اصول طراحی سبک صنعتی

سبک های مختلفی در طراحی داخلی وجود دارد ، که می توانید یکی از آن ها را بر اساس نیاز و با توجه به سلیقه خود انتخاب نمایید. سبک صنعتی یکی از سبک های محبوب و مدرن در طراحی داخلی به شمار می رود. امروزه استفاده از این سبک که در ترکیب با سبک مدرن ظاهری خاص و زیبا به محیط زندگی ما می بخشد ، کمی سخت و دشوار است. به همین علت در این مطلب با نحوه طراحی داخلی به سبک صنعتی و نکات کلیدی این سبک آشنا خواهید شید. سبک صنعتی در طراحی داخلی برای نخستین بار در سال 1947 توسط طراحان و معماران داخلی آمریکایی ابداع شد. با گذشت سال ها ، این سبک توسعه یافت و به پر کاربرد ترین سبک در طراحی داخلی مبدل گشت. سبک صنعتی بسیار متفاوت تر از جریان های طراحی داخلی پیش از خود بود ، و در ابتدا از آن برای بازسازی کارخانه ها ، انبار ها و کارگاه های قدیمی استفاده می شد و پس از آن مطرح و شناخته شد.

سبک صنعتی در طراحی داخلی

سبک صنعتی کارگاه ها ، انبار ها و به ویژه کارخانه های قدیمی و متروکه را تبدیل به مکانی برای زندگی نمود و با ایجاد رد پایی از گذشته در دکوراسیون مدرن ، باعث کاهش دلتنگی انسان ها برای گذشته شد و نشان داد که ترکیب طراحی های مدرن با گذشته امکان پذیر است و به همین علت به سرعت در میان مردم پذیرفته شد. در سال 1974 سبک صنعتی متولد شد و در آن از مبلمان به سبک صنعتی نیز استفاده شد و کسب و کار های جدیدی را به وجود آورد. ساخت مبلمان و لوازم متناسب با سبک صنعتی ، باعث ساده تر شدن پروسه تغییر کاربری انبار ها و کارخانه های قدیمی به محلی برای سکونت و زندگی شد. از سال 1947 به بعد این سبک توسعه یافت و دچار تغییر و تحولاتی نیز شد و موفق به حفظ جایگاه خود در معماری مدرن شد. در حال حاضر از سبک و ایده های صنعتی در کنار سبک مدرن و در ترکیب با آن استفاده می شود. با پیشرفت تکنولوژی ، سبک صنعتی مدرن ایجاد شد که هماهنگی مناسبی با خانه های آپارتمانی مدرن امروزی دارد. هم چنین مبلمان های صنعتی این سبک نیز با تکنولوژی های روز دنیا سازگار هستند. و طراحی آن ها از سبک کلاسیک به سبک مدرن تغییر یافته و به طراحی هایی تبدیل شدند که سبک صنعتی را تحکیم می بخشند.

سبک صنعتی در طراحی داخلی

در صورتی که خواستار استفاده از سبک صنعتی در طراحی داخلی منزل هستید ، بایستی به نکات کلیدی این سبک توجه کنید. به یاد داشته باشید ، در صورت عدم اطلاعات کافی درباره طراحی این سبک ، نیاز به راهنمایی یک متخصص طراح داخلی دارید. عناصر اصلی سبک صنعتی که بایستی به درستی مورد استفاده قرار بگیرند ، به شرح زیر می باشند:

  • لوله های آب
  • کانال های تهویه هوا
  • رادیاتور های فرسوده
  • دیوار های گچی قدیمی
  • آجر ها و تیرک های چوبی قدیمی

اگر تمامی این عناصر به شکل هم زمان و در کنار هم مورد استفاده قرار بگیرند ، علاوه بر ایجاد ظاهری زشت در فضا ، به دکوراسیون خانه شما نیز آسیب می رسانند. به همین علت بایستی اطلاعات کافی در رابطه با نحوه اجرای سبک صنعتی در طراحی داخلی داشته باشید.

سبک صنعتی در طراحی داخلی

اجرای طراحی های متفاوت در بخش های خانه و در هر یک از اتاق ها با سبک صنعتی مطابقت خواهد داشت. اما اگر در تمام فضا های خانه تنها از یک طرح استفاده شود ، حتی اگر به لحاظ بصری یک کلیت را در فضا ایجاد کند ، باز هم تاثیرات نامناسبی در سبک صنعتی خواهد داشت. طراحی متفاوت برای آشپزخانه و اجرای طراحی متفاوت برای نشیمن ، تفاوت میان مکان ها را به نمایش می گذارد. در صورتی که سبک صنعتی بر اساس هدف و کاربرد آن مکان طراحی و اجرا شود ، باعث ایجاد یک دکوراسیون مدرن، دکوراتیو و چشمگیر خواهد شد.  سبک صنعتی جریانی از طراحی داخلی است که بسیار سخت و دشوار است اما با مشاوره گرفتن از یک متخصص طراح داخلی بسیار ساده و راحت خواهد شد. در ادامه با نکات کلیدی سبک صنعتی در طراحی داخلی خانه آشنا خواهید شد.

سبک صنعتی


حتما ببینید : 33 شیوه تغییر دکوراسیون با کم ترین هزینه


نکات کلیدی سبک صنعتی در طراحی داخلی خانه

1- شلف ها و قفسه های باز :

اکسسوری های دیواری ، یکی از پرکاربرد ترین عناصر سبک صنعتی می باشند. امکان ساخت این اکسسوری های دیواری با قطعات ماشین آلات نیز وجود دارد و منجر به ایجاد یک طراحی خاص خواهد شد. سازگار بودن با روح سبک صنعتی نکته ایی از اهمیت ویژه ایی برخوردار است. در سبک صنعتی برای دکوراسیون دیوار ها ، استفاده از شلف ها و قفسه های دیواری بسیار پرکاربرد می باشد. شما می توانید برای این کار از قفسه های قدیمی که در کارخانه ها و انبار ها قرار داشتند استفاده کرده و یا طراحی های مدرن تری را انتخاب کنید. تمام عناصر مصرفی در سبک صنعتی بایستی با این سبک مطابقت داشته باشند. موضوع دیگری در رابطه با آن ها اهمیت ندارد. شما می توانید از این قفسه ها علاوه بر نگهداری لوازم و اشیاء در آشپزخانه بهره بگیرید بلکه می توان از آن به عنوان کتابخانه و یا مکانی برای قرار دادن لوازم دکوری در نشیمن استفاده نمود.

اصول طراحی سبک صنعتی

2- طراحی نشیمن به سبک صنعتی : 

معمولا بیشترین زمان هر فردی در نشیمن سپری می شود. به همین علت در هنگام طراحی نشیمن بایستی نکاتی مانند زیبایی، ظرافت و ایجاد دکوراسیونی متفاوت را مد نظر قرار دهیم. در صورتی که خواستار ایجاد سبک صنعتی در طراحی داخلی منزل خود هستید ، استفاده از آجر های قرمز رنگ یکی از الزامات طراحی این سبک می باشد. برای این کار می توان از کاغذ دیواری هایی با طرح های آجری نیز استفاده نمود و با انتخاب اکسسوری های صنعتی و مبلمان چوبی دکوراسیون منزل خود را کامل نمایید. نخستین بار استفاده از آجر های قرمز در دکوراسیون خانه های مسکونی در سال 1947 با تغییر کاربری یک کارخانه قدیمی با دیوار های آجری به یک خانه مسکونی صورت گرفت. و پس از آن تبدیل به یکی از شاخصه های اصلی سبک صنعتی شد. به همین علت استفاده از آجر قرمز در سبک صنعتی بسیار حائز اهمیت می باشد. شما می توانید در کنار طرح های آجری ، از لوله های فلزی آب ، عناصر روشنایی بخش صنعتی و اکسسواری های چوبی نیز استفاده نمایید و ظاهر خاص و بی نظیری را در نشیمن خود به وجود آورید.

اصول طراحی سبک صنعتی

3- اتاق خواب های صنعتی :

طراحی اتاق خواب به سبک صنعتی نیز همانند سایر بخش های منزل امکان پذیر است. استفاده از آجر قرمز در دکوراسیون اتاق خواب یکی از نکات بسیار مهم در این سبک محسوب می شود. در این مکان نیز امکان استفاده از کاغذ دیوار هایی با طرح آجر وجود دارد. شما می توانید با استفاده از کفپوش های چوبی در کف اتاق و تیرک های چوبی قدیمی در سقف ، اتاق خود را شبیه به یک انبار قدیمی طراحی نمایید. در صورت وجود پنجره های بزرگ در اتاق خواب ، می توان آن را نیز شبیه به پنجره های کارخانه های قدیمی طراحی نمود. برای این کار تنها لازم است پنجره را با استفاده از چوب های باریک به قسمت های مختلف تقسیم نمایید. اما طراحی اتاق خواب به سبک صنعتی در مقایسه با سایر بخش های منزل کمی سخت و دشوار می باشد. با توجه به خصوصی بودن این مکان ، هر سبکی از طراحی داخلی مناسب این فضا نمی باشد. به همین علت در صورتی که خواستار طراحی اتاق خواب به سبک صنعتی هستید بایستی احتیاط کنید و در طراحی این مکان دقت و توجه بیشتری داشته باشید.

دکوراسیون صنعتی

4- سرویس بهداشتی چشم نواز به سبک صنعتی :

سرویس بهداشتی یکی دیگر از مکان هایی از منزل می باشد که امکان طراحی آن به سبک صنعتی وجود دارد. شما می توانید به جای تاسیسات آب از لوله های رادیاتور استفاده نمایید و فلکه های قدیمی را نیز جایگزین شیر آلات نمایید. و بدین ترتیب فضای بی نظیری را در سرویس بهداشتی ایجاد نمایید. استفاده از لوله های آب در میان کاشی های مدرن دیوار ها ، ظاهر زیبا و خاصی را به سرویس بهداشتی خواهد بخشید. یکی دیگر از ایده های ایجاد سبک صنعتی در این مکان ، استفاده از فلکه های قرمز رنگ به جای شیر آلات می باشد. و بدین ترتیب شما می توانید به آسانی از این فلکه ها که از گذشته تا به امروز کاربرد داشته اند ، استفاده کنید.

دکوراسیون صنعتی


این مطلب را هم ببینید :

دانلود مدل سه بعدی خانه مدرن به صورت کامل