حتماً شما هم برای افزایش ایمنی ساختمان خود به دنبال نصب سقف شیروانی هستید. اصولاً در مناطقی که میزان بارش باران و برف بیشتر از میزان استاندارد است، استفاده از سقف‌های شیروانی بهترین انتخاب خواهد بود. چرا که استفاده از سقف‌های معمولی که به کمک قیرگونی و ایزوگام ایمن‌سازی می‌شوند؛ خیلی زودتر از آنچه تصور می‌شود نیاز به تعمیر و بازسازی خواهند داشت. این در حالی است که اگر نحوه آهن کشی سقف شیروانی را به صورت اصولی انجام دهید؛ به هیچ عنوان احساس نیاز به بازسازی نخواهید داشت؛ مگر آنکه جهت تغییر دکوراسیون تصمیم بگیرید ورق‌های سقف شیروانی را تعویض کنید. اما آهن‌ کشی سقف شیروانی به چه صورت انجام می‌شود و برای اجرای آن به چه مصالح آهنی و فولادی احتیاج است؟ در ادامه بیشتر در این خصوص صحبت خواهیم کرد.  قیمت روز پروفیل آهن

بهترین متریال برای زیرسازی سقف شیروانی

اگر در زمینه سقف کشی شیروانی فعالیت داشته باشید، حتما می‌دانید تیرآهن و پروفیل آهن از مقاطع پر کاربرد در این بخش است. کارشناسان توصیه می‌کنند برای این منظور از پروفیل 60×30  استفاده نمایید اما این ابعاد بسته به صلاحدید معمار می‌تواند متفاوت باشد. برای این کار می‌توانید از تیرآهن نیز استفاده نمایید. پروفیل زد از دیگر متریالی است که برای نصب سقف شیروانی الزامی خواهد بود. در نتیجه قیمت روز پروفیل آهن و تیرآهن هزینه تمام شده در این بخش را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

چگونه سقف شیروانی را اجرا می‌کنند؟

نحوه آهن کشی سقف شیروانی مهم‌ترین مرحله ساخت شیروانی است. اگر زیرسازی سقف به درستی و با متریال اصولی انجام گیرد؛ هزینه نگهداری و تعمیر سقف به شکل قابل توجهی کاهش خواهد یافت. این در حالی است که در صورت عدم انجام اصولی این مرحله نه تنها هزینه نگهداری پروژه را افزایش می‌دهد؛ بلکه در طولانی مدت به دیگر قسمت‌های سازه آسیب وارد خواهد شد. آب و رطوبت به ساختمان وارد شده و عملاً اجرای سقف با شکست روبرو خواهد شد.

نصب ستون‌ها

برای انجام زیرسازی در مرحله اول باید پروفیل فلزی مورد نظر را که بار اصلی سقف را به دوش می‌کشد، نصب کرد. این مرحله بسته به نوع سقف شیروانی کاملاً متفاوت است. اصولاً این قسمت که شامل نصب تیرآهن‌ها می‌شود با کمک نقشه انجام می‌گیرد. چیزی که در همه انواع سقف‌های شیروانی باید به آن توجه کرد، میزان شیب سقف است. برای سقف‌های شیروانی حداقل شیب 32 درجه را در نظر می‌گیرند. در این شیب رطوبت باقی نمی‌ماند و برف نیز به میزان قابل توجهی در آن تحمل خواهد کرد.

اجرای آهن کشی سقف شیروانی

نصب خرپاها

در ادامه باید خرپاها نصب شود. خرپاها سازه‌ای مثلثی هستند و از متریالی همچون پروفیل آهن نازک ساخته می‌شوند. این سازه خود انواع مختلفی دارد و بسته به نوع سقف شیروانی بهترین گزینه انتخاب شده و اجرا می‌شود. خرپا وظیفه نگهداری از ورق گالوانیزه سطح سقف شیروانی را بر عهده دارد و شیب مورد نیاز بری سقف را ایجاد می‌کند.

