طراحی جزئیات آشپزخانه کم جا

شرکت معماری اسلونیایی Arhitektura d.o.o در آپارتمان های کوچک اما جا دار، برای طراحی کابینت از دیتیل های خاصی استفاده می نماید. هنگامی که به بررسی الزامات طراحی می پردازیم، امکان دارد نقش کابینت های آشپزخانه به طور کامل از دید ما پنهان بماند. با این وجود امکان مخی نمودن کامل کابینت ها وجود دارد، هم چنین می توان در یک آپارتمان مدرن به شکل بسیار ساده آن ها را با المان های معماری پیرامون تلفیق نمود. اگرچه وجود جزئیات لازم برای این کار ساده ایی نخواهد بود: چالش های طراحی وابسته به سیستم های قفسه بندی آشپزخانه های مینمال، به صورت اجتناب ناپذیری نتیجه کشمکش بین الزامات عملکردی و کیفیت زیبایی می باشد. این آشپزخانه ها باید در عین حالی که از ظاهری منسجم و یکپارچه برخوردار هستند، برای انبار کردن وسایل و تجهیزاتی که به شکل روزمره در آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرند نیز جای کافی داشته باشند.

شرکت Arhitektura d.o.o یک استودیو طراحی اسلونیایی می باشد که علاوه بر داشتن تخصص در زمینه طراحی فضا های داخلی لوکس، با تولید کنندگان حرفه ایی کابینت نیز همکاری می نماید و برای آشپزخانه ها سیستم های کابینت سفارشی را می سازد. این شرکت معماری به طراحی آشپزخانه هایی با سبک ساده و مینیمال معروف می باشد که این سبک در کل پروژه های این شرکت مشاهده می شود. آپارتمان Black Line و  آپارتمان Folding Wal از نمونه طراحی های مدرن این شرکت می باشند که در آن ها در عین حالی که آشپزخانه با طرح کلی به خوبی تلفیق شده، الزامات عملکردی نیز تامین شده است. این شرکت معماری با وبسایت خبری معماری architizer گفتگویی داشته که در این مصاحبه از ایده های شرکت خود صحبت نموده و بیان نموده که چگونه یک دیتیل داخلی مانند کابینت های آشپزخانه می تواند به عنوان المان اصلی طراحی میتکرانه یک فضا در نظر گرفته شود و هم چنین چگونه این ایده را به واقعیت مبدل می سازند.

در زیر تصویری از آشپزخانه آپارتمان Folding Wall را مشاهده می نمایید که در طراحی آن از چوب گرم بلوط و یک سطح سفید خالص استفاده شده است.

آشپزخانه


حتما ببینید : طراحی پله برای فضاهای کوچک


سیدنی فرانکلین : 

علت علاقمند شدن شرکت شما به ایجاد فضا های زندگی مینیمال چه بوده است؟ آپارتمان هایی که در عین تامین نمودن الزامات عملکردی، حداکثر استفاده از فضا را نیز دارند.

شرکت معماری Arhitektura d.o.o :

پیچیدگی المان های معماری در فضا هایی که ما طراحی می نماییم به علت آن است که کارفرمایان خواستار بهره مندی از تمام امکانات در یک فضای گسترده هستند ولی در حقیقت اغلب دارای فضا های نسبتا کوچکی هستند. بنابراین ما در شرکت درباره این موضوع به گفتگو پرداخته ایم و به این نتیجه رسیده ایم که از کانتر هایی که به داخل کابینت ها نفوذ می کنند استفاده نماییم. در تمام پروژه های داخلی های ما این طرح به اجرا رسیده است.

ولی در طراحی آپارتمان Black line این نوع طراحی شاخص تر می باشد. در این آپارتمان تلفیق چوب بلوط و کفسازی چوبی با المان های مبلمان مشکی رنگ موجب ایجاد حسی از گشودگی و ظرافت شده است، و این همان حسی بود که ما در طراحی یک آپارتمان کوچک به دنبال آن بوده ایم. در این آپارتمان در امتداد دو جداره طولی فضای نشیمن، قفسه های کتاب و کابینت های 18 فوتی آشپزخانه تعبیه شده است.

