دیوار های متحرک برای رستوران

رستوران Dominique Bouchet واقع در توکیو، ژاپن توسط معماری به نام NAO Taniyama طراحی و به اجرا رسیده است. دیوار های متحرک مهم ترین ویژگی طراحی این رستوران می باشد که هدف معمار از طراحی رستوران با دیوارهای متحرک ایجاد فضا سازی مناسب برای میز ها و مهمانان با توجه به فضای کم محیط داخلی رستوران بوده است. با توجه به این که ژاپن، کشوری سنت گرا و قانون مند است، رعایت اصول طراحی و زیبا شناسی در این کشور بسیار حائز اهمیت می باشد. در طراحی این رستوران اصولی مانند سنت گرایی، حفظ حریم و صمیمیت رعایت شده که باعث زیبایی و جذابیت این مکان شده است.

دیوار های متحرک برای رستوران 

معمار پروژه به علت محدودیت در فضا، از یک ایده نو در طراحی داخلی، یعنی دیوارهای متحرک که عنصر کلیدی و اصلی در طراحی آن است، استفاده کرده تا به وسیله این دیوار ها کم بودن تعداد میز ها را که باعث کوچک شدن فضای رستوران و پایین آمدن سود آوری رستوران شده را جبران نماید. بنابراین استفاده از دیوار های متحرک در راستای حل این مشکل، و ایجاد فضای محصور و خصوصی سازی فضای میز ها می باشد.

دیوار های متحرک برای رستوران 

به بیانی دیگر در شرایط گوناگون مانند: میهمانی های بزرگ و تولد و … دیوارهای متحرک به شکلی تغییر خواهند کرد که فضایی خاص را در قسمت میانی سالن ایجاد کرده و قابلیت تغییر اندازه فضای محصور را به وجود می آورند. هم چنین در بحث نوع سرویس دهی و سرو انواع مختلف غذا و نوشیدنی با توجه به ماهیت متحرک و انعطاف پذیر خود به کمک استفاده کنندگان از فضا و مشتریان می آید.

دیوار های متحرک برای رستوران 

استفاده از این دیوار های متحرک باعث بسته شدن دید مستقیم بین میز ها شده است و موجب شده تا محیط هم برای شما و هم برای میهمانان دیگر میز ها محدود شود. و با توجه این که مردم ژاپن سنت گرا و آرام و اهل آداب هستند و به شدت پایبند به اصول اخلاقی هستند، بسیار کاربردی است و اضافه کردن این دیوار ها، باعث ایجاد حس آرامش در میهمانان این رستوران شده است.

دیوار های متحرک برای رستوران 

ساخت این دیوار ها با استفاده از متریال گرم و صمیمی صورت گرفته تا به سنت های ژاپن و شرایط روحی جامعه احترام بگذارد و از فضای مدرن عصر حاضر دور شود. خلوص و صمیمیت و جلب توجه کمتر نسبت به موضوع و ماهیت دیوارهای متحرک تنها با استفاده از رنگ خاکستری محقق شده است. هم چنین تنوع جالب و جذابی از فضاسازی ها به وسیله نوع چیدمان دیوارهای متحرک به وجود آمده است.


حتما ببینید : طراحی کافی شاپ کارتونی در کره جنوبی


سایر تصاویر طراحی رستوران با دیوارهای متحرک

طراحی رستوران با دیوارهای متحرک

طراحی رستوران با دیوارهای متحرک

طراحی رستوران با دیوارهای متحرک

طراحی رستوران با دیوارهای متحرک

منبع : retaildesignblog

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری