جاذبه رنگ مشکی در طراحی داخلی

رنگ ها در طراحی داخلی نقش بسزایی را در ایجاد محیط و سبک مورد نظر ما ایفا می کنند. رنگ مشکی یکی از رنگ های خاص و کاریزماتیک است که قابلیت بخشیدن جلوه ایی خاص و متفاوت را به دکوراسیون داخلی دارد. در این مطلب با تاثیرات رنگ مشکی و نحوه کاربرد آن در دکوراسیون داخلی آشنا خواهید شد.

رنگ مشکی

در واقع رنگ مشکی تنها یک رنگ محسوب نمی شود ، اما به جز متخصصان و معماران داخلی ، هر فردی آن را به عنوان یک رنگ می شناسد. این رنگ در طبیعت بسیار کم وجود دارد اما در زندگی روزمره هر فردی دارای جایگاه ویژه ایی می باشد. در صورت توجه به این موضوع ، در می یابیم که تقریبا هر آن چه که در پیرامون ما وجود دارد ، صنعتی و ساخت دست بشر است و از میزان نقش رنگ مشکی در زندگی خود آگاه خواهیم شد. عناصر صنعتی دیگر همچون گذشته توسط ذهن و دست چند استاد کار طراحی نمی شود ، بلکه طراحی آن ها در یک پروسه پیچیده و طولانی صورت می گیرد که در نهایت ظاهر نهایی آن حاصل می شود که این یکی دیگر از ویژگی های مهم عناصر صنعتی به شمار می رود. رنگ سیاه در این روند طراحی دارای جایگاه ویژه ایی می باشد.

رنگ مشکی

دنیای طراحی که تعیین کننده درک زیبایی در دنیای مدرن می باشد ارتباط مستقیمی با رنگ سیاه دارد. به همین علت رنگ سیاه در زندگی روزانه هر فردی در دکوراسیون و دنیای طراحی داخلی نیز مانند تمام لوازم ، اکسسوری ها ، تجهیزات و تصاویر ، کاربرد فراوان دارد. محبوبیت این رنگ جالب و تاثیر گذار برای معماران و طراحان داخلی که حتی یک رنگ واقعی نیز محسوب نمی شود ، بی علت نیست و توسط این افراد بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ مشکی امکانات فراوانی را در هر نوع طراحی را در اختیار کاربران قرار می دهد که هیچ رنگ دیگری این قابلیت را ندارد. رنگ مشکی با کلماتی مانند دوران ، ترند ، مد ، قدیمی و یا جدید ارتباطی ندارد. این رنگ از زمان نام گذاری تا به امروز بدون هیچ وقفه ایی در زندگی ما وجود داشته و به وجود خود ادامه خواهد داد. در ادامه در این مطلب به بررسی تاثیرات رنگ مشکی و نحوه کاربرد آن در دکوراسیون داخلی پرداخته شده است.

رنگ مشکی

1- استفاده از رنگ مشکی در اتاق نشیمن :

در اتاق نشیمن بیشتر وسایل و لوازم موجود به رنگ سیاه انتخاب می شوند. اما معمولا از این رنگ برای سطوح بزرگ تر مانند مانند مبل ها ، کفپوش و دیوار ها که عناصر اصلی یک طراحی محسوب می شوند ، استفاده نمی شود. حتی استفاده از رنگ مشکی در چنین سطوحی کار بسیار جسورانه ایی خواهد بود که مدیریت آن بسیار سخت و دشوار خواهد بود. در حقیقت استفاده از رنگ سیاه در سطوح اصلی و بزرگ در اتاق نشیمن منجر به ایجاد فضایی دلگیر و خفقان آور خواهد شد. اما در صورت استفاده صحیح این رنگ ، اصالتی را ایجاد خواهد نمود که هیچ حد و مرزی نداشته و فضای بی نظیری را به وجود خواهد آورد.

رنگ مشکی

2- استفاده از رنگ مشکی به عنوان رنگ مکمل :

رنگ مشکی قابیلت این را دارد که به عنوان رنگ مکمل مورد استفاده قرار بگیرد و این یکی از ویژگی متفاوت رنگ سیاه نسبت به سایر رنگ ها می باشد. در مکانی که شامل رنگ های متعدد است ، استفاده محدود از رنگ سیاه در اکسسوری ها و اشیاء کوچک باعث ایجاد ارتباط میان سایر رنگ ها شده و به آن مکان هویت خاصی خواهد بخشید.

جاذبه رنگ مشکی در طراحی داخلی

3- کاربرد رنگ مشکی در سرویس بهداشتی :

در بالا اشاره ذکر شد که در سطوح بزرگی مانند دیوار ها و کفپوش استفاده از رنگ سیاه کمی سخت و دشوار خواهد بود و بایستی برای این کار مهارت کافی را داشته باید. این موضوع برای مکان هایی مانند آشپزخانه و سرویس بهداشتی نیز صدق می کند. مدیریت رنگ سیاه دشوار است ، اما هنگامی که به درستی کنترل شود امکانات بی حد و اندازه ایی را در اختیار شما قرار می دهد. کاربرد رنگ مشکی در سرویس بهداشتی باعث ایجاد فضایی نمادین و منحصر به فرد خواهد شد که با هیچ رنگ دیگری نمی توان به آن دست پیدا کرد.

جاذبه رنگ مشکی در طراحی داخلی

4- ایجاد کنتراست :

ایجاد کنتراست یکی از نکات مهم و کلیدی در طراحی داخلی می باشد. در صورت عدم وجود کنتراست در یک مکان ، هیچ رنگی جلوه نخواهد کرد. به همین علت ترکیب رنگ سیاه با رنگ های روشنی مانند سفید و بژ  یکی از بهترین شیوه ها برای کاربرد این رنگ در دکوراسیون محسوب می شود. ایجاد کنتراست با رنگ سیاه باعث می شود فضایی زیبا و تاثیر گذار خلق شود.

جاذبه رنگ مشکی در طراحی داخلی


حتما ببینید : نحوه استفاده از رنگ های تیره در دکوراسیون


5- زیباترین رنگ برای اشیاء فلزی :

به جز عناصر صنعتی که بدون رنگ طراحی شده و مورد استفاده قرار می گیرند ، معمولا اشیاء فلزی در طراحی داخلی دارای رنگ هستند. بی شک رنگ مشکی بهترین انتخاب برای فلزات می باشد. حتی می توان این گونه اظهار داشت که رنگ مشکی به اندازه ایی بر روی سطوح فلزی ظاهری زیبا جلوه می کند که می توان گفت این سطوح از ابتدا به رنگ مشکی ساخته شده اند.

جاذبه رنگ مشکی در طراحی داخلی

6- ترکیب زیبای رنگ سیاه و چوب :

با توجه به این که هر روز مواد و متریال های متنوعی تولید می شوند و در انواع مختلفی موجود هستند ، اما چوب هم چنان یکی از متریال های محبوب و پر کاربرد در دکوراسیون داخلی محسوب می شود. بیش از هزاران سال است که انسان از این متریال استفاده می کند. چوب در هر شکل و فرمی زیبا بوده و حتی امکان استفاده از آن با رنگ های مختلف نیز وجود دارد. با استفاده از شیوه های طبیعی بافت چوب به رنگ سیاه تبدیل می شود که این کار باعث ایجاد ظاهری بسیار زیبا و تاثیر گذار در فضا خواهد شد. اما زیبایی چوب و رنگ سیاه تنها به همین یک مورد محدود نمی شود. ترکیب سطوح چوبی با رنگ مشکی در طراحی داخلی نتایج بسیار زیبایی را به ارمغان خواهد آورد.

تاثیرات رنگ مشکی

7- رنگ مشکی در آشپزخانه :

معمولا رنگ سیاه خیلی در آشپزخانه مورد استفاده قرار نمی گیرد. در بیشتر آشپزخانه ها رنگ سفید که نمادی از تمیزی است بیشتر کاربرد دارد. در بیشتر موارد در کنار رنگ سفید از رنگ های دیگر استفاده می شود ، اما در حقیقت بهترین دوست رنگ سفید ، رنگ مشکی است. هماهنگی که از ترکیب رنگ سیاه و سفید ایجاد می شود را در هیچ رنگ دیگری نمی توان یافت. حتی می توان از رنگ مشکی به عنوان رنگ اصلی در آشپزخانه استفاده نمود و اگر این رنگ به درستی استفاده شود ، نتیجه کار بسیار عالی خواهد بود.

تاثیرات رنگ مشکی

8- رنگ سیاه در اتاق خواب :

معمولا طراحی اتاق خواب به نسبت سایر فضا های خانه کمی سخت و دشوار تر است. و علت آن محدود بودن لوازم و اشیاء مورد استفاده در اتاق خواب می باشد. به همین علت چیدمان و ترکیب بندی های متنوع در این مکان امکان پذیر نیست. در واقع کاربرد رنگ مشکی در هر مکانی که طراحی آن دشوار است نیز ساده نخواهد بود. اما اگر این رنگ به درستی مورد استفاده قرار گیرد ، ظاهر زیبایی را به وجود خواهد آورد. به عنوان مثال شما می توانید از رنگ سیاه برای یکی از دیوار ها ، تاج تخت و یا پرده ها استفاده نمایید و بدین ترتیب ترکیبی زیبا را ایجاد کنید.

کاربرد رنگ مشکی در دکوراسیون

9- استفاده از لوازم مشکی :

معمولا اشیاء و مبلمان به رنگ سیاه انتخاب نمی شوند ، مهم ترین علت آن این است که این باور وجود دارد که به راحتی بر روی سطوح سیاه رنگ خراش ایجاد می شود و پنهان کردن این خراش ها کمی دشوار است. در حالی که این روز ها با پیشرفت مواد و تکنولوژی دسترسی به سطوح ضد خش کار راحت و ساده ایی می باشد. به همین علت استفاده از رنگ سیاه برای لوازم و اشیاء موجود در دکوراسیون باعث ایجاد ظاهری زیبا خواهد شد.

کاربرد رنگ مشکی در دکوراسیون

10- دیوار های سیاه رنگ :

معمولا هر فردی از انتخاب رنگ سیاه برای دیوار اجتناب می کند. در حالی که هیچ رنگی نی تواند همانند یک دیوار سیاه در طراحی داخلی تاثیرات خاصی را ایجاد نماید. ترکیب دیوار سیاه رنگ با چوب و یا رنگ های دیگر باعث ایجاد فضایی قدرتمند و منحصر به فرد خواهد شد.

کاربرد رنگ مشکی در دکوراسیون


این مطلب را هم ببینید :

دانلود آرچ مدل 202 – آبجکت فرش و گلیم و لوازم دکوری