اصول طراحی داخلی اتاق خواب اسکاندیناوی

کشور های منطقه اسکاندیناوی مانند نروژ ، سوئد و دانمارک علاوه بر فرهنگ ، جغرافیا و آب و هوای مشترک از سبک دکوراسیون آرامش بخش به نام سبک اسکاندیناوی بهره مند هستند. این سبک بر روی طراوت ، سادگی و نور تمرکز دارد. سبک اسکاندیناوی علاوه بر کشور های منطقه اسکاندیناوی در تمام دنیا مطرح و بسیار محبوب و پرطرفدار می باشد. و این محبوبیت به هیچ عنوان تصادفی نیست. در حال حاضر با پیشرفت زندگی مدرن ، کار و تکنولوژی بر زندگی بشر حاکمیت دارد. و آرامش ، راحتی و فضایی فرح بخش عواملی است که وجود آن ها در هر خانه ایی لازم و ضروری است. طراحان داخلی در طراحی منازل از سبک اسکاندیناوی بسیار استفاده می کنند. این سبک ساختاری دارد که دقیقا این شرایط را فراهم نموده و پاسخگوی تمامی نیاز های افراد می باشد. به همین علت در حال حاضر ، سبک اسکاندیناوی یکی از محبوب ترین و پرکاربرد ترین سبک های طراحی محسوب می شود. در این مطلب با نحوه طراحی اتاق خواب به سبک اسکاندیناوی آشنا خواهید شد.

دکوراسیون اتاق خواب به سبک اسکاندیناوی

در سبک اسکاندیناوی از رنگ سفید و مبلمان ساده استفاده می شود که رنگ سفید برگرفته از رنگ برف منطقه اسکاندیناوی می باشد. هم چنین در این سبک از متریال طبیعی و اشیاء و چیدمان ساده و مینیمال استفاده می شود. که تمامی این عوامل منجر به خلق فضایی آرامش بخش ، دلباز و فرح بخش می شود که از لحاظ روحی آرامش خاصی را به کاربر القا می کند. هم چنین با توجه به این که سادگی در سبک اسکاندیناوی در اولویت می باشد اما از نظر زیبایی شناختی بسیار چشم نواز بوده و فضای تاثیر گذاریی را ایجاد می کند. سبک اسکاندیناوی بیشتر در طراحی اتاق خواب مورد استفاده قرار می گیرد ، زیرا این مکان بایستی از فضای راحت و آرامش بخش بهره مند باشد. در ادامه این مطلب نیز با اصول طراحی دکوراسیون اتاق خواب به سبک اسکاندیناوی آشنا خواهید شد.

دکوراسیون اتاق خواب به سبک اسکاندیناوی

1- ایجاد فضای باز در اتاق خواب :

در اصول طراحی اتاق خواب به سبک اسکاندیناوی بایستی فضای خالی میان مبلمان موجود در فضا ایجاد شود. این شیوه نه تنها موجب ایجاد فضایی دلباز و روشن خواهد شد ، بلکه مانع از ایجاد فضایی دلگیر ، فشرده و شلوغ در روز های تاریک و کوتاه زمستانی می شود.

دکوراسیون اتاق خواب به سبک اسکاندیناوی

2- استفاده از تخت خواب های کوتاه :

در چیدمان اتاق خواب به سبک اسکاندیناوی علاوه بر ایجاد فضای کافی میان مبلمان و اشیاء ، بایستی مبلمانی را انتخاب کنید که باعث باز تر شدن فضای اتاق شود. به همین علت بهترین انتخاب برای اتاق خواب های اسکاندیناوی استفاده از تخت خواب های کوتاه و نزدیک به زمین است. هر چه میزان فاصله این مدل تخت خواب ها به کف اتاق کم تر باشد ، به همان اندازه فضای بازتری در اتاق خواب ایجاد خواهد شد. شما می توانید برای اتاق خواب به سبک اسکاندیناوی از تخت خواب های کوتاهی که با نام تخت های ژاپنی نیز شناخته می شوند نیز استفاده کنید. در حقیقت این مدل تخت خواب از جایگاه ویژه ایی در طراحی های دنیای شرق برخوردار می باشد.

دکوراسیون اتاق خواب به سبک اسکاندیناوی

3- داشتن یک اتاق مرتب الزامی نیست :

در سبک اسکاندیناوی راحتی در اولویت قرار دارد. و به علت طراحی های وسیع و فضا های باز ساختاری دارد که می تواند با کمی بی نظمی نیز کنار بیاید. در سبک اسکاندیناوی داشتن تخت خواب با ظاهری مرتب و بدون نقص ضرورت ندارد. بلکه کمی بهم ریختگی بر روی تخت خواب موجب ایجاد فضایی زیبا و صمیمی خواهد شد.

اصول طراحی داخلی اتاق خواب اسکاندیناوی

4- استفاده از سطوح چوبی :

استفاده از سطوح چوبی روستیک در سبک اسکاندیناوی کاربرد فراوانی دارد. در صورتی که قصد دارید دکوراسیون اتاق خواب خود را به سبک اسکاندیناوی طراحی کنید ، بایستی بدانید که در این سبک از مبلمان ساخته شده با چوب های طبیعی به جای محصولات و مبلمان مصنوعی تولید شده با تکنولوژی های مدرن استفاده می شود. هم چنین بایستی بدانید که کفپوش های چوبی هماهنگی خاص و زیبایی با این سبک دارند.

اصول طراحی داخلی اتاق خواب اسکاندیناوی

5- استفاده از رنگ سفید در اتاق خواب به سبک اسکاندیناوی :

محدودیت در پالت رنگی به کار رفته در فضا ، شاخص ترین ویژگی سبک اسکاندیناوی می باشد. معمولا در این سبک از رنگ های سفید و یا طوسی به عنوان رنگ های اصلی استفاده می شود. این رنگ های اصلی خنثی با رنگ هایی مانند سیاه ، رنگ چوب و یا آبی و صورتی پاستلی ترکیب می شوند. در این سبک به هیچ وجه رنگ های درخشان ، قدرتمند و نئونی کاربرد ندارند. معمولا در سبک اسکاندیناوی از رنگ های گرم به منظور ایجاد فضایی آرامش بخش استفاده می شود.

اصول طراحی داخلی اتاق خواب اسکاندیناوی


حتما ببینید : اصول انتخاب تخت خواب مناسب برای دکوراسیون اتاق


6- توصیفی مدرن از رنگ های پاستلی :

با توجه به این که در سبک اسکاندیناوی بیشتر از رنگ سفید استفاده می شود ، اما این به معنی این نیست که شما محدود به استفاده از رنگ سفید باشید ، شما می توانید در سبک اسکاندیناوی از رنگ های پاستلی و ملایم نیز بهره مند شوید و فضایی ایده آل و مناسبی را خلق کنید.

اصول طراحی داخلی اتاق خواب اسکاندیناوی

7- استفاده از عناصر روشنایی بخش به عنوان اکسسوری های تزئینی : 

با توجه به کشور های اسکاندیناوی متوجه خواهید شد که این سبک بر اساس اقلیمی تاریک این منطقه شکل گرفته است. تاریکی و نور کم زمستان بر این اقلیم حاکمیت دارند. به همین علت روشنایی مکان های داخلی بسیار حائز اهمیت می باشند. در حقیقت ایجاد فضایی روشن علت اصلی استفاده از رنگ سفید به عنوان رنگ اصلی می باشد. با توجه به حائز اهمیت بودن روشنایی در سبک اسکاندیناوی ، عناصر روشنایی بخش به نقطه مرکزی این سبک تبدیل شده اند. شما می توانید با استفاده از عناصر روشنایی بخش به عنوان اکسسوری های تزئینی ، نه تنها سلیقه خود را نمایش دهید ، بلکه طراحی غیر معمول و قابل توجه ایی را نیز ایجاد کنید.

طراحی اتاق خواب اسکاندیناوی

8- ایجاد تعادل در اتاق با استفاده از با عناصر فلزی گرما بخش :

اشیاء کوچک ، اما تاثیر گذار یکی دیگر از ویژگی های مشترک دکوراتیو در سرزمین اسکاندیناوی می باشند. این اشیاء ساخته شده از فلز مس هستند. استفاده از فلزات گرمی مانند مس ، برنج و طلا باعث ایجاد کنتراست در سبکی سرد ، آرام و فرح بخشی مانند اسکاندیناوی می شود.

طراحی اتاق خواب اسکاندیناوی

9- نصب تابلو های مدرن بر روی دیوار های اتاق :

در اتاق خواب به سبک اسکاندیناوی نصب تابلو ها و تصاویر انتزاعی بر روی دیوار اتاق به علت ایجاد فضایی ساده ، اما شیک کاربرد فراوانی دارد. شما می توانید با استفاده از تابلو های مدرن بزرگ و ساده در اتاق خواب خود فضایی ساده و بدون کاراکتر که مانع از بین رفتن انرژی آرام اتاق شود ، ایجاد کنید.

طراحی اتاق خواب اسکاندیناوی

10 ایجاد فضا های کارآمد در اتاق :

ایجاد فضا های کاربردی در خانه ، یکی از نکات کلیدی سبک اسکاندیناوی می باشد. شما می توانید با ایجاد فضایی برای جاسازی اشیاء نه تنها فضایی آرام و کاربردی در اتاق خواب به وجود آورید ، بلکه از ایجاد فضایی شلوغ در اتاق نیز جلوگیری کنید. بهترین گزینه برای ایجاد فضایی برای جاسازی اشیاء ، استفاده از کمد ها و قفسه های چوبی می باشد که مانع از بین رفتن فضای آرام اتاق نیز نخواهند شد.

طراحی اتاق خواب اسکاندیناوی


این مطلب را هم ببینید :

دانلود صحنه آماده حمام و سرویس بهداشتی از Global Masterwork