ایده های هوشمندانه و موثر برای افزایش فضای کمد لباس و اتاق خواب

آیا افزایش فضای کمد لباس امکان پذیر است؟ در حال حاضر خانه ها در زندگی شهری و آپارتمانی، کوچک تر شده اند و فضای کافی برای جای دادن و نگهداری لوازم مختلف مانند لباس و … وجود ندارد. اما با این وجود مجبور هستید تا تعداد زیادی لباس را در فضایی کوچک جای دهید. و این کار منجر به ایجاد فضایی به هم ریخته در اتاق شده و شما برای پیدا کردن لباس های خود دچار مشکل خواهید شد. اما نگران نباشید زیرا شما می توانید تنها با رعایت چند ترفند ساده و هوشمندانه حداکثر استفاده بهینه از فضا را داشته باشید. و فضای کمد لباس‌ های خود را افزایش دهید.

برای انجام این نکات به متخصص دکوراسیون داخلی نیازی ندارید و هم چنین این ترفند ها مقرون به صرفه هستند و هزینه های گزافی را شامل نمی شوند. بدین ترتیب شما با استفاده از ابزار های ساده و هوشمندانه به راحتی می توانید فضای داخل کمد را افزایش دهید. در این مطلب 4 ترفند ساده برای افزایش فضای کمد لباس و اتاق خواب ارائه شده که شما همراهان گرامی می توانید بدون نیاز به یک فضای بزرگ، لباس‌ های جدید خود را در کمد جای دهید.

نکته مهم در افزایش فضای کمد لباس ، این است که بزرگ یا کوچک بودن کمد فرقی ندارد. و شما همواره حس می کنید که برای بسیاری از لباس ها جای کافی ندارید. و این کمبود فضا مانع از خرید لباس‌ های جدید می شود. علاوه بر نیاز داشتن یا نداشتن شما به خرید لباس های جدید، استفاده بهینه از فضا تاثیر بسزایی در منظم شدن و مرتب شدن کمد شما دارد. شما می توانید با این کار کمک موثری به افزایش فضای کمد خود نمایید و به راحتی به لباس های خود دسترسی داشته باشید. صرفه جویی در فضا و ایجاد فضای بیشتر یکی از شاخه‌ های مهم دکوراسیون داخلی است که اصول و شیوه های مختص به خود را دارد. بنابراین بهتر است شما برای افزایش فضای کمد لباس‌ های خود با این قواعد و اصول آشنایی داشته باشید.

افزایش فضای کمد لباس

یک کمد لباس کامل چه فضا هایی دارد؟ 

یک کمد لباس کامل 4 فضای اصلی دارد که هر کدام از این فضا ها دارای کاربردی خاص هستند. این بخش ها به شرح زیر می باشند :

بخش اول : این قسمت به چوب لباس ها اختصاص دارد. یعنی میله ایی که شما چوب لباسی های خود را همراه با لباس‌ ها روی آن آویزان می‌ کنید. این بخش مخصوص لباس هایی مثل مانتو ها، لباس‌ های مجلسی، پالتو و برخی از شلوار ها و دامن‌ ها است که نباید تا شوند. بنابراین آویزان کردن آن ها، بهترین راه برای سالم نگه داشتن آن‌ ها است.

بخش دوم : این بخش مختص لباس هایی که باید تا شوند. این قسمت می تواند قفسه‌ ها یا کشو های داخل کمد و یا حتی کف کمد شما باشد.

بخش سوم : این بخش نیز متعلق به کفش های شما است. یعنی قسمتی که شما در آن کفش‌ های خود را با جعبه یا بدون جعبه قرار می دهید. این قسمت نیز می‌ تواند گوشه‌ ایی از کف کمد، یا فضای بالای کمد و یا قفسه‌ ها باشد.

بخش چهارم : این فضا مختص اکسسوری ها می باشد. یعنی شال و روسری، کیف، جواهرات و موارد دیگری که در دسته لباس‌ های اصلی قرار نمی‌ گیرند، و می توانند در قفسه‌ های مناسب یا فضایی خاص در کشو قرار داده شوند.

در حقیقت شما نمی توانید بدون مشخص نمودن این بخش ها به درستی کار مرتب کردن کمد لباس و افزایس فضای کمد را انجام دهید. بنابراین بایستی ابتدا فضای قابل دسترس را به طور کامل اندازه گیری نموده و مورد بررسی قرار دهید و تلاش نمایید واقع بینانه عمل نموده و در نهایت تصمیم بگیرید. در ادامه با 4 ترفند هوشمندانه و موثر برای افزایش فضای کمد لباس و اتاق خواب آشنا خواهید شد.


حتما ببینید : طراحی پله مدرن با نمایی دراماتیک


1- استفاده از پشت درب کمد برای افزایش فضای کمد :

معمولا بیشتر افراد به فضای پشت درب کمد اهمیت چندانی نمی دهند. در حالی که این فضا می تواند امکانات بسیار خوبی را در اختیار شما قرار دهد و تعداد بسیاری از لباس‌ ها و اکسسوری‌ ها را در خود جای دهد. البته این کار تنها در کمد هایی امکان پذیر است که درب لولایی دارند. و فضای پشت درب کمد هایی که دارای درب کشویی و ریلی هستند، به آسانی قابل دسترس نیست. اما در این حالت نیز شما می توانید از فضای جلوی درب استفاده نمایید و با آویزان نمودن تعدادی از لباس‌ ها و اکسسوری‌ ها، فضای بستری را در داخل کمد ایجاد نمایید. اما در صورت مهم بودن این مسئله برای شما، می توانید درب کمد لباس را تعویض نمایید و از درب لولایی به جای درب ریلی استفاده کنید.

شیوه های مختلفی برای استفاده از فضای پشت درب کمد وجود دارد و نخستین گام برای انجام این کار، کوبیدن چند میخ و یا چسباندن قلاب‌ های محکم روی درب است. پس از انجام این کار یک یا دو عدد چوب لباسی را به این قلاب‌ ها و میخ‌ ها آویزان نمایید. هم چنین شما می توانید از یک صفحه سوراخ‌ دار استفاده نموده و به درب آویزان نمایید. و جواهرات روزمره خود را در آن قرار دهید. معمولا فضای پشت درب کمد برای آویزان کردن جا جورابی، جای لباس زیر و آویز روسری فضای مناسبی می باشد.

افزایش فضای کمد لباس

2- اضافه نمودن یک میله چوب لباسی جدید :

اکثر کمد های لباس فقط یک میله برای آویزان نمودن چوب لباسی دارند که بسته به بزرگی کمد می توان در آن تعداد مشخصی لباس جای داد. با افزایش تعداد لباس ها، لباس های آویخته شده از میله های لباس ها به یک دیگر فشرده شده و در نتیجه فضای کافی برای تنفس وجود ندارد و این امکان وجو دارد که لباس های شما چروک شود و یا بو بگیرد. اما می توان فضای در دسترس برای قرار دادن چوب لباسی‌ ها را تحت شرایط خاصی افزایش داد.

در صورتی که ارتفاع کمد لباس بیش از 220 سانتی متر باشد، می توان از دو ردیف چوب لباسی به جای  یک ردیف چوب لباسی، بهره برد. این کار با نصب یک میله جدید حدود 90 تا 110 سانتی‌ متر پایین‌ تر از میله اول امکان پذیر است و به هزینه های بسیار نیازی ندارد. البته فراموش نکنید که بایستی یک میله چوب لباسی حداقل 100 تا 105 سانتی‌ متر از سطح زمین فاصله داشته باشد. (یسته به قد و بلندی لباس‌ های شما). فاصله میله بالایی نیز باید حدود 7 تا 8 سانتی متر فاصله با سقف داشته باشد و میله نیز باید حداقل 30 سانتی متر با دیوار پشت فاصله داشته باشد. میله پایینی می تواند مکان مناسبی برای قرار دادن لباس‌ های کوتاه‌ تر مانند دامن و بلوز مجلسی و شلوار باشد. به همین سادگی شما می توانید فضای داخل کمد را افزایش دهید.

ترفند های افزایش فضای کمد

3- حداکثر استفاده مفید از فضای قفسه ها :

لباس هایی هستند که آویزان نمودن آن ها از چوب لباس امکان پذیر نیست. مانند لباس‌ های بافتنی و هر لباسی که بر اثر وزن خود تغییر شکل می‌ دهد و باید تا شوند، هم چنین اکسسوری‌ هایی مانند کیف، کفش و جعبه‌ هایی که حاوی لباس‌ ها و اکسسوری‌ های شما هستند. امکان قرار دان تمامی این موارد در کف کمد وجود ندارد. زیرا علاوه بر نبود فضای کافی، کمد شما را شلوغ و به هم ریخته نشان می دهد. بنابراین لازم است که در فضای کمد، به تعداد کافی قفسه وجود داشته باشد تا امکان قرار دادن آن ها در کمد وجود داشته باشد. بهتر است این قفسه ها بدون درب باشند و عمق آن ها بیشتر از 35 سانتی متر نباشد. در صورت نبود قفسه های کافی در کمد، امکان استفاده از قفسه های مجزا وجود دارد. قفسه ها در انواع فلزی و پلاستیکی موجود هستند که با توجه به بادوام بودن، احتمال نخ کش شدن لباس ها وجود دارد. به همین دلیل استفاده از قفسه‌ های چوبی و MDF مناسب ترین انتخاب است. ترجیحا لباس‌ هایی را که تا کرده و روی هم قرار می‌ دهید، را در یک پوشش کاغذی مناسب قرار دهید و به منظور تمیز و سالم‌ تر باقی ماندن بین آن‌ ها یک ورقه حوله کاغذی قرار دهید.

ترفند های افزایش فضای کمد

4- استفاده از کشو :

همواره کشو های داخل کمد برای قرار دادن چیز های کوچک مانند: جواهرات، لباس‌های زیر، جوراب و … مناسب ترین فضا محسوب می شوند. حتی اگر حداکثر استفاده بهینه را از قفسه‌ ها و فضای پشت درب کرده باشید، باز هم به کشو نیاز خواهید داشت. حتما کمد لباسی تهیه کنید که حداقل یک یا دو کشو داشته باشد و این کشو ها را با استفاده از تقسیم کننده‌ های مناسب به چند بخش مجزا تقسیم نمایید. به عنوان مثال، در یک بخش جواهرات و اکسسوری‌ های کوچک، در بخش دیگر جوراب ها و در بخش دیگری لباس های زیرا قرار دهید. هم چنین می توانید لباس‌ هایی را که کمتر استفاده می‌ کنید و فضایی برای آن ها در کمد وجود ندارد را تا کنید و در کشو قرار دهید.

افزایش فضای کمد لباس

منبع : Real Simple

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

مدل سه بعدی درخت زینتی از CGAxis

آموزش شبیه سازی معماری در مایا و وی ری