دیوارهای سبز – راهی برای افزایش نقش طبیعت در زندگی شهری

دیوارهای سبز : با پیشرفت انسان در تکنولوژی و معماری، از طبیعت فاصله گرفت و در واقع می توان گفت طبیعت در این میان قربانی زیاده خواهی انسان شده است. در این میان امیدهایی زنده نگاه داشته شده و نگرش انسان نسبت به طبیعتی که از دست داده تغییر کرده است. زیرا شاهد آن هستیم که طراحان و معماران به دنبال افزایش نقش طبیعت در زندگی مدرن شهری هستند.

دیوارهای سبز

این تلاش طراحان و معماران بی دلیل نیست و میتوان به عنوان دلایل به چند تحقیق و حقایق در مورد آثار حظور طبیعت در زندگی بشر اشاره نمود. برای مثال  کم‌ترین فایده‌ی طبیعت برای انسان، محصولات ارزشمندی است که نمی‌توان طعم دلپذیرشان را انکار کرد. از سوی دیگر بر طبق تحقیقات اخیر ناسا، مشخص شده که حضور گلدان‌های گل در داخل منازل، به تصفیه هوا و از بین رفتن سموم و آلودگی‌های آن کمک شایانی می‌کند. مسلما این تنها ویژگی‌ ارزشمند حضور سبز طبیعت، در زندگی انسان امروز نیست.  بنابراین دور از انتظار نیست که طراحان و معماران معاصر به دنبال راه های مبتکرانه برای افزایش نقش سبز طبیعت در آثار خود هستند.


حتما ببینید : طراحی مدل صندلی برای اتاق نشیمن


دیوار سبز یکی از این راه های مبتکرانه است. برای مثال می توان به دیوار کتابخانه‌ی عمومی در حومه‌ی شهر ونکوور در کانادا اشاره کرد که به وسیله طراحان فضای سبز در سال 2009 با گل ها و گیاهان نقاشی شده است. می توانید تاثیر آن را در طول شش سال بر روی دیوار در تصاویر زیر مشاهده بفرمایید.

دیوار سبز

دیوار سبز

به راحتی می توان تصور نمود حظور این گونه دیوارهای سبز در شهر تا چه حد تاثیر مفید بر روحیه، سلامت و شادابی ساکنان شهرهای به ویژه شلوغ و پرجمعیت خواهند گذاشت.

نقش طبیعت در معماری

یک مثال شاخص در زمینه دیوارهای سبز رستورانی است که توسط طراحان خلاق استودیو “Yaron Tal”، طراحی و اجرا شده است. در این رستوران به خوبی می توانید توجه دوباره به طبیعت را مشاهده بفرمایید و یک نمونه ایده‌آل از تلاش‌های صورت گرفته دراین زمینه است.


حتما ببینید : ایده های تعامل با طبیعت در معماری


در این رستوران حضور گیاهان در همه جای آن مشاهده می شود فواصل بین میزها، مملو از گلدان‌هایی است که گیاهان خوراکی را پرورش می‌دهند. سقف و دیوارها پوشیده از گیاهان هستند. نکته جالب توجه دیگر این است که گیاهان کشت شده در این رستوران، به صورت مستقیم توسط  مشتریان مصرف می‌شود. در نتیجه تر و تازه و به دور از آلودگی با سموم خطرناک و البته کاملا ارگانیک و طبیعی هستند.

رستوران سبز

رستوران سبز

حسن حضور این طبیعت سبز در رستوران به اینجا ختم نمی شود و میتوان به القاء حس شاد و پرطراوت به مشتریان رستوران اشاره نمود. به علاوه هوا نیز از تازگی خاصی برخوردار بوده و می‌توان رایحه‌ای معطر گیاهان مختلف را در هوا استشمام کرد.

رستوران دارای دیوار سبز

رستوران دارای دیوار سبز

رستوران دارای دیوار سبز

رستوران دارای دیوار سبز

رستوران سبز

رستوران سبز

دیوار سبز

رستوران سبز

دیوار سبز

دیوار سبز

ترجمه: مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید:

آموزش UVW Mapping در 3ds Max 2018

دانلود پلان و پروژه طراحی شهرک مسکونی