ساندویچ پانل‌ها یکی از بهترین متریال ساختمانی هستند که به عنوان یک جایگزین مناسب برای مصالح سنتی محسوب به‌شمار می‌روند و به دلیل مزایای متعدد خود در ساخت و ساز موردتوجه عده زیادی از سازندگان و معماران قرار گرفته‌اند.

نحوه انتخاب پنل‌های ساندویچی برای سازه با کاربری موردنظر از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چراکه هرکدام از آن‌ها ویژگی‌های منحصربه‌فردی داشته و کاربرد مختص به خود را ارائه می‌دهند. دلایل انتخاب پانل‌ها و نحوه انتخاب آن‌ها از عواملی هستند که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم تا بتوانید یک انتخاب درست را تجربه کنید.

نحوه انتخاب ساندویچ پانل برای پروژه

انواع ساندویچ پانل

با روی کار آمدن مصالحی جدید و پیش ساخته تحت عنوان ساندویچ پانل به صنعت ساختمان از ابتدای قرن بیستم میلادی تاکنون، یک تحول بزرگ در این حوزه به وجود آمده که امکانات جدیدی را در اختیار معماران و سازندگان قرار داده است. این متریال دارای یک ساختار لایه‌ای بوده که شاید از نظر طراحی پیچیده به نظر نرسد؛ ولی کاربرد زیادی داشته و بازدهی بسیار بالایی را ارائه می‌دهد تا جایی که امروزه علاوه‌بر پانل‌ها این ساختار کامپوزیتی در صنایع و محصولات مختلفی به کار می‌رود.

ساندویچ پنل‌ها در دو نوع دیواری و سقفی عرضه می‌شوند تا در پوشش جداره‌های داخلی و خارجی سازه‌ها مورد استفاده قرار گیرند؛ اما باتوجه به اینکه مواجهه دیوارها و سقف یک ساختمان در مقابل شرایط محیطی و نیروهای وارده متفاوت است، طراحی این دو محصول نیز با یکدیگر تفاوت‌هایی را شامل می‌شود.

یکی از این تفاوت‌ها وجود گام یا شیار برروی سطح خارجی پانل سقفی است که چندین مزیت همچون جمع نشدن آب باران یا برف برروی سقف را برای سازه به دنبال دارد. هرکدام از پنل‌های سقفی و دیواری از لحاظ جنس متریال لایه‌های جانبی و هسته مرکزی شامل انواع مختلفی بوده که نحوه انتخاب آن‌ها در کاربری‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است:

انواع پانل از نظر جنس هسته مرکزی: پنل‌های دیواری و سقفی در این مدل شامل انواع مختلفی از فوم‌های عایق‌ همچون پلی اورتان، پلی استایرن، پشم سنگ، پشم شیشه و… می‌شوند که هرکدام مزیت‌های مربوط به خود را دارند. دربین این موارد پلی اورتان به‌عنوان بهینه‌ترین فوم عایق معرفی می‌شود و در سازه‌های متعددی به کار می‌رود.

انواع پنل از نظر جنس لایه‌های جانبی: برای لایه‌های اطراف فوم ورق‌های فولادی در نظر گرفته می‌شود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به آلومینیوم، آلوزینک و گالوانیزه اشاره نمود. وظیفه اصلی این لایه‌ها محافظت از پانل و افزایش دوام سازه می‌باشد که از بین آن‌ها آلوزینک به دلیل بهره بردن از آلومینیوم در ساختار خود و دوام بیشتر در مقابل ورق گالوانیزه بهترین انتخاب خواهد بود.

ساندویچ پانل متریالی نوین برای انواع سازه

تعیین بهترین و مناسب‌ترین متریال برای هر نوع ساختمان به عوامل مختلفی بستگی دارد که نحوه انتخاب درست آن‌ها از الزامات مربوط به یک پروژه می‌باشد. در حال حاضر باید ساندویچ پنل دیواری و سقفی مناسب برای هر سازه با در نظر گرفتن فاکتورهای متعدد و همچنین کاربری ساختمان موردنظر انتخاب گردد تا بازدهی و کارایی سازه افزایش یابد. در ادامه به برخی از مهم‌ترین دلایلی که در نحوه انتخاب ساندویچ پنل موثر است اشاره خواهد شد:

نحوه انتخاب ساندویچ پانل برای انواع اقلیم

یکی از مهم‌ترین عواملی که در نحوه انتخاب ساندویچ پنل تاثیر بالایی می‌گذارد، شرایط آب و هوایی منطقه‌ای است که سازه موردنظر در آن احداث خواهد شد. نوع فوم عایق در هسته مرکزی و همچنین جنس ورق در لایه‌های اطراف آن وابستگی زیادی به اقلیم منطقه دارد. در جدول زیر به پانل ساندویچی مناسب برای انواع آب و هوا اشاره شده است:

  • آب‌ و‌ هوای سرد: به دلیل وجود باران و برف زیاد در این اقلیم باید از پنل‌هایی استفاده کرد که در برابر نفوذ آب مقاوم باشند. بهترین انتخاب برای این شرایط فوم پلی اورتان با ورق آلوزینک یا گالوانیزه می‌باشد.
  • آب‌ و ‌هوای معتدل و مرطوب: از آنجا که میانگین میزان بارندگی در این مناطق زیاد است، احتمال پوسیدگی و خوردگی سازه نیز بالا می‌باشد. بهترین ورق انتخابی برای این مناطق آلوزینک بوده تا بتواند عمر سازه را با مقاومت در مقابل نفوذ آب افزایش دهد. فوم لایه میانی نیز می‌تواند از پلی یورتان یا پشم سنگ باشد.
  • آب‌ و ‌هوای گرم و خشک: رطوبت در این مناطق بسیار پایین بوده و احتمال وجود گرد و غبار نیز وجود دارد. فوم پشم سنگ به دلیل مقاومت بالا در مقابل آتش و دمای زیاد در کنار ورق آلوزینک بهترین انتخاب برای این اقلیم خواهد بود.
  • آب‌ و ‌هوای گرم و مرطوب: میزان شرجی بودن و رطوبت در این مناطق بسیار بالا بوده؛ به همین دلیل استفاده از ورق آلوزینک به سبب استحکام بالا در برابر رطوبت بهترین گزینه می‌باشد. فوم پلی یورتان یا پشم سنگ نیز مناسب‌ترین انتخاب‌ها در این اقلیم هستند.

نحوه انتخاب ساندویچ پنل برای برج‌ها و سازه‌های بلند

یکی دیگر از مواردی که باید در نحوه انتخاب درست پنل ساندوچی به آن توجه نمود، نوع مناسب آن برای سازه‌های با ارتفاع زیاد می‌باشد. معمولا بهترین انتخاب مصالح برای ساخت برج‌ها و سازه‌ها پس از در نظر گرفتن عوامل متعددی همچون موارد زیر خواهد بود:

  • الزامات مربوط به طراحی پلان
  • در نظر گرفتن اقلیم منطقه
  • میزان بودجه پروژه
  • نوع کاربری برج (مسکونی یا تجاری بودن)

ساندویچ پانلی که بعد از در نظر گرفتن موارد فوق انتخاب خواهد شد باید موجب افزایش عمر جداره‌های ساختمان و همچنین بالا رفتن کارایی سازه گردد. متخصصان مربوط به این حوزه پنل موردنظر برای دیوارها و سقف سازه را پیش از هر اقدامی مورد بررسی قرار می‌دهند.

نحوه انتخاب ساندویچ پانل باتوجه‌به کاربری ساختمان

کاربرد یک ساختمان از مهم‌ترین عواملی است که در نحوه انتخاب این مصالح پیش ساخته موثر می‌باشد. برخی از اصلی‌ترین کاربردهایی که بر نحوه انتخاب ساندویچ پنل تاثیر دارد عبارت است از:

ساندویچ پانل آکوستیک: این مورد بیشتر در ساختمان‌هایی همچون استودیو‌ها، آمفی تئاترها، سالن‌های سینما، فضاهای اداری و… که نیاز به کاهش نفوذ سر و صدا به داخل می‌باشد کاربرد دارد.

ساندویچ پنل کانکس: یکی دیگر از کاربردهای مهم این مصالح در پوشش دیوار و سقف کانکس‌ها می‌باشد. این سازه‌ها که امروزه موردتوجه عده زیادی از افراد قرار گرفته‌اند در دو نوع ثابت و متحرک ارائه می‌شوند.

ساندویچ پنل کلین روم: اتاق تمیز یا کلین روم از مهم‌ترین سازه‌هایی هستند که جهت تولید محصولات مربوط به صنایع داروسازی، الکترونیک، هوا و فضا، پزشکی و به طورکلی تولیداتی که باید میزان آلایندگی و ذرات معلق در هوا به درستی اندازه‌گیری و کنترل شوند به کار می‌روند؛ به همین دلیل نحوه انتخاب درست پنل ساندویچی در آن از اهیمت بالایی برخوردار است.

نحوه انتخاب ساندویچ پانل برای پروژه

نحوه انتخاب پانل ساندویچی باتوجه‌به بودجه پروژه

از مهم‌ترین مواردی که در ابتدای یک پروژه باید به آن توجه گردد، میزان بودجه و هزینه درنظر گرفته شده می‌باشد. تعیین قیمت ساندویچ پانل به عوامل مختلفی بستگی دارد که از اصلی‌ترین این عوامل می‌توان به نوع پنل انتخابی، فوم عایق، نوع ورق، دانسیته، متراژ پروژه، قیمت به‌روز مواد اولیه در بازار و… اشاره نمود. تمامی فاکتورهای گفته شده در نهایت ارتباط مستقیم با میزان بودجه پروژه داشته و باید یک انتخاب درست بر این اساس اتخاذ شود.

علت انتخاب ساندویچ پانل ماموت

دستگاه تولید ساندویچ پانل در کنار ضمانت خرید و نصب این مصالح پیش ساخته از مهم‌ترین عواملی هستند که افراد برای سفارش ساندویچ پانل موردنظر خود باید به آن توجه داشته باشند. کارخانه ماموت با بهره‌گیری از فناوری‌های کشور آلمان و دستگاه‌های پیشرفته خود از طریق باکیفیت‌ترین مواداولیه توانسته جهت تولید انواع پانل ساندویچی اقدام نماید. سازندگان در ایران به دلیل تجربه زیاد و کیفیت بالای تولیدات این شرکت جهت افزایش دوام دیوارها و سقف ساختمان در پروژه‌های خود از ساندویچ پنل این شرکت استفاده می‌کنند.

قیمت ساندویچ پانل شرکت ماموت

در چند دهه اخیر بهترین و باکیفیت‌ترین ساندویچ پنل‌ها در کشور توسط این شرکت به بازار عرضه شده است. تولیدات این شرکت قبل از عرضه به واسطه آزمایشات مختلف مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و به شکل دقیق کنترل می‌شوند. قیمت ساندویچ پانل ماموت به فاکتورهایی همچون ابعاد سازه، جنس ورق و فوم انتخابی، کاربرد ساختمان موردنظر و… بستگی دارد. شما می‌توانید در کمترین زمان برای دریافت پاسخ سوالات خود از طریق شماره تلفن های ماموت با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

 

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و سایت مرجع دانلود معماری هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد