طراحی دکوراسیون با سبک دانمارکی

دانمارک در بسیاری از علوم و هنر ها از جمله طراحی در رده کشور های برتر و پیشرفته دنیا محسوب می شود. طراحی به سبک دانمارکی یک سبک متفاوت می باشد که با تاثیر پذیری از محیط طبیعی و شرایط خاص منطقه اسکاندویناوی شکل گرفته است. اما این سبک تنها به این منطقه محدود نمانده و به یکی از سبک‌ های محبوب و برتر در طراحی داخلی مبدل گشته است. سبک دانمارکی دارای ویژگی های خاص خود است که باعث متمایز شدن آن نسبت به سایر سبک ها گشته است. اما ویژگی های سبک دانمارکی چیست؟ و نحوه استفاده از این سبک در طراحی داخلی چگونه است؟ در این مطلب به معرفی ویژگی های سبک دانمارکی و نحوه استفاده از این سبک در دکوراسیون منزل پرداخته شده است.

سبک دانمارکی

کشور دانمارک و طراحی داخلی :

دانمارک کشوری پادشاهی است که در منطقه اسکاندیناوی قرار دارد. مردم دانمارک از نسل وایکینگ‌ ها و شاخه‌ ایی از نژاد ژرمن هستند. حمعیت این کشور 5.4 میلیون نفر است که 85 درصد جمعیت آن، در شهر ها زندگی می کنند. در حال حاضر 85 درصد از جمعیت کشور دانمارک را مهاجرانی از کشور های خاورمیانه و جنوب آسیا تشکیل می دهند. بر طبق تحقیقات رسمی سازمان یونسکو، پس از نروژ، مردم دانمارک از نظر شاخص خوشبختی در جایگاه دوم قرار دارند. اما در مدت سال های اخیر رتبه اول را در این امر به خود اختصاص داده‌ اند. وقت‌ شناسی، میانه‌ روی و برابری های اجتماعی از جنبه‌ های مهم روش زندگی مردم دانمارک است.

سبک دانمارکی

یکی از مشهور ترین نویسندگان کودک یعنی هانس کریستین اندرسون در دانمارک متولد شده است. هم چنین معمار معروف یورن اوتزون، طراح مبلمان مطرح آرنه یاکوبسن و طراح برجسته جرج ینسن نیز از چهره‌های شناخته شده دانمارکی هستند.این کشور همانند سایر کشور های منطقه اسکاندویناوی دارای سبک خاصی در طراحی و دکوراسیون داخلی می باشد. سبک دانمارکی یک سبک مدرن، راحت و پرطرفدار است که روز به روز به طرافداران آن در نقاط مختلف دنیا اضافه می‌شود.

10 ویژگی منحصر به فرد سبک دانمارکی در طراحی داخلی :

سبک اسکاندیناوی و مخصوصا سبک دانمارکی در طراحی داخلی بسیار پرطرفدار است. اما چه ویژگی هایی باعث متمایز شدن سبک دانمارکی نسبت به سایر سبک ها شده است ؟ سبک دانمارکی، سبکی مدرن است، طراحی داخلی به این سبک موجب خلق فضایی راحت، زیبا، آرامش بخش، و در عین حال شیک، سطح بالا و آینده نگر می شود. در مجموع این سبک با دیگر کشور های اسکاندویناویایی تفاوت بسیار کمی دارد. در ادامه 10 ویژگی خاص سبک دانمارکی شرح داده شده است، که با رعایت نمودن این نکات و ویژگی ها می‌ توان یک فضای مدرن دانمارکی – اسکاندویناویایی ایجاد نمود.

1- استفاده نکردن از فرش‌ های بزرگ :

فرش هرگز در سبک اسکاندیناوی و دانمارکی یک عنصر محبوب نبوده است. هرگز در این سبک یک اتاق به طور کامل با فرش پوشانده نمی شود، بلکه فرش تنها قسمتی از کف زمین را خواهد پوشاند. به طور کلی می‌ توان قانون استفاده از فرش در سبک دانمارکی را به این شکل خلاصه کرد که هیچ فرشی نباید از دیواری تا دیوار دیگر کشیده شود. در سبک دانمارکی از قالیچه‌ های کوچک و اکسسوری‌ هایی مانند پوست حیوانات و پشم گوسفند که گرم و نرم هستند، برای پوشاندن قسمتی از کف زمین استفاده می شود.

سبک دانمارکی

2- استفاده از رنگ‌ های روشن اما مات :

از دیگر ویژگی های سبک دانمارکی و اسکاندیناوی استفاده از رنگ‌ های روشن اما مات مانند رنگ های سفید مات، خاکستری خیلی روشن است. این رنگ ها فضا را روشن می کنند اما چشمگیر نیستند. منطقه اسکاندیناوی زمستان‌ های طولانی و تاریکی دارد و به همین دلیل از نور طبیعی بهره مند نیستند. در نتیجه برای روشن شدن فضا استفاده از رنگ‌ های روشن همیشه در اولویت است. علاوه بر این استفاده از رنگ‌ های مات و روشن باعث می‌شود که فضا یکدست و متحد و به هم پیوسته به نظر برسد.

سبک دانمارکی

3- استفاده از چوب :

چوب یکی دیگر از دیگر عناصر مهم در طراحی داخلی به سبک دانمارکی به شمار می رود. این عنصر طبیعی در کف، دیوار ها، کابینت ها و … مورد استفاده قرار می گیرد. اهمیت این عنصر طبیعی به حدی است که برای ساخت ظروف و اشیای روزمره دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا چوب های مورد استفاده در سبک دانمارکی و اسکاندویناویایی، مانند چوب کاج، چوب جنگلی و چوب درخت زبان گنجشک به رنگ روشن هستند. این چوب ها بافت طبیعی دارند و بدون تیره کردن فضا، حس زیبایی و تنوع را در آن ایجاد می کنند.

سبک دانمارکی

4- استفاده از خطوط صاف و تمیز :

سبک اسکاندیناوی، ساده و مدرن است و در آن تا جایی که امکان دارد از خطوط افقی و عمودی استفاده می‌ شود. در واقع در این سبک تزئین و چیزهای اضافی جایگاه چندانی ندارد. در سبک دانمارکی سادگی همیشه یک اولویت محسوب می شود. سطوح استفاده شده در این سبک بیشتر صاف، تمیز و بدون بافت هستند. و در آن ها تنوع رنگی چندانی دیده نمی شود.این ویژگی باعث می‌ شود که بخش عمده ایی از فضا به عنوان یک پس زمینه ساده و خنثی عمل کند و بخش‌ های مهم‌ تر آن مورد تاکید قرار گیرند.

سبک دانمارکی

5- فضای خالی و مرتب :

به طور کلی خانه‌ های اسکاندویناویایی و دانمارکی در گذشته بسیار کوچک بوده اند. و به علت محدودیت در فضا استفاده از وسایل زیاد امکان پذیر نبوده است. اگر چه خانه های مدرن امروزی این کشور بزرگ و جادار هستند. اما هنوز نیز طراحی داخلی خانه ها با رعایت سنت خالی بودن فضا صورت می گیرد. بنابراین به هنگام وارد شده به یک خانه دانمارکی، وسایل زیادی مشاهده نمی شود. سادگی و خلوت بودن یکی دیگر از ویژگی‌ های خاص سبک دانمارکی به شمار می رود که حس آرامش و سکون خاصی را در فضا ایجاد می کند.

سبک دانمارکی


حتما ببینید : 11 ایده جذاب استفاده از کاشی در کانتر آشپزخانه و حمام


6- استفاده از اکسسوری‌ های ساده :

اکسسوری به اشیایی گفته می شود که برای تزئین و زیبا تر شدن فضای داخلی استفاده می شوند. این اکسسوری ها می توانند در قفسه دکور و بوفه منزل قرار داده شوند و یا تابلو های روی دیوار باشند و یا حتی کتاب‌ هایی باشند که قفسه کتابخانه منزل شما را پر می‌ کنند. به طور کلی اکسسوری در سبک دانمارکی به شکل ساده و کاربردی انتخاب می شود. هرگز نمی‌ توان خانه‌ ایی را مشاهده کرد که به سبک دانمارکی دکور شده باشد اما در آن از مجسمه‌ های بزرگ و پیچیده، تابلو های رنگارنگ و اشیای تزئینی متنوع استفاده شده باشد.

دکوراسیون دانمارکی

7- اسباب بازی‌ های ساده در اتاق کودک :

دکوراسیون اتاق کودک در سبک دانمارکی همانند دیگر بخش های منزل به شکل ساده طراحی می شود. حتی اکسسوری‌ ها و اشیای تزئینی مورد استفاده در اتاق کودک نیز ساده و کاربردی انتخاب می شوند. در نتیجه در این اتاق‌ ها اسباب بازی‌ های رنگارنگ و پیچیده‌ ایی که اتاق کودکان در سایر کشور ها پیدا می‌ شوند، مشاهده نمی شود. بلکه به جای آن از لگو های ساده چوبی، خانه‌ های بازی کوچک و سفید و … استفاده می شود.

دکوراسیون دانمارکی

8- حداکثر استفاده از نور طبیعی :

در دانمارک گاهی مواقع طول روز ها به کمتر از یک ساعت نیز می رسد. و در این شرایط دسترسی به نور طبیعی یک موهبت بزرگ محسوب می شود. موهبتی که شاید در سایر کشور ها کمتر مورد اهمیت قرار گیرد. زیرا همه جا در دسترس است. اما کشور دانمارک با مشکل عدم نور کافی مواجه است. و کمبود نور طبیعی یکی از چالش هایی است که معماران در طراحی خانه هایی دانمارکی با آن مواجه هستند. به همین منظور معماران از پنجره‌ هایی تا حد ممکن بزرگ، پرده‌ های نازک و شفاف استفاده می کنند. و طراحی راهرو ها و فضا ها به گونه ایی صورت می گیرد که حداکثر دسترسی به نور طبیعی در فضای منزل وجود داشته باشد.

دکوراسیون دانمارکی

9- استفاده از گیاهان سبز :
گیاهان سبز، در روشن کردن، شاداب کردن و بهبود کیفیت فضا بسیار موثر هستند. معماران اسکاندویناویایی نیز کاملا از اهمیت گیاهان سبز در طراحی داخلی آگاه هستند. و سعی می کنند تا جایی که امکان دارد، از گیاهان طبیعی سبز  برای تزئین و زیباتر کردن فضا استفاده نمایند. علاوه بر این گیاهان سبز موجب تصفیه هوا و متعادل سازی رطوبت موجود در محیط می شوند که برای محیط‌ های سرد و بسته مانند کشور های منطقه اسکاندویناویی الزامی می باشد.

دکوراسیون دانمارکی

10- استفاده از بافت گرم و راحت :

راحتی و دنج بودن فضا در سبک دانمارکی یک اولویت است. فضا ها در سبک دانمارکی به شکلی طراحی می شوند که حس گرما و آرامش را در فضا ایجاد کنند. یکی از ضروریات سبک دانمارکی استفاده از بافت‌ ها و منسوجات گرم، نرم و راحت می باشد. به همین دلیل در خانه‌ های دانمارکی از منسوجات و بافت‌ های ضخیم و گرم در تمامی قسمت‌ های منزل مانند روی کاناپه‌ ها، مبل‌ ها و تخت خواب استفاده می شود.

دکوراسیون دانمارکی

منبع : amara

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

دانلود رایگان مدل سه بعدی آینه مدرن

آموزش نورپردازی استودیویی با vray و 3dmax