طراحی سالن رقص

سالن رقص Espaco Nucleo Pulso واقع در شهر سائو پائولو، برزیل توسط گروه معماری 23 SUL طراحی و به اجرا رسیده است. این کلاس رقص در بالاترین طبقه یک ساختمان بلند اداری واقع شده و فضایی برای تمرین، آموزش، درک و آگاهی بهتر بدن می باشد. در این سالن رقص انواع فعالیت های ورزشی فرهنگی انجام می گیرد. یکی از المان های فرهنگی و سنتی کشور برزیل، رقص می باشد که همین امر موجب شده تا طراحی کلاس از اهمیت ویژه ایی برخوردار شود.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : گروه معماری 23 SUL
  • مکان پروژه : شهر سائو پائولو، برزیل
  • عکاس پروژه : Pedro Kok
  • مساحت پروژه : 120 متر مربع
  • سال ساخت : 2016

سالن رقص

با توجه به تقاضای معلم این کلاس رقص، تیم معماران این سالن رقص را با یک پلان داینامیک و عملکردگرا طراحی نمودند تا حس مرکزی برای درمان روح، ذهن و بدن را برای هنرجویان اعمال نماید. بنابراین فعالیت های گروهی که مختص ویژگی های فیزیکی و آناتومی بدن انسان است، بیشتر با خصوصیات جنبش های فرهنگی برزیل در یک راستا است.

سالن رقص

تجدید ساختار ها و تبدیل یک دفتر معمولی باز با سقف کوتاه به محدوده ایی بدون ستون و پوشش های سازه ایی مفهوم طراحی این کلاس رقص بوده است. تا پاسخگوی نیاز های یک کلاس رقص به سبک های سالسا، سامبا و زومبا باشد. این سالن رقص شامل عرصه هایی به شرح زیر می باشد:

  1. رختکن
  2. سالن انتظار
  3. راهروی پیشخوان : که منتهی به سالن اصلی تمرین می شود.

سالن رقص

به طور عمده زمانی که با محدودیت در فضا مواجه باشیم، فشرده سازی کاربری ها توسط سیرکولاسیونی منظم امری لازم و ضروری است. بنابراین در این آکادمی رقص یک دفتر برای  معالجه، آشپزخانه، دو سرویس بهداشتی و کمد های وسایل شخصی به صورت فشرده نزدیک به هم تعبیه شده اند.

سالن رقص

همزیستی این کلاس رقص با یک ساختمان اداری یکی از چالش های طراحی این پروژه به شمار می رود. عامل کلیدی برای این کاربردی در یک فضای اداری، سکوت است. بنابراین برای چنین پروژه ایی تعبیه یک سیستم کاهش آلودگی صوتی و لرزش از اهمیت ویژه ایی برخوردار بود. از این رو تیم معماران کف طبقه کلاس رقص را نسبت به طبقه پایین مرتفع تر در نظر گرفته اند و مابین این فاصله را با فوم و فوم بتن بین اسلب ها پر نموده اند.

سالن رقص

از این عناصر سیاه رنگ به عنوان پس زمینه ایی برای سقف مجموعه استفاده شده تا موجب برجسته و نمایان شدن ساختار چوبی زیر خود گردد. ساختار چوبی زیر سقف با الهام از سبک خانه های سنتی ژاپنی اجرا شده است که تاثیر بسزایی در استحکام و تقویت محور های سقف و پنجره دارد. علاوه بر شکل ساده سازه که دارای عملکردی سازه ایی است، طراحی نورپردازی خطی اجرا شده مابین دو لایه چوب نیز موجب تبدیل شدن آن به المانی زیبا و شاخص گردیده است. هم چنین این سازه چوبی با کف سالن رقص (ساخته شده از جنس چوب بامبو) ارتباط بصری مناسبی دارد.


حتما ببینید : طراحی فرودگاه با رویکرد معماری پایدار


سایر تصاویر طراحی سالن رقص در برزیل

سالن رقص

طراحی سالن رقص

طراحی سالن رقص

طراحی سالن رقص

طراحی سالن رقص

طراحی سالن رقص

طراحی سالن رقص

کلاس رقص

کلاس رقص

کلاس رقص

کلاس رقص

کلاس رقص

کلاس رقص

طراحی کلاس رقص

طراحی کلاس رقص

طراحی کلاس رقص

طراحی کلاس رقص

طراحی کلاس رقص

طراحی کلاس رقص

طراحی کلاس رقص

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

آرشیو متریال وی ری – دانلود رایگان مجموعه کامل متریال VRay

آموزش مدلینگ داخلی از عکس – مدلینگ داخلی از عکس با نرم افزار اسکچاپ