فریم کشی پروفیل‌ها

بعد از نصب ستون‌ها و خرپاها باید فریم کشی انجام گیرد. در این مرحله پروفیل‌های آهنی 30×60 را با فاصله 70 تا 80 سانتی‌متر در کنار هم قرار می‌دهند. این فاصله نیز بسته به نوع سقف شیروانی قابل تغییر است. تا اینجا سقف کشی پایان یافته است. در صورت تمایل به خرید پروفیل آهنی مختلف می‌توانید به سایت بازرگانی آیرومارت به آدرس iromart.com مراجعه نمایید و قیمت روز پروفیل زد و دیگر انواع ورق و پروفیل را مشاهده نمایید. در صورت داشتن هر گونه سؤال در زمینه نحوه خرید این محصولات می‌توانید با شماره 02145306  تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان کارشنان مجرب مجموعه بهره‌مند شوید.

عایق‌بندی سقف

در ادامه این مراحل نوبت به استفاده از توری مرغی است که به کمک آن پشم شیشه و کارتن پلاست و پشم سنگ سقف شیروانی را عایق‌بندی نمود. در این مرحله توری مرغی را نصب کرده و داخل آن را با متریال مختلف پر می‌نمایند. این متریال از ورود احتمالی رطوبت به داخل پیشگیری کرده و از خروج گرمای داخلی نیز جلوگیری می‌نماید. به این شکل زیرسازی سقف به پایان می‌رسد.

نصب ورق‌های شیروانی

همان‌طور که می‌دانید و حتماً در محیط اطراف خود دیده‌اید، انواع بسیار مختلفی از ورق‌های شیروانی در بازار وجود دارد که در طرح‌ها و ضخامت‌های مختلف به فروش می‌رسد. معمولا ورق شیروانی با جنس گالوانیزه بیشتر از انواع دیگر مورد استاده قرار می‌گیرد. ورق گالوانیزه مقاومت بالایی در برابر عوامل محیطی دارد و از این رو بهترین گزینه برای نصب در شیروانی به شمار می‌آید.

انواع سقف شیروانی کدام اند؟

در طول مقاله به این اشاره شد که سقف شیروانی انواع مختلفی دارد و هر کدام بسته به نوع شکل ظاهری، دارای زیرسازی مختلفی هستند. انتخاب سقف شیروانی بر اساس میزان بارش در شهر، فضا و بزرگی بنا، کارایی که بنا دارد و بودجه مالی انجام می‌گیرد. از زیباترین انواع سقف شیب‌دار باید به موارد زیر اشاره داشت:

 • سقف شیروانی کرکره‌ای یا سینوسی
 • سقف شیروانی ذوزنقه‌ای
 • سقف شیروانی پالرمو
 • سقف شیروانی جنوا
 • سقف شیروانی سنگ ریزه
 • سقف شیروانی پرچین

نحوه آهن کشی سقف

مزایای استفاده از سقف شیروانی

در صورتی که نحوه آهن کشی سقف شیروانی به روش اصولی انجام گیرد، مقاوم‌سازی سقف تا حد بسیار زیادی تضمین می‌شود. از جمله مزایای استفاده از سقف شیروانی می‌توان به مواردی زیر اشاره داشت:

 • ماندگاری بالا
 • کم بودن هزینه تعمیر و نگهداری
 • افزایش زیبایی ساختمان و بنا
 • مقاومت بالا در برابر بارش باران و برف
 • عدم نیاز به برف روبی

کلام آخر

ما در این مقاله به بررسی نحوه آهن کشی سقف شیروانی پرداختیم. با مطالعه این مقاله متوجه شدیم که زیرسازی سقف شیب‌دار شامل مراحل نصب ستون‌ها، خرپاها، فریم کشی پروفیل‌ها و در انتها عایق‌بندی سقف می‌شود. با توجه به اینکه نصب این‌چنین سقف‌هایی برای مناطق مرطوب گزینه بسیار عالی است؛ اما ممکن است هزینه اجرای آن برای شما مقرون به صرفه نباشد. یک راهکار عالی برای کنترل هزینه خرید مصالح اولیه قیمت مناسب است. در همین راستا، پیشنهاد می‌کنیم که حتما سری به سایت آیرومارت به نشانی iromart.com بزنید. در این سایت می‌توانید قیمت آهن ۱۴ امروز، قیمت انواع پروفیل، تیرآهن، لوله و ورق را مشاهده نمایید. در صورت تمایل برای اطلاع از دیگر خدمات مجموعه ما می‌توانید با شماره 02145306 تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان بهره ببرید.

 

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و سایت مرجع دانلود معماری هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد