طراحی نشیمن ایده آل

نشیمن ، اصلی ترین بخش هر خانه ایی محسوب می شود بنابراین وجود یک نشیمن ایده آل پاسخگوی تمامی نیاز های کاربر می باشد. اما به غیر از این موضوع ، بایستی طرح ها و بافت های به کار رفته در نشیمن نیز بازتابی از سلیقه و علایق صاحبخانه باشد. به این معنا که علاوه بر کاربردی بودن باید مکانی باشد که آن را دوست داشته باشید و در آن احساس راحتی کرده و از حضور در این مکان لذت ببرید. برای داشتن یک نشیمن ایده آل بایستی 4 اقدام اساسی به شرح زیر را رعایت نمایید.

 • برنامه ریزی صحیح
 • در نظر گرفتن ترند های مطرح
 • انتخاب مبلمان مناسب
 • جزئیات دکوراتیو

نشیمن ایده آل

در طراحی خانه نخست باد معیار های اصلی خود را مشخص کنید. این کار مانع از ایجاد فضایی خسته کننده خواهد شد و باعث می شود در این مکان احساس راحتی کرده و به آرامش برسید. هم چنین مهم تر از تمامی این موارد شخصیت و سلیقه شما را بازتاب می دهد. نکته کلیدی در طراحی خانه مشخص کردن هدف و خواسته های شما از مکان مورد نظر است. شما می توانید با برنامه ریزی و طراحی بر اساس همین موضوع ، مکان بسیار کاربردی تری را ایجاد کنید.

نشیمن ایده آل

نخست باید اصلی ترین مکان خانه یعنی نشیمن را طراحی کنید. نشیمن مکانی است که تمامی اعضای خانواده در آن گرد هم می آیند و علاوه بر این شما در این مکان پذیرای مهمانان خود هستید. بنابراین باید به بررسی اولویت اصلی خود در استفاده از نشیمن بپردازید. زیرا شما در این مکان بر روی مشاهده تلویزیون متمرکز می شوید و بنابراین ایجاد فضایی راحت برای صحبت کردن و یا استراحت کردن نخستین الویت شما می باشد. در صورت قرار گیری فضای غذا خوری در نشیمن و یا ایجاد یک فضای کار در گوشه ایی از نشیمن باعث مشخص شدن اسکلت بندی چیدمان نشیمن خواهد شد. در ادامه با نحوه ایجاد یک نشیمن ایده آل آشنا خواهید شد و رعایت این نکات شما را در رسیدن به خانه ایده آل خود نزدیک تر می کند. به یاد داشته باشید که این قوانین و جزئیات نه تنها در نشیمن و سالن پذیرایی ، بلکه در تمام نقاط خانه می توانند به شما کمک کنند.

نشیمن ایده آل

1- یافتن نقطه کانونی مناسب :

برای دستیابی به یک برنامه ریزی کاربردی و زیبا به منظور ایجاد یک اتاق نشیمن ، یافتن نقطه کانونی و مرکزی مناسب نخستین الویت شما در طراحی نشیمن است. شما می توانید یک شومینه و یا یک تلویزیون بزرگ را تبدیل به نقطه کانونی کنید. اما این موضوع تنها محدود به همین موارد نمی شود. در صورتی که علاقمند به هنر هستید یک تابلوی هنری بزرگ و اگر اهل صحبت کردن هستید یک کاناپه زیبا می تواند تبدیل به یک نقطه کانونی زیبا و متفاوت شود. در صورتی داشتن خانه ایی با پلان باز نیز بهتر است که مکان هایی مانند غذا خوری ، مکان استراحت کردن و مکانی که برای کتاب خواندن در نظر گرفته اید را از یک دیگر تفکیک کنید. برای این کار بهترین راه استفاده از قفسه های باز دو طرفه است. البته یک پارتیشن با ظاهری زیبا و هنری و یک کاناپه بزرگ نیز می توانند فضا های متفاوت را از یک دیگر جدا کنند. برای این موضوع باید بر اساس شکل و فرم سالن و اتاق نشیمن تصمیم گیری کنید.

نشیمن ایده آل

2- توجه به فرم اتاق نشیمن :

به طور طبیعی در نشیمن های مستطیل شکل ، فضا به دو بخش نشستن و غذا خوردن تقسیم می شود. شما می توانید با قرار دادن یک کنسول باریک در پشت کاناپه و در جایی که دو بخش نشیمن و غذا خوری از یک دیگر تفکیک می شوند ، تبدیل به یک نقطه کانونی شود. با این شیوه فضایی مناسب برای قرار دادن اکسسوری ها و عکس های مورد علاقه شما به وجود خواهد آمد. نشیمن های L شکل نیز به شکل ظاهری تقسیم به دو بخش مجزا می شوند. در چنین مکانی می توان بازوی کوتاه تر را به غذا خوری اختصاص دهید و بازوی بلند تر را نیز برای کار و مطالعه در نظر بگیرید. اما در نشیمن های مربع شکل ایجاد نقطه کانونی بسیار حائز اهمیت است و به مراتب سخت تر نیز می باشد. برای ایجاد نقطه کانونی در این چنین مکان هایی باید از پرده های رنگی و طرح دار استفاده کرده و کاناپه را در مقابل پنجره قرار دهید. در نشیمن های مربع شکل انتخاب مبل های تک نفره در فرم و رنگی متفاوت از کاناپه می تواند جلوه خاصی به نشیمن شما ببخشد.

طراحی نشیمن ایده آل

3- برنامه ریزی کنید :

ابتدا پلان نشیمن را بر روی کاغذ و در مقیاس کوچک طراحی کنید. مبلمان را در همان مقیاس بر روی مقوا ترسیم کرده ، برش داده و در پلان جانمایی کنید. این کار باعث می شود شما چندین چیدمان متفاوت را انجام دهید و به بهترین چیدمان دست پیدا کنید. بدین ترتیب می توانید نشیمن خود را بر اساس یک برنامه ریزی دقیق طراحی کنید. اما در این برنامه ریزی باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • طول میز باید نصف طول کاناپه در نظر گرفته شود.
 • در نظر گرفتن 60 سانتی متر فضای خالی بین مبلمان
 • فرش ها ، مخصوصا در زیر میز غذا خوری باید 30 تا 50 سانتی متر از میز بزرگ تر باشند.
 • در نظر گرفتن فضایی به ابعاد 70 تا 90 سانتی متر در اطراف میز غذا خوری برای رفت و آمد
 • در صورت استفاده از مبل L شکل ، برای دانستن میزان فضای اشغال شده توسط مبلمان بهتر است ابعاد واقعی مبل را ، با کارتن و یا کاغذ های متعدد بر روی زمین بچینید. هم چنین می توان از این روش برای سایر مبلمان های بزرگ نیز استفاده نمود. و بروز مشکلات این چنینی را کاهش داد.

طراحی نشیمن ایده آل

4- ایجاد فضایی راحت برای نشستن :

مبلمان منزل خود را تنها بر اساس سلیقه خود انتخاب نکنید. شاید یک ست مبلمان در ویترین فروشگاه ها زیبا و بی نظیر به نظر برسد. اما امکان دارد همان تاثیر را در خانه شما ایجاد نکند. به این علت که معمولا فروشگاه های مبلمان دارای فضایی باز و وسیع هستند اما هر خانه ایی از چنین فضای باز و گسترده ایی بهره مند نیست. در صورت نیاز به مبلمان L شکل که بهترین انتخاب برای خانواده های پر جمعیت محسوب می شود ، حتما پیش از خرید آن را اندازه گیری کنید. شما می توانید با انتخاب مدل های صندوق دار و یا تخت خواب شو علاوه بر ایجاد فضای جاسازی بیشتری ، راحتی مهمان های خود را نیز فراهم کنید. البته اگر تنها در هنگامی که مهمان دارید از نشیمن خود استفاده می کنید ، بهترین انتخاب ، ست مبلمان کوچک تر و مدولار خواهد بود. هم چنین به این نکته توجه داشته باشید که خرید یک ست کامل مبلمان ضرورت ندارد. بلکه می توان با صندلی ها ، کاناپه و پاف های متفاوت ، سبکی ترکیبی را به نمایش گذاشت.

طراحی نشیمن ایده آل


حتما ببینید : تاثیر رنگ ها در فنگ شویی برای ایجاد فضای مناسب در خانه


5- هم چنین برای ایجاد یک نشیمن ایده آل نکات دیگری نیز وجود دارد که باید به آن ها توجه داشته باشید :

 • مبل های مدولار انتخاب ایده آلی برای مکان هایی با پلان باز محسوب می شوند.
 • در طی سال های اخیر مبل های یک و نیم نفره تبدیل به یک ترند شده اند و دو نفر به راحتی می توانند از این مبل ها استفاده کنند.
 • برای خانواده های دارای فرزند و یا حیوان خانگی ، استفاده از روکش های مجزا و قابل شست و شو برای مبلمان بهترین انتخاب محسوب می شود.
 • دسته های بزرگ و وسیع کاناپه ها ، فضای بسیاری را در بر می گیرند. در صورت داشتن نشیمن کوچک و باریک بهتر است از مبل هایی با دسته های باریک تر استفاده کنید.
 • در هنگام اندازه گیری نشیمن ، حتما فاصله میان مبلمان با درب و پنجره ها را نیز اندازه گیری کنید. مبلمان باید نه خیلی نزدیک و نه خیلی دور از این مکان ها قرار
 • داده شود، به طوری که تداخلی در باز و بسته شدن درب و پنجره ها ایجاد نکند و فضای خالی اضافه نیز باقی نماند.