آشپزخانه

طراحی آشپزخانه

سیدنی فرانکلین : 

شما در پروژه Life After Madrid یک آشپزخانه مخفی طراحی نموده اید. در این پروژه شما از چه چیزی ایده گرفته اید؟ علت مهم بودن مخفی کردن یراق الات آشپزخانه مانند دستگیره ها چیست؟

شرکت معماری Arhitektura d.o.o :

مخفی نمودن بعضی از المان های آشپزخانه و مبلمان، سبک طراحی شرکت ما می باشد. هدف از این ایده دستیابی به یک تصویر آبستره از پروژه می باشد. شروع کار ما همواره با یک مرجع همراه بوده است. برای مثال: این مرجع در پروژه Life After Madrid یک کانتر از جنس استیل ضد زنگ بوده است. که معمولا در بار ها و رستوران ها مشاهده می شود. و سپس ما این تصویر را تبدیل به یک نسخه آبستره و خالص نموده ایم. هنگامی که فرم خیلی زیاد تحت تاثیر سایر المان ها قرار نگیرد، اصلی ترین و آبستره ترین ایده به صورت واضح قابل شناسایی خواهد بود.

در زیر تصویری از آشپزخانه آپارتمان Life After Madrid را مشاهده می نمایید که از استیل ضد زنگ به عنوان متریال اصلی آشپزخانه استفاده شده است.

طراحی آشپزخانه

اصول طراحی آشپزخانه

سیدنی فرانکلین : 

در بیشتر پروژه های مسکونی که توسط شرکت معماری شما طراحی می شود، درب ها، دیوار ها و سایر المان ها قابلیت مخفی شدن و جابه جایی دارند. علت طراحی این نوع فضا ها چیست؟

شرکت معماری Arhitektura d.o.o :

در پروژه های طراحی داخلی چالشی که ما با آن مواجه بوده ایم، بیشتر در فرم المان های موجود یک بنا نمایان می شود، که باید بر آن ها غلبه کرده و در طراحی کلی در نظر گرفته شوند. در دفتر کار ما این جزئیات طراحی می شوند، ولی به طور معمول با همکاری سازندگانی که می توانند راهنمای ما میان الزامات و محدودیت های متریال های مختلف باشند، به اجرا می رسند. همواره شرکت ما علاقمند به استفاده از متریال های شناخته شده به شیوه ایی منحصر به فرد است.

طرح غیر معمول یک جداره در آپارتمان Folding Wall ، یک نوآوری منحصر به فرد در طراحی می باشد. معماران در این پروژه یک جداره قفسه بندی شده با قابلیت جابه جایی را ساخته اند که با باز و بسته شدن تبدیل به مجموعه ایی از درب ها و کمدها و کابینت ها می شود.

سیدنی فرانکلین : 

درباره پروسه طراحی یک پروژه جدید کمی بیشتر توضیح دهید. آیا شما از دیدگاه کارفرما برای یک پروژه به طور کامل تاثیر می گیرید یا معتقد هستید که آن ها خواستار اثر فکر و کار شما برای پیشبرد طراحی هستند؟

شرکت معماری Arhitektura d.o.o :

Arhitektura d.o.o یک شرکت طراحی خانوادگی می باشد. در این کمپانی تجربه ها و ایده های دو نسل در یک شعار فرهنگی مشترک به هم رسیده اند: خلق یک معماری خوب

معماری که هم شاعرانه و هم منطقی باشد. معماری که نتیجه بستر مکانی، تاریخی، تکنولوژیکی و اجتماعی گسترده تری باشد.

لذا همواره ما برای دیدگاه های کارفرما اهمیت قائل هستیم و تلاش می کنیم در طراحی های خود از آن ها استفاده نماییم. همیشه باید میان کارفرما و ما یک توافق وجود داشته باشد. با این حال به طور معمول به این نتیجه می رسیم که توافقی که در ابتدا خیلی نامناسب به نظر می رسد گاهی می تواند مهم ترین و برجسته ترین شاخصه طراحی را شکل دهد.

 

منبع : architizer

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید:

دانلود پلان اقامتگاه بین راهی

دانلود آبجکت تخت خواب کلاسیک و مدرن