طراحی ساختمان مسکونی در کردستان

این پروژه مسکونی واقع در شهر کامیاران، کردستان توسط استودیو طراحی و معماری گذر طراحی و به اجرا رسیده است. خانه کامیاران با درخواست کارفرما از معماران به شکل دو قطبی بودن فضای زندگی طراحی شده است. دوگانگی بین زندگی شهری و روستایی، یکی از چالش های مهم مردم شهر های کوچک با صنعت کشاورزی است. بیشتر مردم شهر های کوچک مشغول فعالیت در شغل های خدماتی هستند و به شکل همزمان پیرو حرفه اجداد خود نیز می باشند. این افراد در عین حالی که که تمایل به استفاده از پیشرفت های مرتبط با زندگی شهری دارند، خواهان تجربه نمودن سبک و نوستالوژی زندگی در حومه شهر نیز می باشند.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : استودیو طراحی و معماری گذر
  • مکان پروژه : کامیاران، کردستان، ایران
  • معماران مسئول : رشید عزیزی، محمد کازرانی
  • عکاس پروژه : آرام الکانان
  • مساحت پروژه : 255 متر مربع
  • سال ساخت : 2018

خانه کامیاران

تیم معماران ابتدا محل سکونت کارفرمایان در روستا را بررسی نموده اند و سپس چهار الگوی فیزیکی فضایی را شناسایی نموده اند که مرتبط با زندگی روستایی بود: نخست مدل های ایوان بود که از آن به عنوان یک فضای میانی استفاده می شود و مقابل حیاط اصلی قرار می گیرد. ایوان در فصول گرم نقش مهمی در جمع کردن اعضای خانواده دور هم و ایجاد یک محیط گرم و صمیمی ایفا می کند. سپس برای این نوع خانه ها، الگوی فضای بهداشتی از اهمیت ویژه ایی برخوردار بود. چون مردم  این مناطق اصرار به تعبیه فضای سرویس بهداشتی بیرون از خانه و در گوشه حیاط دارند. حتی در بیشتر ساختمان های مدرن این شهر، بازشو درب توالت به راهروی عمومی بین واحد ها طراحی می شود.

از جهت دیگر، الگوی حیاط که برای بازی کودکان فضای مناسبی محسوب می شود، مکانی برای برگزاری مراسم هایی مانند: شب عید سال نو، چهارشنبه سوری و ترانه سرایی نوروز است که با توجه به سنت این منطقه نمی توان در نظر گرفته نشود.

در نتیجه تیم معماران با توجه به شغل پدر مالک خانه که صاحب فروشگاه فرش می باشد، الگوی فضای کمد ها و فضای خلوت نشین پدر را با استفاده از فرش، قالیچه و تزئینات فرش های سنتی طراحی نموده اند. این قسمت از خانه کامیاران ، دارای محیط آرامش بخشی می باشد که با فرش و رنگ های زیبا دیزاین شده و از داخل اتاق زمین های زراعی قابل مشاهده می باشد. این قسمت آخرین حلقه تکمیل کننده تفسیر های معمار و درخواست های کارفرما می باشد.

در امتداد محور شمال جنوب شهر کامیاران رودخانه ایی به نام “بایسپرنه” قرار گرفته است. محدوده این ساختمان مسکونی در کنار بخش وسیعی از این رودخانه قرار گرفته و موازی با ضلع غربی آن می باشد. تیم معماران با توجه به موقعیت مکانی سایت و مساحت کم زمین 4 نوع الگو از خانه های روستایی را برای سطوح شهری پروژه در نظر گرفته اند.

در خانه کامیاران از سنگ های بریده شده درجه 2 به علت شبیه بودن این متریال به سنگ های به کار رفته در خانه های سنتی استفاده شده است. به علاوه از چیخ که نوعی پوشش بومی است (ساخته شده از موی بز) به عنوان سایه بان استفاده شده است. در فصول مختلف باز و بسته کردن حصیر ها موجب ایجاد سایه های متنوعی در طول ساعات روز در داخل خانه می شود.

ترکیب پوسته و ارتباط آن با پنجره های مدرن و سنتی، موجب ایجاد تعادل و زیبایی شده و در بیشتر فضا های داخلی خانه تغییرات بصری رخ داده است. پنجره های رنگی باریک بدون آن که آسیبی به کانسپت نمای ساختمان وارد نمایند در کنار نورگیر های مدرن وسیع قرار گرفته اند و در عین حال به درون فضای خانه حس سنتی را بخشیده است.


حتما ببینید : طراحی کافه رستوران در فضای باز


سایر تصاویر پروژه طراحی خانه کامیاران

خانه کامیاران

خانه کامیاران

طراحی ساختمان مسکونی

طراحی ساختمان مسکونی

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

دانلود صحنه آماده سه بعدی ساختمان و طراحی محوطه

نمونه موردی مسکونی خارجی – آپارتمان مسکونی مسکو