طراحی نشیمن ایده آل

6- چیدمان ایده آل :

شلف ها و قفسه های باز به عنوان شعبده باز های چیدمان یک مکان به شمار می روند.

 • در نزدیکی مبلمان از قفسه ها و شلف های دیواری استفاده کرده و بدین ترتیب دیوار ها را به شکل کاربردی دیزاین کنید.
 • به جای استفاده از قفسه های باز و یا کمد های بسته به تنهایی ، از مدل هایی استفاده کنید که شامل هر دو ویژگی باشند. این کدل قفسه ها نه تنها مکانی برای جاسازی لوازم هستند بلکه اکسسوری ها و لوازم دکوری را نیز نمایش می دهند. مخصوصا در صورت کم بودن مساحت نشیمن ، این مدل بهترین انتخاب خواهد بود.
 • قفسه های باز علاوه بر نمایش اکسسوری ها ، به عنوان جدا کننده فضا ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند. اما برای امنیت بیشتر باید حتما به زمین و یا سقف متصل شوند.

دکوراسیون نشیمن

7- توجه به نور پردازی نشیمن :

پس از منسوجات ، سیستم روشنایی از عناصر مهم در دکوراسیون نشیمن محسوب می شوند. شما می توانید برای ایجاد فضایی متفاوت در نشیمن و سالن پذیرایی از آباژور ها ، چراغ های دیواری و لوستر های سقفی در کنار یک دیگر استفاده نمایید. اما در این مورد نیز باید به جزئیات زیر توجه داشته باشید:

 • در صورت وجود سقف کوتاه در نشیمن ، بهتر است از هالوژن های توکار مانند چراغ های سقفی استفاده کنید.
 • تعیین کردن نوع فعالیت انجام شده در نشیمن مانند کتاب خواندن ، کار کردن ، تماشای تلویزیون و هر فعالیت دیگری که نیاز به نورپردازی متفاوت دارد.
 • از لامپ های LED و کم مصرف برای صرفه جویی در مصرف برق استفاده کنید. هم چنین نور های آفتابی و مهتابی موجود در لامپ ها باعث ایجاد فضای مورد نظر شده و می توانید نور متعادل را استفاده کنید.

دکوراسیون نشیمن

8- بازی با منسوجات موجود :

منسوجات و اکسسوری هایی که برای غنی تر شدن دکوراسیون نشیمن استفاده می کنید همچون لباسی برای اتاق نشیمن ایده آل محسوب می شود. در واقع نیرو های قدرتمند سبکی هستند که می خواهید آن را به نمایش بگذارید. به همین علت باید به نکات زیر توجه کنید:

 • هر طیفی از رنگ سبز ، رنگ فصل بهار محسوب می شود. می از این رنگ ها در هر نوع پارچه ایی در ترکیب با رنگ هایی مانند بنفش ، لاجوردی و یا سیاه کنید.
 • در طی سال های اخیر استفاده از پارچه های مخمل و خزدار در رنگ های تیره تبدیل به یک ترند در دکوراسیون شده و فضای لوکس و مجللی را به وجود خواهد
 • آورد.
 • تعویض روکش مبل ها و کوسن ها موجب تغییرات چشمگیری در دکوراسیون نشیمن می شود. برای این کار می توانید در زمان حراج محصولات ، پارچه ها و روکش های متفاوتی را خریداری کرده و به شیوه کم هزینه و مقرون به صرفه نشیمن خود را تغییر دهید.
 • در صورت استفاده از روکش های بسیار رنگی و طرح دار برای مبل ها بهتر است برای کفپوش اتاق و فرش ها طرح های ساده و رنگ های پاستلی تر را انتخاب کنید. یا در صورت ساده بودن مبل ها ، از فرش های طرح دار استفاده کنید. این کار باعث می شود تا نشیمن بزرگ تر به نظر برسد.

دکوراسیون نشیمن


این مطلب را هم ببینید :

دانلود صحنه آماده حمام و سرویس بهداشتی از Global Masterwork