسوری مشابه فضای یکدست و تیره دیوار را بشکنید و مشکل را برطرف سازید. در این چنین شرایطی خود را محدود نکنید. به عنوان مثال استفاده از یک استیکر دیواری ساده نیز باعث ایجاد کنتراست زیبایی در فضا خواهد شد.

دیوار های تیره رنگ در طراحی داخلی

4- دیوار های طوسی رنگ در نشیمن :

به هنگام سخن از رنگ های تیره ، به ذهن هر فردی تنها رنگ هایی مانند مشکی ، لاجوردی و یا شرابی خطور می کنند. اما باید کمی افق دید خود را گسترش دهید. در طی سال های اخیر استفاده از رنگ های طوسی روشن و یا آبی خاکستری بسیار پر کاربرد بوده و به یک ترند در دکوراسیون داخلی تبدیل شده اند. اما از استفاده از این رنگ ها صرف نظر کنید و از تنالیته های تیره تر رنگ طوسی بهره مند شوید. با این کار در می یابید که انتخاب مناسبی به عنوان رنگ تیره برای دیوار ها محسوب می شود. مخصوصا اگر قصد دارید به جای یک دیوار ، کل دیوار ها را به رنگ تیره رنگ آمیزی کنید ، بهترین انتخاب برای شما رنگ طوسی تیره خواهد بود. در چنین شرایطی انتخاب تنالیته های درست و اجرای مناسب آن بسیار حائز اهمیت است. بایستی به هنگام انتخاب رنگ مورد نظر ، اطمینان حاصل کنید که این رنگ با رنگ مبل ها ، پرده ها و اکسسوری های موجود هماهنگی لازم را داشته باشد.

دیوار های تیره رنگ در طراحی داخلی

5- تنالیته های تیره رنگ سبز :

در طی سال های اخیر استفاده از رنگ سبز برای دیوار ها مدام در حال افزایش و کاهش بوده است. اما معمولا تنالیته های روشن رنگ سبز و حتی تنالیته های خسته کننده آن بر روی دیوار ها مورد استفاده قرار می گیرند. اما باید به این روند خاتمه داده و شخصیت و کاریزمایی که رنگ سبز لایق آن است را به آن اهدا کنیم. تنالیته های تیره رنگ سبز از جمله سبز یشمی ، بسیار با اصالت و کاریزماتیک می باشد. شما می توانید با انتخاب مبلمان و اکسسوری هایی متناسب با این رنگ فضای نشیمن خود را به شکل چشمگیری دگرگون سازید.

دیوار های تیره رنگ در طراحی داخلی

6- هماهنگی دیوار های تیره با کفپوش چوبی :

دیوار های تیره بر خلاف تصور ، رنگی ناسازگار و متمایز محسوب نمی شوند و لزومی ندارد که تمامی عناصر موجود در مکان را مطابق با آن تغییر دهید. حتی رنگ تیره دیوار های می تواند با بسیاری از اشیاء موجود در نشیمن نیز ارتباط بر قرار کرده و شما را شگفت زده کنند. به عنوان مثال دیوار های تیره بر خلاف تصور بسیاری از افراد می توانند با کفپوش های چوبی ارتباطی بسیار زیبایی بر قرار کرده و جلوه ایی دلنشین به فضای نشیمن ببخشند.

دیوار تیره نشیمن


حتما ببینید : تاثیرات رنگ مشکی و کاربرد آن در دکوراسیون داخلی


7- ایجاد مکانی با شکوه با استفاده از رنگ تیره :

در صورتی که کاربرد رنگ های تیره برای یکی از دیوار ها و یا استفاده از رنگ های تیره ه شکلی متعادل در کل فضای نشیمن برای شما کافی نیست و قصد ایجاد فضایی باشکوه تر و پر مدعا تر را دارید ، می توانید از رنگ تیره برای کل دیوار های موجود در نشیمن استفاده نمایید و هم چنین سقف را نیز به همان رنگ ، رنگ آمیزی کنید. البته این شیوه متناسب با هر سلیقه ایی نخواهد بود. اما در صورت سقف بلند و وجود نور کافی در نشیمن و علاقمند بودن به دکوراسیون بلند پروازانه و با شکوه این شیوه انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود.

دیوار تیره نشیمن

8- سیستم روشنایی مناسب :

سیستم روشنایی مناسب علاوه بر نشیمن در طراحی و دکوراسیون کل فضای خانه و حتی در محیط کار نیز بسیار حائز اهمیت است. عدم نورپردازی مناسب در یک مکان ، نه تنها محیط ناسالمی را ایجاد خواهد کرد بلکه باعث کاهش زیبایی فضا نیز خواهد شد. به همین علت در صورت استفاده از رنگ های تیره برای دیوار های نشیمن ، ایجاد یک روشنایی مناسب بسیار اهمیت دارد. به همین علت باید از افراد حرفه ایی در زمینه روشنایی کمک بگیرید.

دیوار تیره نشیمن

9- رنگ های متضاد و ایجاد کنتراست :

ایجاد کنتراست یکی از نکته های کلیدی و کاربردی در استفاده از رنگ تیره برای دیوار های نشیمن محسوب می شود. کنتراست که یکی از شیوه های مهم در دکوراسیون داخلی به شمار می رود. و برای دیوار هایی که رنگ آن ها در الویت قرار دارد ، اهمیت بیشتری می یابد. برای ایجاد کنتراست در نشیمن لزومی ندارد تنها محدود به دیوار ها شوید بلکه می توانید میان دیوار ها و کفپوش و میان دیوار ها و مبلمان نیز کنتراست ایجاد کرده و تضادی که به دنبال آن هستید را به تصویر بکشید.

دیوار تیره نشیمن

10- اهمیت اکسسوری ها :

استفاده از رنگ های تیره برای دیوار های نشیمن در مقایسه با سایر رنگ ها ، هماهنگی بیشتری را با اکسسوری های موجود در دکوراسیون ایجاد می کنند. زیرا رنگ های تیره زمینه مناسبی را برای هر نوع اکسسوری به وجود می آورند. به همین علت در صورتی که خواستار استفاده از رنگ های تیره در نشیمن هستید می توانید از رنگ های تیره به عنوان پس زمینه برای نمایش دادن اکسسوری ها بهره مند شوید.

رنگ تیره برای دیوار نشیمن

11- اهمیت روشنایی نور روز در طراحی داخلی :

همان گونه که سیستم روشنایی در طراحی داخلی بسیار حائز اهمیت است ، ورود نور طبیعی روز و گردش آن در خانه نیز به همان اندازه مهم است. مخصوصا در صورت استفاده از رنگ های تیره برای دیوار نشیمن ، باید نور روز به اندازه کافی وارد خانه شود. استفاده از رنگ تیره بر روی دیوار های مکانی که با عدم دریافت نور کافی مواجه هستند باعث ایجاد فضایی بسیار دلگیر و خسته کننده خواهند شد.

رنگ تیره برای دیوار نشیمن

12- ایجاد هماهنگی میان دیوار ها ، کفپوش و مبلمان :

برنامه ریزی در طراحی داخلی بسیار حائز اهمیت می باشد. اگر انتخاب هر یک از عناصر مانند رنگ دیوار ها ، کفپوش ، مبلمان و اکسسوری ها را با برنامه ریزی صورت گیرد ، باعث ایجاد یک هماهنگی زیبا و منحصر به فرد میان تمام این عناصر خواهد شد. در غیر این صورت باید برخی از این موارد در نظر گرفته شود. به عنوان مثال ، با مشخص کردن مبلمان به عنوان عناصر اصلی ، سایر موارد را بر اساس آن مشخص کنید. اما این گونه ایجاد فضای هماهنگ و بلند پروازانه ایی که خواستار آن هستید کمی سخت و دشوار خواهد بود. بنابراین در صورتی که خواستار استفاده از رنگ های تیره هستید ، حتما نخست یک برنامه ریزی درست را مشخص کرده و بر اساس آن اقدام کنید.

رنگ تیره برای دیوار نشیمن


این مطلب را هم ببینید :

آموزش مدلینگ داخلی از عکس – مدلینگ داخلی از عکس با نرم افزار اسکچاپ