فرم های مختلف دکوراسیون نشیمن و چیدمان مبلمان آن

نشیمن یکی از مهم ترین و پرکاربرد ترین نقاط هر خانه ایی محسوب می شود. به همین علت طراحی آن بسیار حائز اهمیت می باشد. هر خانه ایی معماری و فرم متفاوتی دارد. دکوراسیون نشیمن دارای 3 فرم نشیمن L شکل ، نشیمن مربع شکل و نشیمن مستطیل شکل می باشد. این فرم های متفاوت در معماری یک خانه ، نیاز به چیدمان و دکوراسیون متفاوتی دارند و بایستی متناسب با فرمی که دارند طراحی شوند. اگر چیدمان و دکوراسیون نشیمن متناسب با فرم معماری خانه طراحی شوند ، فضای ایجاد شده بسیار کاربردی و راحت خواهد بود. زیرا توجه به این موضوع به شما کمک می کند تا مبلمان متناسب با فضا را خریداری کنید و سپس چیدمان درست را انجام دهید. در ادامه این مطلب با 3 مدل دکوراسیون نشیمن آشنا خواهید شد و نحوه چیدمان و دکوراسیون نشیمن های متفاوت را خواهید آموخت.

3 مدل چیدمان و دکوراسیون نشیمن

1- سالن نشیمن L شکل : 

سالن نشیمن L شکل بیش از یک کاربرد دارد و یکی از ایده آل ترین فرم ها برای سالن نشیمن محسوب می شود. در سالن نشیمن L شکل می توان فضا های مختلفی مانند نشیمن ، غذا خوری ، فضای کار کردن ، کتاب خواندن و فضایی برای سرگرمی را در کنار یک دیگر ایجاد نمود.

برنامه ریزی : 

بزرگ ترین بخش سالن را به فضای نشیمن اختصاص دهید و از باریک ترین و کوچک ترین بخش سالن‌ را نیز به عنوان فضای غذا خوری استفاده نمایید. می توان با ترکیب یک کتابخانه ، یک مبل تک نفره و یک آباژور ایستاده گوشه ایی دنج و خصوصی برای مطالعه کردن و استراحت کردن ایجاد نمود.

چیدمان و دکوراسیون نشیمن L شکل

چیدمان و دکوراسیون نشیمن L شکل : 

نشیمن L شکل در مقایسه با دیگر نشیمن ها از زوایای بیشتری بهره مند می باشد. به همین علت برای ملایم کردن زاویه های تند موجود در نشیمن L شکل بایستی از پرده هایی که از سقف تا کف زمین ارتفاع دارند استفاده کنید. و تا حد امکان از استفاده از پرده های کرکره ایی اجتناب کنید. هم چنین استفاده از مبلمان و میز های منحنی شکل ، از شدت زوایای دیوار ها کاسته و موجب ایجاد فضای ملایم و لطیف تری در نشیمن خواهند شد.

چیدمان و دکوراسیون نشیمن L شکل

2- سالن نشیمن مربع شکل : 

چیدمان و دکوراسیون نشیمن مربع شکل سخت تر از فرم های دیگر می باشد. مخصوصا اگر مساحت سالن نشیمن مربع شکل شما زیاد باشد. و به این علت که در چنین شرایطی ایجاد فاصله مناسب میان اشیاء بسیار دشوار تر خواهد بود.

برنامه ریزی : 

بایستی چیدمان مبلمان در نشیمن مربع شکل بزرگ تا حد ممکن با فاصله از دیوار صورت گیرد. و در فضای میانی سالن قرار داده شوند. این نوع چیدمان مبلمان علاوه بر سهولت در رفت و آمد موجب ایجاد فاصله متناسبی میان مبلمان ها خواهد شد. اما در نشیمن های مربع شکل کوچک ایجاد چنین چیدمانی امکان پذیر نخواهد بود.

چیدمان و دکوراسیون نشیمن مربع شکل

چیدمان و دکوراسیون نشیمن مربع شکل : 

بایستی در چیدمان نشیمن مربع شکل کوچک تا حد امکان از مبلمان منطقی تر و کاربردی تر استفاده نمود. و بهتر است از مبلمان کوچک بهره برد. البته گاهی مواقع استفاده از یک مبلمان بزرگ می تواند فضا را بزرگ تر از اندازه واقعی نشان دهید. به همین علت بهتر است که از مبلمان بزرگ و کوچک در کنار هم استفاده شود. در چیدمان و دکوراسیون نشیمن مربع شکل بایستی به جهت و محل قرارگیری درب ورودی توجه شود. و گردش مبلمان ها بر اساس آن صورت گیرد. به این ترتیب می توان فضا های متفاوتی را خلق نمود. برای بزرگ تر نشان دادن فضا ، از قرار دادن یک مبل بزرگ پشت درب ورودی خودداری کنید. برای این کار بهتر است مبل در مقابل درب قرار داده و فضای مقابل آن را باز نگه دارید. هم چنین از انتخاب مدل گوشه دار اجتناب کنید و در عوض مبلمان با طرح های منحنی را انتخاب کنید.

برای نورپردازی نشیمن مربع شکل نیز بهتر است از استفاده از لوستر های سقفی مرکزی به صورت تک خودداری کنید. استفاده از چراغ های دیواری و آباژور های ایستاده و رومیزی باعث می‌ شود تا گوشه های سالن نیز روشن تر شده و مانع ایجاد سایه روشن های اضافه خواهد شد.

چیدمان و دکوراسیون نشیمن مربع شکل


حتما ببینید : طراحی داخلی میکرو آپارتمان با دیوار متحرک و چند منظوره


3- نشیمن مستطیل شکل : 

مشخص نمودن اهداف کاربردی خود در نشیمن ، نخستین گام در چیدمان و دکوراسیون نشیمن مستطیل شکل می باشد. به این معنا که از نشیمن تنها به عنوان مکانی برای پذیرایی از مهمان ها استفاده خواهید نمود و یا از سالن نشیمن و اتاق غذا خوری در کنار هم استفاده می کنید.

برنامه ریزی : 

در صورت استفاده از میز تلویزیون در نشیمن مستطیل شکل توصیه می شود میز تلویزیون را تبدیل به نقطه کانونی نمایید و چیدمان مبلمان را بر اساس آن انجام دهید. اما در صورتی که قصد دارید چیدمان بر اساس منظره و نمای بیرونی خانه صورت گیرد بایستی با در نظر گرفتن این موضوع نقطه کانونی را تغییر دهید. علاوه بر این می توان در نشیمن مستطیل شکل بخشی از فضا را به اتاق غذا خوری اختصاص داد و بخش دیگر را نیز به عنوان اتاق نشیمن در نظر گرفت. بنابراین بهتر است برای این کار میز غذا خوری در پشت کاناپه قرار داده شود تا یک مرز میان آن ها ایجاد شود. البته در صورت داشتن فضای کافی می توان با استفاده از کتابخانه و یا یک پارتیشن تزئینی فضای نشیمن را از غذا خوری تفکیک نمود.

چیدمان و دکوراسیون نشیمن مستطیل شکل

چیدمان و دکوراسیون نشیمن مستطیل شکل : 

در هنگام خرید و انتخاب مبلمان بایستی ابعاد و فرم سالن نشیمن را در نظر داشته باشید و سپس با انتخاب ست مبلمان ۷ نفره و یا L شکل چیدمان دکوراسیون نشیمن را انجام دهید. با توجه به ابعاد سالن نشیمن  می توان مبلمان خریداری شده را با سالن هماهنگ نمود. انتخاب یک میز تلویزیون کاربردی ، نه تنها از تلویزیون محافظت می کند ، بلکه فضایی را نیز برای ذخیره سازی لوازم ایجاد می کند. و بدین ترتیب از شلوغی و به هم ریختگی فضا جلوگیری می شود. هم چنین استفاده از مبلمانی مانند کتابخانه در نشیمن نیز می تواند فضای بسیار کاربردی را به وجود آورد.

چیدمان و دکوراسیون نشیمن مستطیل شکل


این مطلب را هم ببینید :

آموزش مدلینگ داخلی از عکس – مدلینگ داخلی از عکس با نرم افزار اسکچاپ