اشتباهات دکوراسیونی که باید از آن ها اجتناب نمایید

همواره ترفند هایی برای چیدمان اصولی فضا در دکوراسیون وجود دارد. که توجه نمودن به آن ها منجر به خلق فضایی متعادل تر هم از لحاظ زیبا شناسی و هم به لحاظ عملکردی می شود. در این مطلب با 8 مورد از اشتباهات دکوراسیونی آشنا می شوید که برای خلق دکوراسیون متناسب تر باید از آن ها اجتناب نمایید.

اشتباهات دکوراسیونی

1- استفاده از فرش های خیلی کوچک

یکی از رایج ترین اشتباهات دکوراسیونی ، استفاده از فرش های خیلی کوچک می باشد. چون ابعاد فرش باید به گونه ایی باشد که تمامی مبلمان روی فرش قرار گیرند. ولی اگر برای شما این کار امکان پذیر نمی باشد می توانید پایه های جلویی مبلمان را روی فرش قرار دهید و پایه های عقبی نیز بیرون فرش باشند.

2- انتخاب رنگ دکوراسیون

به علت وجود طیف گسترده ایی از رنگ ها بهتر است برای انتخاب رنگ دکوراسیون، ابتدا رنگ های مبلمان بزرگ تر و گران تر منزل را مد نظر قرار دهید و انتخاب نمایید. و سپس با توجه به آن رنگ های دیگر را انتخاب نمایید.

3- استفاده از لوستر های آویز در ارتفاع خیلی بالا

یکی دیگر از رایج ترین اشتباهات دکوراسیونی ، استفاده از لوستر های آویز در ارتفاع خیلی بالا می باشد. چون در دکوراسیون داخلی هدف از استفاده لوستر ها روشنایی فضا می باشد نه روشنایی سقف اتاق.

4- آویختن آثار هنری در ارتفاع خیلی بالا

از دیگر اشتباهات دکوراسیونی آویختن آثار هنری در ارتفاع خیلی بالا می باشد. که اغلب برای آویختن تابلو ها، قاب عکس ها و اقلام دکوری روی دیوار صورت می گیرد. بهتر است آثار هنری در ارتفاعی نصب شوند که به لحاظ بصری در سطح دید چشم قرار گیرند. زیرا علاوه بر مشاهده راحت تر آن ها، از نظر بصری نیز منجر به خلق ترکیب زیبا تری می شود.


حتما ببینید : طراحی داخلی آپارتمان با دکوراسیون مدرن و گرم


5- استفاده از پرده های کوتاه

استفاده از پرده های کوتاه نیز یکی دیگر از رایج ترین اشتباهات دکوراسیونی محسوب می شود. زیرا موجب تحت تاثیر قرار گرفتن دکوراسیون می شوند. در حقیقت بهتر است از پرده های بلند که بلندی آن تا روی زمین می باشد استفاده نمایید. زیرا پرده های کوتاه موجب می شوند تا ارتفاع دیوار کوتاه تر به نظر برسد و به لحاظ بصری نیز پرده های کوتاه همچون لباس کوتاه شده ایی می باشند که باعث برهم زدن تناسبات می شوند.

6- استفاده از بالشتک ها و کوسن های زیاد و با ابعاد نامناسب

از دیگر اشتباهات دکوراسیونی استفاده از بالشتک ها و کوسن های زیاد و یا با ابعاد نامناسب می باشد. چون به منظور تزئین فضا و افزودن حس گرما بخش از کوسن ها استفاده می شود و اگر استفاده از آن ها بیش از حد معمول صورت گیرد موجب از بین رفتن راحتی و زیبایی فضا خواهند شد.

7- اولویت قراردادن سبک و زیبایی در دکوراسیون بر راحتی و عملکرد فضا

اولویت قراردادن سبک و زیبایی در دکوراسیون بر راحتی و عملکرد فضا نیز از خطا های رایج دکوراسیونی محسوب می شود. زیرا موجب به خظر افتادن راحتی و امنیت شده و آرامش افراد را از بین می برد. کسب آرامش و استفاده مناسب و آسان از فضا اصلی ترین هدف در دکوراسیون می باشد. پس بهتر است سبک متناسب با نیاز ها و راحتی برای دکوراسیون انتخاب نمایید. زیرا با رعایت نکردن این نکته همچون صندلی زیبایی می شود که نشستن بر روی آن احساس ناراحت کننده ایی دارد و کاربردی نیز نمی باشد.

8- چسباندن مبلمان به دیوار ها

چسباندن مبلمان به دیوار ها و یا چیدمان آن ها تنها در راستای دیوار ها نیز یکی دیگر از رایج ترین اشتباهات دکوراسیونی می باشد. بنابراین بهتر است برای ایجاد فاصله فضایی متناسب و ایجاد صمیمیت در دکوراسیون، فاصله فضایی متناسب را در اتاق های نشیمن و اتاق های خانوادگی را حفظ نمایید و نوع چیدمان را تغییر دهید.

 

منبع : thespruce

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

آموزش نورپردازی در تری دی مکس

مستند فارسی ابر سازه ها – طراحی و ساخت پل هوور