تفاوت دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی چیست؟ زمانی که تصمیم به بازسازی خانه می گیرید متوجه می شوید که به کمک  نیاز دارید. شروع به جستجو خدمات مختلف می کنید و با دو عنوان طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی مواجه می شوید، اما نمی دانید دقیقا چه تفاوت هایی بین این دو وجود دارد. موضوع مهم تر از آن نیز این است که به کدام یک نیاز دارید.

بیشتر مواقع، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شود، اما این اصطلاح هیچ گاه نمی تواند جای یکدیگر کاربرد داشته باشد. شباهت زیادی بین این دو موضوع وجود دارد. بنابراین نظرات بسیاری در مورد این که کجا باید تمایز قائل شد متفاوت است. همچنین چند تفاوت بین هر دو حرفه وجود دارد.

حال با تصمیم گیری در مورد نوع کمکی که هنگام برنامه ریزی تغییرات در خانه نیاز دارید، موجب می شود با تفاوت دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی آشنا شوید.

تعریف دکوراسیون داخلی

بررسی تفاوت دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی

دکوراسیون داخلی حرفه ای است که به زیباسازی فضا با استفاده از المان های مختلف مانند مبلمان، لوازم جانبی، سبک و رنگ می پردازد. این دسته از متخصصان با کمک سازندگان لوازم خانگی و مبلمان سروکار دارند تا فضای داخلی از نظر ظاهر جذاب و خوشایند به نظر رسد و دکور خانه مطابق با سلیقه مخاطب چیدمان شود.

بنابراین دکوراسیون داخلی هیچ ارتباطی با بازسازی ساختمان ندارد و تنها پس از اتمام برنامه ریزی و اجرای سازه آغاز می شود.

افرادی که در این زمینه فعالیت دارند هیچ ارتباطی با معماران نخواهند داشت، زیرا کار سازه قبل از ورود آنها تمام شده است. با این حال، آنها با سازندگان مبلمان، اثاثیه، لوازم داخلی و دیگر متخصصان در این زمینه در ارتباط هستند و مستقیماً با صاحبین خانه به گفتگو می پردازند.

تعریف طراحی داخلی

طراحان داخلی هم در فضای شرکتی و هم مسکونی با ارائه راهکارهای خلاقانه و فنی محیط را از نظر ساختاری و عملکردی بهبود می بخشند و تاثیر فوق العاده ای روی کیفیت زندگی و فرهنگ ساکنین دارند. در واقع طراحی داخلی با پوسته ساختمان در ارتباط است و با اجرا ایده های مناسب فضا را برای تجربیات خاطره انگیز ساکنین تا حدود زیادی بهبود می بخشد.

طراحی داخلی مراحل خاصی را طی کرده است که هرکدام از این روند در دوره های تاریخی با نام خاصی شهرت دارند. در موارد زیر با مراحل مختلف طراحی داخلی بیشتر آشنا می شوید:

  • فکری و فرهنگی: آمیخته با حرکات هنری و معماری
  • تکنولوژی علمی و صنعتی: به کارگیری پیشرفت های موجود در قسمتهای مختلف فضای داخلی مخصوص در مواد رنگ ها مبلمان و سیستم های خدماتی
  • عوامل اجتماعی: تاثیر پذیری اندیشه و افکار انسان ها در دوره های مختلف زمانی

طراحان داخلی با تکیه بر دانش و فعالیت های عملی به طراحی و نوسازی فضای داخلی کمک می کنند و در کنار تغییر ظاهر محیط موجب ارتقا کارایی آن می شود. از کف ساختمان گرفته تا نحوه چیدمان لوازم تزئینی، در صورت اجرای سبک طراحی به درستی فضا از همه لحاظ عملکرد مناسبی دارد و از نظر ظاهری کاملا به روز است. کسانی که در این زمینه دارای دانش هستند و در دانشگاه ها دوره های طراحی سپری کردند، اطلاعات کافی در مورد رنگ و پارچه، طراحی دارند و به کمک کامپیوتر و نقاشی به برنامه ریزی فضا، معماری، طراحی مبلمان و … می پردازند.

تفاوت دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی

تفاوت دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی

این روزها با استقبال فراوان از بازسازی خانه و روی کار آمدن المان های جذاب برای ایجاد تغییرات مختلف محیط مانند کناف، خوب است بدانید در چه مواقعی از دکوراسیون داخلی یا طراحی داخلی استفاده می شود. اولین تفاوت اساسی دکوراسیون داخلی با طراحی داخلی این است که  افراد فعال در این زمینه تنها به زیباشناسی محیط توجه دارند و هرگز با بازسازی و برنامه های ساختاری درگیر نمی شوند. در واقع به محض اتمام فعالیت های ساختمانی کار دکوراتورها آغاز می شود و روی سطوح قابل مشاهده مختلفی تمرکز دارند. از خریداری مبلمان گرفته تا طراحی اتاق ها با کمک دکوراتورها انجام می شود. مخاطب نیز با کمک دکوراسیون داخلی منزل سبک و تم مورد نظر خود را به مرحله اجرا می رساند. تمام تزیینات و مبلمان بر اساس سبک خاصی دیزاین می شود.

از طرف دیگر، بازسازی خانه با طراحان داخلی ارتباط بیشتری دارد. به همین خاطر، قیمت بازسازی ساختمان با توجه به تصمیمات طراحی مشخص می شود. معماران در این زمینه در تلاش هستند المان های مختلف خانه و بخش های متفاوت آن را با توجه به نظر مخاطبین تغییر دهند و بر علم و دانش خود فضای کاربردی و خلاقانه ای  ایجاد کنند.

برای درک بهتر تفاوت طراحی دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی می توانیم به این نکته اشاره کنیم. برای اجرای دکوراسیون داخلی نیازی به تغییرات عملیاتی ساخت و ساز نخواهد بود. تنها با تعویض المان های تزیینی و وسایل مختلف  خانه مانند مبلمان و کاغذ دیواری پرده و غیره سبک دکوراسیون تغییر پیدا می کند، اما طراحی داخلی به بازسازی و تغییر معماری سازه نیاز دارد.

سبک های طراحی دکوراسیون داخلی

در این قسمت به معرفی سبک های دکوراسیون می پردازیم که هر کدام با ویژگی های مختلف قابل اجراست:

1-    دکوراسیون داخلی مدرن

یکی از پرطرفدارترین سبک های دکوراسیون داخلی مدرن است. این مدل سبک با ایجاد فضای کاربردی و لوازم خاص و مدرن موجب اجرای دکوراسیون مدرن خواهد شد. سبک دکوراسیون مدرن بهترین فضا برای استفاده بهتر است و به گونه ای اجرا می شود که خطوط مشخص و صاف به چشم می‌خورد و از حداقل ترین رنگ ها داخل آن استفاده می شود.

2-    دکوراسیون داخلی به سبک امروزی

از دیگر سبک های دکوراسیون داخلی به سبک امروزی است که خیلی ها آن را با سبک مدرن اشتباه می گیرند. داخل این طراحی خطوط نرم و منحفی به چشم می خورد و برای اجرای آن بیشتر از رنگ های کرم، قهوه ای و سفید استفاده می شود. همچنین بافت های طبیعی در این نوع سبک ایفای نقش می کند و نور زیاد و شیشه های فراوانی در آن استفاده می شود.

3-    دکوراسیون داخلی به سبک مینیمال

یکی دیگر از محبوب ترین سبک ها، سبک دکوراسیون مینیمال است که شباهت زیادی با سبک مدرن دارند، با این تفاوت از المان های تزیینی ساده تر استفاده می شود و هیچ شلوغی داخل آن وجود ندارد.

داخل این سبک از المان های غیرضروری استفاده نمی شود و رنگ های سیاه و سفید در آن بسیار مشاهده می شود.

4-    دکوراسیون داخلی به سبک صنعتی

همانطور که نامش پیداست، این سبک از انبارها و محیط های صنعتی الهام گرفته شده است و داخل آن دیوارهای آجری یا بلوکی استفاده می شود. همچنین لوله ها ساختمان و جنس های فلزی و بتن به اشکال مختلفی قابل اجراست. معمولا رنگ های تیره در سبک صنعتی بیشتر است و جالب است بدانید سیم های برق و لوله ها به شکل قدیمی باقی می ماند.

5-    دکوراسیون داخلی به سبک سنتی

این مدل سبک دکوراسیون داخلی با مبلمان ها و لوازم غیر ضروری زیادی تزیین می شود و چوب های به رنگ تیره نقش مهمی را در اجرای آن ایفا می کند. علاوه براین خطوط منحنی و بافت های مختلف داخل آن بسیار به کار می رود.

دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی

نتیجه گیری

با درک تفاوت دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی می توان نتیجه گرفت، طراحان برای برنامه ریزی فضا و اجرای سازه ایفای نقش می کند، در حالی که دکوراسیون داخلی به زیبایی شناختی نهایی می پردازد. مهم ترین موضوع برای اجرای دکوراسیون این است که نظر مخاطب و زیبایی محیط کاملا درک شود و آنچه مخاطب دوست دارد به مرحله ظهور رسد.

 

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و سایت مرجع دانلود معماری هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد