انتخاب پرده مناسب برای اتاق نشیمن

معمولا در هنگام تغییر دکوراسیون منزل و ایجاد ظاهری جدید در آن ، پرده ها بایستی مانند هر عنصر دیگری عوض شوند. هنگام انتخاب پرده نشیمن از میان ترند های دکوراسیون داخلی ، بایستی مدلی را انتخاب کنید که زینت بخش فضای منزل شما باشد و شخصیت و هویت شما را به نمایش بگذارد. پرده ها علاوه بر یک عنصر دکوراتیو ، وسیله ایی هستند که مانع از ورود نور خورشید به داخل می شوند و حریم خصوصی را نیز حفظ می کنند. در طراحی و دکوراسیون داخلی منزل ، با توجه به این که هر فضایی هدف و کاربرد متفاوتی دارد ، بایستی بر اساس این اهداف ، پرده مناسب برای هر فضا را انتخاب کنید. اتاق نشیمن یکی از مهم ترین و پرکاربرد ترین مکان های خانه محسوب می شود. به همین علت بایستی با دقت کافی پرده نشیمن را انتخاب کنید. در این مطلب با نحوه انتخاب پرده مناسب برای اتاق نشیمن آشنا خواهید شد.

انواع پرده نشیمن

معمولا در اتاق هایی که پنجره کوچکی دارند از پرده های توری و نازک به منظور حداکثر استفاده از نور طبیعی روز استفاده می شود. در عین حال برای اتاق هایی که دارای پنجره های بزرگ هستند و یا جتی یکی از دیوار های آن شیشه ایی و از کف تا سقف امتداد یافته از پرده های ضخیم و تیره استفاده می شود. هنگامی که پرده بر اساس کاربرد فضا انتخاب می شود ، به میزان قابل توجهی کیفیت و راحتی اتاق حفظ خواهد شد. به هنگام طراحی اتاق نشیمن بایستی سبک دکوراسیون مورد نظر را مشخص کنید. انتخاب پرده می تواند بر اساس سبک طراحی داخلی ترند روز صورت گیرد و یا می توانید مطابق با سلیقه و سبک شخصی خود پرده اتاق مورد نظر را انتخاب نمایید. با توجه به این که پرده ها دارای انواع متنوعی هستند. در انتخاب پرده نشیمن عواملی مانند ابعاد اتاق نشیمن ، ویژگی های فصل حاضر در آن و سبک دکوراسیون داخلی بسیار تاثیر گذار هستند.

انتخاب پرده مناسب برای اتاق نشیمن

در صورت استفاده از یک سبک دکوراسیون ترند ، بایستی پرده ترند و مد روز را انتخاب نمایید و با ایجاد کمی تغییرات در اتاق نشیمن از آن استفاده کنید. در صورتی که مدل خاصی را مد نظر داشته باشید می توانید با کمی تغییر در رنگ و طرح های آن ، به عنوان پرده ایی زیبا ازآن بهره مند شوید. اما اگر خواستار نمایش سبک خود هستید ، می توانید از میان مدل های متنوع پرده مانند پرده کلاسیک ، پرده فرانسوی ، پرده توری ، پرده کتیبه ایی ، پرده کرکره ایی و … یکی را مطابق با سلیقه خود انتخاب کنید. این مدل پرد ها نه تنها در دکوراسیون داخلی بسیار کاربرد دارند ، بلکه به لحاظ بصری نیز ، زیبایی خاصی به نشیمن شما خواهند بخشید. در حال حاضر پرده کرکره ایی بسیار محبوب و پرکاربرد می باشد و از تنوع بسیار بالایی نیز برخوردار است. پرده کرکره ایی در انواع مختلفی مانند پرده کرکره ایی توری ، تاشو ، زبرا و … در طرح ها و رنگ های مختلفی موجود است.

انتخاب پرده مناسب برای اتاق نشیمن

هم چنین پره نشیمن بایستی متناسب با جهت قرار گیری پنجره و ابعاد آن انتخاب شود. در صورت وجود یک پنجره بزرگ در نشیمن ، پوشاندن تمام دیوار با پرده منجر به ایجاد فضایی تاریک و دلگیر خواهد شد. در این شرایط با ایجاد مدل های خاص در قسمت بالایی پرده ، می توانید ظاهر شیک و زیبایی به پرده ببخشید. عواملی مانند وجود پنجره تنها در یک قسمت اتاق و یا ورود نور خورشید از جهات مختلف به داخل فضا ، تاثیر بسزایی در تعیین ضخامت پرده دارند. البته تمامی این موارد بایستی متناسب با بودجه ایی که برای تعویض پرده ها تعیین شده ، صورت بگیرند. اگر پرده بر اساس بودجه ایی معین انتخاب شود نه تنها مناسب برای روحیه شما می باشد ، بلکه به بهترین شک ممکن نیز تغییراتی در ظاهر فضا ایجاد خواهد شد. پرده ها در قیمت های متفاوتی قابل تهیه می باشند. و قیمت ها بسته به کیفیت پارچه مصرفی ، رنگ ، طرح و سیستم نصب پرده متغییر می باشد. به همین علت انتخاب پرده مناسب علاوه بر سبک دکوراسیون داخلی ، مدل پرده ، بستگی به بودجه شما نیز دارد. در ادامه با پرده مناسب برای اتاق نشیمن آشنا خواهید شد.

مدل های گوناگون پرده نشیمن


حتما ببینید :  ویژگی های دکوراسیون خانه مجردی


1- انتخاب پرده بر اساس رنگ های موجود در نشیمن :

با توجه به این نکته که اتاق نشیمن مکانی برای پذیرایی از مهمانان می باشد و مدت زمان بسیاری را با خانواده و دوستان در آن سپری می کنیم ، بایستی پرده نشیمن متناسب با رنگ های موجود در دکوراسیون نشیمن انتخاب شود. و از پرده ایی استفاده شود که  با انرژی مثبت خود حس آرامش را به فضا منتقل کند. به عنوان مثال ، پرده هایی به رنگ یاسی، نیلی و گلبهی در صورت هماهنگی با سایر رنگ های به کار رفته در فضا ، نه تنها حس و حال هوای بهاری را به مکان می بخشند بلکه با لطافت و زیبایی خود توجه هر بیننده ایی را به خود جلب می کنند.

پرده نشیمن

2- پرده های ضخیم ضد آفتاب :

پرده های ضخیم و تیره به عنوان پرده های ضد آفتاب شناخته می شوند ، زیرا مانع از ورود نور خورشید به داخل فضا می شوند. شما می توانید این پرده را با پرده های توری ترکیب نمایید. بدین ترتیب در صورت نیاز نور خورشید را وارد اتاق کرده و در صورت تمایل پرده های ضخیم را کشیده و از ورود نور به داخل فضا جلوگیری می کنید. در انتخاب پارچه پرده نیز استفاده از پارچه هایی با طرح های اصیل و یا با رنگ کامل کننده دکوراسیون موجب ایجاد فضایی زیبا و چشمگیر می شوند.

پرده نشیمن

3- پرده های بزرگ : 

در صورت وجود یک نشیمن بزرگ و یا اگر نشیمن شما دارای یک پنجره بزرگ است ، بایستی از پرده ایی متناسب با ابعاد اتاق استفاده کنید. پرده های بزرگ امکان دارد منجر به ایجاد ظاهری نامناسب شوند. به همین علت از اکسسوری ها پرده استفاده کرده و قسمت چوب پرده را با استفاده از کتیبه بپوشانید تا یک پرده لوکس و زیبا داشته باشید. بایستی رنگ و مدل پرده و کتیبه مکمل هم باشند و از اکسسوری های پرده به شکل مناسب استفاده شود.

پرده نشیمن

4- پرده های کرکره ایی :

پرده های کرکره ایی که با نام زبرا شناخته می شوند ، در طی سال های اخیر بسیار محبوب و پر کاربرد شده اند. با توجه به پرطرفدار بودن این مدل پرده ، در انواع مدل ها و در رنگ ها و طرح های متنوعی موجود است. این مدل پرده را می توان به شکل ساده ، طرح دار و یا راه راه و در جنس های مختلفی مانند پارچه ایی ، توری ، حصیری و یا چوبی قابل تهیه می باشد. به علت راحت باز و بسته شدن این مدل پرده شما می توانید نور خورشید را میزان مورد نظر وارد اتاق کنید. پرده های کرکره ایی مناسب ترین گزینه برای اتاق نشیمن هستند.

انواع پرده نشیمن

5- پرده های توری :

در صورتی که اتاق نشیمن شما رو به شمال است و با عدم دریافت نور کافی مواجه است ، بایستی از دو لایه پرده توری استفاده کنید تا در طول روز از نور کافی در اتاق نشیمن خود بهره مند شوید. در صورتی که خواستار حفظ حریم خصوصی به هنگام شب هستید ، می توانید یکی از لایه های توری را به رنگ تیره انتخاب کنید و کنتراست زیبایی را ایجاد کنید. هم چنین شما می توانید از زیبایی کنتراست ایجاد شده میان پرده ها برای زیباتر کردن اتاق نشیمن استفاده کنید.

انواع پرده نشیمن

6- مدل پرده والان دار :

پرده های والان دار یکی دیگر از مدل های پرکاربرد برای پرده نشیمن هستند. شما می توانید با بخشیدن ظاهری مجلل به این مدل پرده ، جلوه آن را افزایش دهید. هم چنین می توانید با استفاده از والان ، قسمت بالایی پرده را تزئین کنید. با توجه به این که این والان ها کاملا از پرده مجزا هستند می توان آن را به عنوان یک اکسسوری پرده نیز در نظر گرفت.

پرده نشیمن


این مطلب را هم ببینید :

مستند متروی نیویورک – مستند دوبله فارسی ابر کارخانه ها