طراحی فرودگاه با تاثیرپذیری از فرم پرواز پرندگان

اخیرا برای طراحی فرودگاه جدید شهر گلینجیک، روسیه مسابقه ایی برگزار شد که استودیو معماری Fuksas برنده این رقابت شد. گلینجیک سومین شهر پر رفت و آمد در سواحل دریای سیاه محسوب می شود. این پروژه به واسطه اهمیت دادن به منظره، پوشش گیاهی و باغ داخل فرودگاهی مبدل به دروازه اقتصادی شهر شده است. تیم معماران با تاثیر پذیری از فرم پرواز پرندگانی که مسیر خود را تغییر داده اند فرودگاه گلینجیک را طراحی نموده اند تا برای این شهر یک الگوی مفهومی محسوب شود.

طراحی فرودگاه

پلان و فرم این پروژه با توجه به خصوصیاتی مثل: کاربری فرودگاه و کنترل نور طبیعی در سالن های داخلی به نوعی طراحی شده که به ارزش های محلی احترام می گذارد. هم چنین طراحی مفهومی فرودگاه یک بستر سفید با سایه بان های بلند می باشد که بیشتر سایت پلان را پوشش داده است. طراحی این پروژه علاوه بر یک نقطه مرجع بصری، از جهت سیرکولاسیون فضای حمل و نقل هوایی و کالبدی انرژی بخش، نشانه ایی سبز در ماهیت شهر گلینجیک محسوب می شود.

تیم معماران امکانات این فرودگاه را به گونه ایی طراحی کرده اند که مصرف منابع را کاهش داده و از پتانسیل های محیط زیست آگاه باشند. بخش جدایی ناپذیر معماری و طراحی فرودگاه گلینجیک، استراتژی های طراحی منفعل و فعال می باشند که علت لحاظ شدن این استراتژی ها در پروژه، نشان دادن رویکرد معماری پایدار، و ترکیب شدن با آن بوده است. گروه معماران Fuksas با اطلاع از خصوصیات معماری پایدار و قابلیت های فراوان آن، نیاز مجموعه به سیستم های مکانیکی و انرژی فسیلی را به کم ترین حد ممکن رسانده اند. هم چنین معماران در بیرون مجموعه یک سیستم سیرکولاسیون به عنوان مسیری یک طرفه را طراحی نموده اند.


حتما ببینید : طراحی رستوران در غار و طبیعت


سایر تصاویر پروژه طراحی فرودگاه با رویکرد معماری پایدار

طراحی فرودگاه

طراحی فرودگاه

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

آموزش انیمیشن سازی با Cinema 4D و V-Ray

دانلود پلان موزه مردم شناسی با تصاویر سه بعدی