10 نکته کاربردی چیدمان و دکوراسیون نشیمن

چیدمان و دکوراسیون نشیمن در خانه با توجه به بزرگی یا کوچکی فضا می تواند چالش برانگیز باشد، در حقیقت در مورد دکوراسیون نشیمن می توان این گونه اظهار داشت که نحوه چیدمان نشیمن هر خانه ایی با توجه به ابعاد و شکل پلان تغییر می کند. به طور مثال: اگر از قبل مبلمان منزل تهیه شده باشد، برای چیدمان با چالش بیشتری روبرو هستید. اما اگر شما قصد خرید مبلمان دارید، پیش از خرید باید حتما طرح اولیه و پلان و ابعاد فضای موجود را در نظر داشته باشید. تا توانایی چیدمان با محدودیت کمتری را داشته باشید. البته اگر خانه اجاره ایی باشد بهتر است کمی هوشمندانه تر ابعاد و سبک مبلمان را انتخاب نمایید. تا در صورت نقل مکان با مشکلی مواجه نشوید. زیرا فضای نشیمن قسمت اصلی برای فعالیت های روزانه و معاشرات افراد خانواده محسوب می شود و بسیار حائز اهمیت می باشد. بنابراین در این مطلب 10 نکته کاربردی چیدمان و دکوراسیون نشیمن ارائه شده تا راهنمای شما در چیدمان فضای نشیمن باشد.

دکوراسیون نشیمن

1- توجه به اندازه اتاق نشیمن

نخستین نکته ایی که باید از آن مطلع باشید، اندازه اتاق نشیمن است. ابعاد فضا شما را یاری می رساند تا به درستی چیدمان مبلمان مد نظر خود را انجام دهید تا تعداد مبلمان برای فضا کم یا زیاد نباشد. هم چنین پیش از تهیه مبلمان به درب ها و ورودی و جای پنجره ها توجه نمایید، و در ذهن خود مبلمان را جایگذاری نمایید تا مبلمانی که خریداری می کنید مناسب فضای شما باشد و در حرکت افراد تداخلی ایجاد نکند.

2- تقسیم بندی فضا

اگر اتاق نشیمن شما بزرگ می باشد، فضا را به دو قسمت تقسیم نمایید. شما می توانید این کار را با قرار دادن مبلمان در میانه فضا، پارتیشن و یا دو فرش انجام دهید. ولی حتما مطمئن شوید که فضا بسته نشود و راه ارتباطی آسانی در فضا وجود داشته باشد.

3- اندازه و سبک مبلمان مختلف را ترکیب نمایید.

اگر در فضای نشیمن خود از مبلمانی با اندازه های کاملا مشابه استفاده نمایید، فضای شما خسته کننده و یکنواخت خواهد شد. به همین علت بهتر است از مبلمانی با اندازه های مختلف استفاده نمایید. این کار موجب ایجاد فضایی دلنشین با جلوه هایی متفاوت می شود. به طور مثال: شما می توانید برای دکوراسیون نشیمن خود از مبلمان عثمانی استفاده نمایید و یا به مبلمان اصلی خود، سبکی دیگر از مبلمان اضافه نمایید. و برای نشیمن از ترکیب های مناسب با تنوع فضایی و بصری بهره گیرید.

دکوراسیون نشیمن

4- در چیدمان مبلمان نشیمن تعاملات را فراموش نکنید.

به خاطر داشته باشید که فضای نشیمن مکانی برای تعامل افراد خانواده می باشد. به همین دلیل باید فضایی را ایجاد نمایید تا سایر افراد خانوده نیز بتوانند به راحتی و با آرامش جسمی با یک دیگر تعامل داشته باشند. هم چنین نگاه کردن افراد به یک دیگر و دید کافی به دیگر افراد و تعاملات با سایر قسمت های ضروری در دسترس از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشید.

5- در نظر گرفتن تعادل در دکوراسیون

برای چیدمان و دکوراسیون نشیمن باید به شکل، رنگ و سبک مبلمان و سایر اقلام موجود و هم چنین روابط بصری آن ها با یک دیگر توجه داشته باشید. در حقیقت تعادل در دو شکل وجود دارد:

  • تقارن : ترتیب قرارگیری اقلام با نظم، ترتیب و به یک اندازه
  • عدم تقارن : استفاده از اندازه های مختلف ملبمان و دکوری ها در دکوراسیون

چیدمان و دکوراسیون نشیمن


حتما ببینید : اصول طراحی جزئیات آشپزخانه کم جا


6- در نظر گرفتن مقیاس

باید در دکوراسیون نشیمن، تمام مقیاس ها در نظر گرفته شود. اگر اتاق نشیمن شما کوچک است، می توانید به جای مبل از صندلی استفاده نمایید تا نشیمن بزرگ تر نشان داده شود. هم چنین شما می توانید علاوه بر مبلمان، با استفاده از لوازم دکوری و توجه به مقیاس آن ها با فضا، زیبایی بصری و مکانی کاربردی تر خلق نمایید.

7- بخش های کوچک تری را ایجاد نمایید.

در صورت امکان، در دل فضا بخش های کوچک تری را ایجاد نمایید. به طور مثال: یک قسمت کنج و دنجی را برای مشاهده مناظر بیرون، مطالعه و یا نوشیدن یک فنجان قهوه در نظر بگیرید. و از این طریق امکانات بیشتری را ایجاد کنید.

8- چیدمان L شکل

رایج ترین شیوه برای چیدمان مبلمان نشیمن، چیدمان L شکل می باشد. مبلمان راحتی L شکل با میز قهوه خوری (جلو مبلی) در مرکز آن می تواند فضای مناسبی را برای فعالیت ها، تعاملات و نیاز های روزانه فراهم سازد.

چیدمان و دکوراسیون نشیمن

9- حتما یک نقطه کانونی داشته باشید.

هموراه توصیه می شود، برای نشیمن یک نقطه کانونی را در نظر داشته باشید. این منطقه می تواند محل قرارگیری تلویزیون، شومینه و یا نقاشی دیواری مورد علاقه شما باشد. منظور از نقطه کانونی مکانی می باشد که گردش بصری دید به آن نقطه متمرکز شده و در این قسمت دکوراسیون جلب نظر و توقف بیشتری داشته باشد.

10- استفاده از فرش

در چیدمان و دکوراسیون نشیمن استفاده از فرش موجب ایجاد یکپارچگی می شود. و چیدمان مبلمان را یکنواخت تر و منسجم تر نشان می دهد. هم چنین موجب می شود فضا راحت تر، گرم تر به نظر برسد و هارمونی رنگی را بیشتر جلوه می دهد.

دکوراسیون نشیمن

در کل می توان این گونه اظهار داشت: سازماندهی اتاق نشیمن می تواند کاری چالش برانگیز و سرگرم کننده باشد. ولی باید مطمئن باشید، که لوازم دکوری و مبلمان فضایی مرتب و زیبا را ایجاد می کنند. و حتما برای بهبود و کارایی نشیمن، پیش از چیدمان، به بررسی پلان و موارد ذکر شده بپردازید. و به یاد داشته باشید که یکی از مهم ترین الویت ها در چیدمان و دکوراسیون نشیمن ، وجود روشنایی مناسب است.

 

منبع : homedesignlover

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید:

دانلود پایان نامه و پلان ترمینال دریایی

آموزش کامپوزیت و موشن ترکینگ در After Effects CC