طراحی خانه سالمندان خوانسار

خانه سالمندان خوانسار : در طراحی این بنا نکاتی مثل فاصله زمانی 70 ساله ساخت دو بنا و همچنین عناصر جزییات معماری خوانسار و تغییرات گسترده در حوضه زیبایی شناسی توجه شده که با گویشی امروزی به اجرا درآمده است.

مشخصات کلی پروژه:

  • مهندس معمار طراحان و بناکنندگان زاو
  • طراحی طراحان و بناکنندگان زاو
  • سال ساخت 1390
  • مکان پروژه خوانسار، اصفهان، ایران

خانه سالمندان خوانسار

خانه سالمندان خوانسار

در طراحی این بنا نکاتی مثل فاصله زمانی 70 ساله ساخت دو بنا و همچنین عناصر جزییات معماری خوانسار و تغییرات گسترده در حوضه زیبایی شناسی توجه شده که با گویشی امروزی به اجرا درآمده است. الگوی کوچه­پس کوچه­خانه در طراحی این ساختمان در مقیاس شهر به کار گرفته شده است و مشاهده می­کنیم که این الگو در خانه نفوذ کرده و در راهرویی که در سطور پایید وجود دارد معماری این ساختمان را با فضای شهری چفت بست می­کند. از مفاهیمی که در این بنا به خوبی رعایت شده درون­گرایی است به این معنی که در صطوح خارجی کم سرو صدا تر است و معماری به داخل حیاط رو کرده است. استفاده واژه خانه به جای اتاق از دیگر مفاهیمی است که در خوانسار وجود دارد و به این دلیل است که در اتاق تمامی فعالیت­های خانه رخ می­دهد. در معماری خوانسار اتاق­ها(خانه ­ها) از طریق فضای نیمه باز به حیاط می­رسند و قابلیت سرهم شدن را نیز دارند. این موارد و نکات در معماری واحد­های سکونتی این ساختمان نیز رعایت شده­ اند. راهرو­هایی نیز وجود دارند که تعبیری از بازار­های خوانسار را دارند که فضاهای خدماتی واحدها را از اتاق­ها تمیز می­دهند.


حتما ببینید: پروژه های برتر معماری


طراحی خانه سالمندان خوانسار

خانه سالمندان خوانسار

این بنا به 3 قطعه تقسیم شده است و این با توجه به ابعاد دانه­های شهری مجاور می­باشد، تا دانه بندی بافت خدشه دار نشود. این قطعه­ها با شکست­هایی در داخل بافت جا گرفته­اند و از هم جدا نیستند. هر قطعه با بنای مجاور اختلاف اندکی دارد و به دلیل توجه به خط آسمان شر است، کوتاه بودن قطعه وسط نیز به این دلیل است که هم زمانی که هتل را از فاصله دور می­نگریم سطح اشغال آن یک سوم وضعیت واقعی باشد و هم به عنوان تراس شهری عمل کند بتواند فضای عمومی شهر را تا داخل بنا گسترش دهد.

نمای خانه سالمندان خوانسار

از خیابان اصلی مجاور سرای پدری یعنی خیابان سرچشمه کوه سول که مانند دیوار سنگی بزرگی شهرستان خوانسار را دربرگرفته قابل مشاهده است و یکی دیگر از دلایلی که قطعات ساختمان سرای­ پدری از هم فاصله گرفته­اند این است که از فاصله­ی بین آن­ها طبیعت زیبای خوانسار که مربوط به پارک سرچشمه خوانسار و باقی قسمت­های کوه­پایه­های سول می­باشد قابل رویت باشند.


حتما ببینید: دکوراسیون داخلی


خانه سالمندان خوانسار

تصاویر و پلان های پروژه خانه سالمندان خوانسار :

طراحی داخلی خانه سالمندان خوانسار

پروژه خانه سالمندان خوانسار

معماری پروژه خانه سالمندان خوانسار

نمونه موردی خانه سالمندان

طراحی داخلی خانه سالمندان

نمونه موردی خانه سالمندان ایرانی

نمونه موردی خانه سالمندان داخلی

نمونه طراحی خانه سالمندان داخلی

نمونه طراحی خانه سالمندان

دکوراسیون خانه سالمندان

نمای خانه سالمندان خوانسار

پلان خانه سالمندان خوانسار

طراحی نمای خانه سالمندان خوانسار

سایت پلان خانه سالمندان خوانسار

پلان خانه سالمندان خوانسار

مرجع دانلود معماری


این مطلب را هم ببینید:  پلان ترمینال دریایی