زندگی‌نامه  جان هیداک  – john hejduk

جان هیداک در تاریخ 19 ژوئیه 1929 در نیویورک متولد شد. وی در مدرسه‌ی معماری و هنر  یونین کوپر در دانشگاه سینسیناتی  و کالج طراحی هاروارد  تحصیل کرد و در سال ۱۹۵۳ با مدرک استادی دانشگاه ازآنجا فارغ‌التحصیل شد. در شهر محل تولد خود یعنی نیویورک در شرکت‌ها  و ادارات مختلف کار کرد و با مدارس زیادی مشارکت نمود که ازجمله آن‌ها می‌توان نیویورک ۵، گروه تگزاس رنجر و … را نام برد. هیداک بیشتر مهر و موم‌های عمر خود را در آمریکا گذراند. هنرمند، معمار و مدرس برجسته بود و از او بیشتر به علت استفاده‌اش از اشکال و اشیاء جذاب سخت ساز یاد می‌شود. همچنین  به علت علاقه‌ی فراوان او به اشکال هندسی، ساختارها و رابطه‌ی متقابل میان آن‌ها بسیار مشهور است. جان هیداک از سال 1972 تا زمان وفاتش یعنی سال 2000 در مدرسه‌ی معماری کوپریونیون ریاست را بر عهده داشت. اگر بخواهیم توضیحات بیشتری در مورد این مدرسه معماری بزرگ بدهیم باید بگوییم که مدرسه معماری کوپریونیون که در شهر نیویورک در آمریکا واقع است در دهه‌های اخیر جزء بهترین مدارس معماری جهان شناخته شد. درواقع از یک‌جهت، حضور معماران شاخص و صاحب سبک مثل پیتر آیزنمن، برناردچومی، جان هیداک و… در عرصه آموزش در این مدرسه و از سوی دیگر موفقیت‌های چشم‌گیر فارغ‌التحصیلان آن همچون شیگروبن، توشیکوموری، دانیل لیبسکیند در جهان به‌طور هم‌زمان موجب شد که شیوه آموزش معماری این مدرسه هم‌تراز با دیگر مدارس مطرح معماری دنیا موردتوجه باشد. یکی از دلایل اهمیت سیستم آموزشی در مدرسه معماری کوپریونیون، به وقوع پیوستن اندیشه‌های جان هیداک در خصوص نحوه‌ی آموزش معماری است. جان هیداک که خود در سال ١٩۵٠ از این مدرسه معماری فارغ‌التحصیل شد از ١٩۶۴ تا ١٩٧۵ در آن به تدریس پرداخت و ازآن‌پس به مدت ٢۵ سال تا پایان عمرش (سال ٢٠٠٠)، مدیر مدرسه معماری کوپرینیون بود.

زندگی نامه جان هیداک


حتما ببینید: دانلود مدل سه بعدی لباس و پوشاک


وی تحقیقات و آموزش‌های خود را با تمرکز بر مسئله‌ی مکعبات، پلکاه‌ها و اشکال قوت داد و با دریافت کمک‌هزینه از بنیاد گراهام در سال ۱۹۶۷ تحقیقات خود را گسترش داد. درواقع، بررسی و فضاسازی مدرن هیداک بسیار متأثر از فرانک لوید رایت و لودینگ می ان بود و درنتیجه او را از علائقش که از متولوژی و روح‌گرایی تأثیر می‌گرفت و نهایت ذات شاعرانه‌اش را به تصویر می‌کشید، دور ساخت. رابطه‌ی بین شکل‌های هیداک و دنیای اطراف، موضوعی جنجالی است و سؤالاتی را مشابه با آنچه در رابطه با اولین ساخته‌های پیترآیزنمن به ذهنمان خطور کرد، یادآور می‌شود. ساخته‌های وی در سال ۱۹۸۰ ظهور یافتند؛ و ازجمله‌ی آن‌ها می‌توان ماسک مدوسای در برزیل، برج کروزبزگ در برلین، خانه‌ی دو برادر در تگل هاربور برلین و … را نام برد. تحقیقات و آثار متنوعی در مورد هیداک توسط نظریه‌پردازان و محققان هم‌عصرش  ازجمله کا مایکل های، مارک لیندر، آرای سومول  و رناتا هیداک منتشر شد.

از القابی که منتقدین معماری به هیداک نسبت می‌دادند معمار-پژوهشگر و معمار- معلم بود، چون عقیده داشتند که نه‌تنها پایه‌گذار سیستم آموزش معماری در این مدرسه بوده بلکه افکار، عقاید و تألیفاتش بر آموزش معماری در کل آمریکا تأثیر قابل‌توجهی داشته است. در کتابی به نام پنج معمار که در سال 1972 منتشر شد کارهای هیداک به همراه کارهای پیترآیزنمن، مایکل گریوز، چارلز گواتمی و ریچارد مایر به ویراستاری کالین رو معرفی شد و همین امر باعث شد آن‌ها به پنج معمار نیویورکی «یا» سفیدها شهرت یابند که به خاطر شیفتگی آن‌ها به فرم محض بود. در دهه ۱۹۶۰ تقریباً با شروع معماری پست‌مدرن بود که جنکز آن را به‌عنوان لیت مدرنیسم (آخر مدرنیسم) یادکرده است که بیشتر ساختمان‌های مکعب شکل این معماران جوان به رنگ سفید و جلد کتاب آن‌ها نیز به رنگ سفید بود به همین دلیل سبک معماری آن‌ها به نام پست‌مدرن سفید نام‌گذاری شد.


حتما ببینید : بیوگرافی معماران 


منابع:

en.wikipedia

biography.com

گرداوری و ترجمه: مرجع دانلود معماری


این مطلب را هم ببینید: طراحی اتاق کودک با تم تیره