طراحی دکوراسیون با تم زرشکی

زرشکی رنگی از خانواده قرمز است اما غنی تر و باوقار تر از قرمز خالص می باشد و همواره نظر طراحان داخلی را به خود جلب می کند. رنگ زرشکی به دکوراسیون خانه شما ویژگی ممتاز و متفاوت تر از رنگ های معمول می بخشد. همان گونه که کاربرد این رنگ در دکوراسیون به هیچ وجه تکراری و کلیشه ایی نیست. نیاز به مهارت و درایت شما در ترکیب رنگی قرمز تیره دارد. در این مطلب با شیوه های کاربرد رنگ زرشکی در دکوراسیون داخلی آشنا خواهید شد.

دکوراسیون زرشکی

رنگ زرشکی چه رنگی است ؟ 

در تصویر زیر رنگ های خانواده قرمز را مشاهده می کنید که زرشکی یکی از این رنگ ها می باشد. نخست با رگ و ریشه رنگ زرشکی آشنا خواهید شد. رنگ اصلی یا مادر رنگ زرشکی ، رنگ قرمز است.

دکوراسیون زرشکی

دکوراسیون زرشکی

در واقع قرمز در زبان فارسی به رنگ سرخ شناخته می شود. اما با گذشت زمان واژه قرمز از زبان ترکی جایگزین واژه سرخ شده است. قرمز نماد عشق ، فریبندگی ، هیجان ، ایثار و فداکاری می باشد. این رنگ آتشین تند و پر انرژی است. قرمز گاهی مواقع نماد جنگ ، خشم ، قدرت ، جرم و گناه نیز می باشد. رنگ قرمز یکی از سه رنگ اصلی نیز می باشد. در گذشته به علت کمیاب بودن رنگ قرمز ، بسیار ارزشمند بوده است و نماد بسیاری از قهرمانان محسوب می شده است. رنگ ها از نظر روانشناسی باعث ایجاد تاثیر در خلق و خوی افراد می شود. به همین علت بایستی با راون شناسی رنگ ها آشنا باشید تا به درستی از هر رنگی برای فضا های مختلف استفاده کنید.

دکوراسیون زرشکی

قرمز متشکل از دو پایه رنگی است:

  • رنگ قرمزی که پایه آن رنگ آبی دارد و BERRY RED نام دارد.
  • رنگ قرمزی که پایه آن دارای رنگ زرد است و به نام رنگ قرمز گوجه ایی شناخته می شود.

دکوراسیون با تم زرشکی

در زبان فارسی رنگ زرشکی به نوعی از رنگ تیره گفته می شود که به رنگ زرشک شباهت دارد. با این وجود رنگ های دیگری از رنگ های قرمز تیره نیز وجود دارند. از جمله رنگ هایی که در دسته رنگ های قرمز قرار می گیرند شامل رنگ هایی مانند جگری ، ماهاگونی ، شرابی ، آلبالویی ، سرخ آتشی ، فندقی ، آجری و … می باشد. رنگ زرشکی رنگ سرخ سیر یا قرمز تیره می باشد که دارای مقدار کمی رنگ آبی است. زرشکی کمی روشن تر از رنگ ارغوانی است. این رنگ در لاتین به نام Crimson شناخته می شود. جالب است بدانید که در فارسی میانه به آن کرمست می گویند که هم ریشه با CRAMOISI می باشد. قرمز در عربی از همین کلمه فرانسوی آمده است.

دکوراسیون با تم زرشکی

نحوه استفاده از رنگ زرشکی در دکوراسیون داخلی :

همان گونه که در بالا اشاره نمودیم ، رنگ زرشکی زیر مجموعه رنگ قرمز می باشد. به همین علت بیشتر نکات و اصول استفاده از رنگ قرمز ، برای زرشکی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. اما در کاربرد رنگ زرشکی در دکوراسیون باید به انتخاب رنگ های پس زمینه برای آن توجه شود. زیرا ترکیب رنگ های پس زمینه با قرمز ، تاثیرات بسیاری بر روی آن می گذارند. رنگ زرشکی بر روی رنگ سیاه بزرگ تر و وسیع تر به نظر می رسد. در زمینه سفید رنگ نیز ، میزان قرمزی آن کم تر از رنگ مشکی دیده می شود و در زمینه های رنگی دیگر قرمز نیز ، اثر زرشکی آن کمتر به چشم می خورد.

دکوراسیون با تم زرشکی

رنگ زرشکی با چه رنگ های در دکوراسیون داخلی ترکیب می شود؟

زرشکی ، رنگی غنی و تاثیر گذار می باشد. این رنگ در رده رنگ های تیره قرار می گیرد و در عین حال یکی از رنگ های مجذوب کننده قرمز نیز محسوب می شود. کاربرد رنگ زرشکی در دکوراسیون ، باعث ایجاد تغییر و تحول در محیط زندگی شما می شود. در صورت استفاده بیش از حد از رنگ زرشکی ، حس سنگین و غالبی در فضا ایجاد خواهد شد. بهترین رنگ ها برای ترکیب با رنگ زرشکی ؛ رنگ های کرم ، سفید ، طلایی ، مشکی ، طوسی می باشند که نیازی به مهارت برای کاربرد در دکوراسیون ندارند. علاوه بر این رنگ هایی مانند سبز ، سورمه ایی نیز انتخاب مناسبی برای ترکیب با زرشکی هستند. اما برای ترکیب این رنگ ها با هم بایستی اطلاعات کافی در رابطه با ترکیب رنگ ها و میزان استفاده آن ها در عناصر دکوراتیو و مبلمان در فضای داخلی داشته باشید.

دکوراسیون با تم زرشکی

شیوه های کاربرد رنگ زرشکی در دکوراسیون :

1- مبلمان زرشکی در نشیمن :

مبلمان یکی از شیوه های کاربرد رنگ زرشکی در دکوراسیون می باشد که بسیار محبوب و پرکاربرد است. یکی از محبوب ترین رنگ ها برای مبلمان زرشکی است ، مخصوصا مبل مخملی زرشکی که همواره نماد مبل های سلطنتی است. حتی انتخاب این رنگ برای مبلمان مدرن نیز ایده آل است. رنگ زرشکی یکی از رنگ هایی است که معمولا مبل نونه زرشکی زیبا تر از رنگ های دیگر همان مدل مبل می باشد. رنگ زرشکی به اندازه ایی جذاب است که هر بیننده ایی را مجذوب خود می کند.

دکوراسیون با تم زرشکی

به هنگام انتخاب مبلمان به رنگ زرشکی باید بدانید که این رنگ ، در عین شیک و زیبا بودن نمی تواند با رنگ های شاد و رنگارنگ هماهنگ شود. اگر به دکوراسیون رنگی علاقمند هستید ، به هیچ وجه از رنگ زرشکی استفاده نکنید. رنگ زرشکی در بهترین حالت قابلیت ترکیب های سه رنگی را دارد ، در غیر این صورت امکان دارد فضا شلوغ و خسته کننده به نظر برسد.

دکوراسیون به رنگ زرشکی

در صورت داشتن مبلمان و دکوراسیون زرشکی کار شما بسیار ساده و آسان می باشد. پوشاندن دیوار ها را با کاغذ دیواری های تم طلایی تنها کاری است که باید انجام دهید. هم چنین برای کامل شدن دکوراسیون زرشکی طلایی خود می توانید از یک فرش کرم نسکافه ایی ، کوسن های کرم و طلایی استفاده کنید. سبز تیره یکی دیگر از دیگر رنگ های هماهنگ با رنگ زرشکی می باشد. ترکیب این دو رنگ با یک دیگر باعث ایجاد یک دکوراسیون سنتی در خانه خواهد شد. رنگ سبز کله غازی یا آبی ایرانی نیز یکی از رنگ های مکمل محسوب می شوند که هماهنگی خوبی با رنگ زرشکی دارند. برای تکمیل دکوراسیون زرشکی خود می توانید از رنگ کرم چوب نیز بهره مند شوید.

دکوراسیون به رنگ زرشکی

در صورت انتخاب مبلمان زرشکی به سبک مدرن  مانند مبلمان زرشکی L شکل ، انتخاب رنگ های سفید ، طوسی ، مشکی و یا سورمه ایی بهترین گزینه برای هماهنگ شدن با دکوراسیون خانه مدرن شما می باشند.

دکوراسیون به رنگ زرشکی

2- عناصر دکوراتیو زرشکی رنگ :

یکی دیگر از شیوه های ساده و کم هزینه برای کاربرد رنگ زرشکی در دکوراسیون استفاده از عناصر دکوراتیو زرشکی رنگ است. با استفاده از دکوراتیو های زرشکی رنگ علاوه بر بهره مند شدن از جذابیت رنگ قرمز باوقار ، می توان فضای خود را بزرگ تر از اندازه واقعی نشان دهید.

دکوراسیون به رنگ زرشکی

3- کوسن زرشکی :

در صورت داشتن مبلمان سفید و کرم  بهترین انتخاب استفاده از کوسن های زرشکی است. حتی برای مبلمان مشکی رنگ نیز می توان به جای کوسن قرمز ، از وقار رنگ زرشکی بهره مند شد.

دکوراسیون به رنگ زرشکی

4- پاف زرشکی :

امروزه پاف ها به عنوان یک عنصر دکوراتیو تبدیل به یک ترند در دکوراسیون داخلی شده اند. پاف ها در سبک های مختلفی از صندلی های عثمانی قدیمی گرفته تا پاف های راحتی مدرن مانند پاف بافت طراحی و تولید می شوند. نیمکت های زرشکی نیز جز این دسته محسوب می شوند. و می توان از آن ها به عنوان یک عنصر تاکیدی در دکوراسیون بهره مند شد.

مبلمان زرشکی

5- فرش زرشکی :

برای ایجاد یک جذابیت به کف در طراحی داخلی چند بعدی محیط زندگی خود می توانید از یک فرش زرشکی زیبا استفاده کنید. بهتر است بدانید که رنگ زرشکی یک رنگ غالب برای نخ بافت فرش های ایرانی به شمار می رود. زرشکی یک رنگ جذاب برای دکوراسیون سنتی ایرانی محسوب می شود. زرشکی رنگی با اصالت و فوق العاده در هنر فرش بافی ایرانی می باشد.

کاربرد رنگ زرشکی در دکوراسیون

6- آثار هنری زرشکی :

از دیگر شیوه های مقرون به صرفه برای کاربرد رنگ زرشکی در دکوراسیون داخلی استفاده از آثار هنری مانند مجسمه های دکوری ، تابلوهای هنری و … می باشد.

کاربرد رنگ زرشکی در دکوراسیون

7- پرده زرشکی :

پرده های زرشکی ، دکوراسیون مجلل و باشکوه کاخ های سلطنتی را تداعی می کند. مخصوصا پرده های مخملی زرشکی یک انتخاب ایده آل برای سالن نشیمن هستند. به یاد داشته باشید که پرده های زرشکی از ورود نور خورشید به داخل فضا جلوگیری می کنند. بنابراین در صورت علاقمند بودن به فضا های پر نور ، از استفاده از پرده های زرشکی اجتناب کنید. پرده زرشکی بهترین انتخاب برای سالن های بزرگ با پنجره های از کف تا سقف و وسیع است.

کاربرد رنگ زرشکی در دکوراسیون

8- کاغذ دیواری زرشکی :

رنگ زرشکی یکی از رنگ های خاص برای کاغذ دیواری می باشد. معمولا کاغذ دیواری زرشکی خیلی کم در آلبوم های کاغذ دیواری وجود دارد. کاغذ دیواری داماسک رنگ زرشکی می تواند جذابیت خیره کننده ایی به دکوراسیون کلاسیک ببخشد. مخصوصا نورپردازی لوستر های طلایی تلالو خاصی در دکوراسیون زرشکی ایجاد خواهد کرد.

کاربرد رنگ زرشکی در دکوراسیون

9- دکوراسیون اتاق خواب با تم زرشکی :

رنگ زرشکی به علت این که رنگی گرم و مجذوب کننده است انتخاب ایده آلی برای دکوراسیون اتاق خواب می باشد. با توجه به انرژی زیاد رنگ قرمز در طولانی مدت شاید چشم ها را خسته کند. به همین علت رنگ زرشکی جایگزین خوبی برای علاقمندان رنگ های تم قرمز می باشد. در تصویر زیر مشاهده می کنید که تخت باکس های زرشکی با پارچه های لطیف یک دکوراسیون زرشکی شیک را خلق کرده است.

کاربرد رنگ زرشکی در دکوراسیون


حتما ببینید : شیوه های دکوراسیون اتاق خواب به سبک اسکاندیناوی


سایر تصاویر طراحی دکوراسیون با تم زرشکی

رنگ زرشکی در طراحی داخلی

رنگ زرشکی در طراحی داخلی

رنگ زرشکی در طراحی داخلی

رنگ زرشکی در طراحی داخلی

رنگ زرشکی در طراحی داخلی

مبلمان زرشکی

مبلمان زرشکی

مبلمان زرشکی

دکوراتیو های زرشکی

دکوراتیو های زرشکی

دکوراتیو های زرشکی

دکوراتیو های زرشکی

دکوراتیو های زرشکی


این مطلب را هم ببینید :

مستند سد هوور – طراحی و ساخت یکی از سنگین‌ترین و بلندترین سدهای جهان