نکات طراحی لابی

یک لابی جذاب و لوکس موجب تغییر دید اشخاص نسبت به خانه، هتل و یا اداره می شود. نورپردازی مناسب، فضای آویزان کردن کت‌ ها، کیسه‌ ها و ژاکت ها، کلید نگهدار و چند عنصر دکوراسیون می تواند موجب ایجاد احساس و ظاهری زیبا در لابی شما شود. لابی مسئول ایجاد اولین احساس در هنگام ورود به یک منزل، اداره، هتل و … است. لابی آخرین فضایی است که پیش از ترک مکان با آن مواجه می شویم. به همین علت طراحی لابی بسیار حائز اهمیت است. با این وجود در بیشتر مواقع به طراحی لابی اهمیت داده نمی شود. و دلیل این امر نیز این است که طراحی لابی آن گونه که به نظر می رسد، کار چندان ساده ایی نیست. بنابراین در این مطلب 15 نکته اساسی و کاربردی در طراحی لابی برای شما عزیزان ارائه شده که می تواند راهنمای شما در طراحی های بعدی شود.

طراحی لابی

4 نکته مهم در طراحی لابی : 

1- معماری : به معماری فضا توجه کافی را داشته باشید. شما باید لوازم تزئینی خود را مطابق با معماری لابی استفاده نمایید.

2- نورپردازی : نورپردازی لابی باید ترکیبی از انواع لوازم تزئینی باشند. استفاده از لامپ های رومیزی نیز امکان پذیر است. بایستی نورپردازی تمام ناحیه‌ های مختلف لابی را پوشش دهد.

3- رنگ‌ ها : انتخاب رنگ هایی که برای دیوار لابی صورت می گیرد می تواند باعث ایجاد فضایی نامطلوب شود. با توجه به این که لابی مکان ورود مهمانان شما است، بهتر است از رنگ‌ های گرم و صمیمی استقاده نمایید.

4- مبلمان : معمولا لابی در مکان هایی مانند هتل ها، نقش فضای انتظار را ایفا می کند. بنابراین در این فضا جذابیت و احساس راحتی بسیار حائز اهمیت است و باید انتخاب مبلمان لابی مطابق با این نیاز صورت گیرد. بایستی در هنگام انتخاب صندلی، کاناپه و نیمکت ضمن توجه به ایده طراحی خود، راحتی مبلمان را نیز در نظر داشته باشید. هم چنین می توان در فضای لابی از میز‌ های پیش دستی و عسلی‌ ها نیز استفاده نمود. کلیت تنظیمات لابی می‌ تواند مانند ساختار اتاق نشیمن باشد.


حتما ببینید : طراحی میدان یادبود با لمینت های چوب سخت


1- ایجاد اولین نگاه :

ابتدا از راهرو بزرگ منزل شروع کنید. در صورت جذاب بودن راهرو بزرگ خانه، نخستین نگاه هر شخصی را به خود جلب می کند. برای بخشیدن ظاهری زیبا به لابی چند عنصر تزئینی را روی دیوار لابی قرار دهید. در صورت عدم اطمینان نسبت به عناصر مورد استفاده، می توانید از آینه و نورپردازی استفاده نمایید.

طراحی لابی

2- نحوه قرارگیری عناصر : 

مکان قرار گیری عناصر مختلف بسیار مهم است. اندیشیدن درباره مکان قرار گیری هر عنصر جدید پیش از افزودن آن به فضا از نکات طراحی لابی است. به عنوان مثال، قرار گیری اکسسوری در کنار راه پله، موجب مختل ساختن رفت و آمد می شود. بنابراین در باره مکان هر یک از اکسسوری ها ابتدا فکر کنید و سپس طرح آن را تعیین نمایید.

طراحی لابی

3- استفاده از رنگ سفید : 

استفاده از رنگ سفید برای ایجاد حس آرامش یکی دیگر از نکاتی است که باید در طراحی لابی به آن دقت کنید. به کار بردن رنگ سفید موجب ایجاد فضایی تمیز، پاکیزه، باز و دلنشین خواهد شد. اگر فکر می کنید رنگ سفید موجب بی روح شدن فضا می شود، می توانید برای کنتراست در فضا از رنگ شکلاتی استفاده نمایید.

طراحی لابی

4- از اشباع بپرهیزید :

در صورت کوچک بودن لابی، باید توجه داشته باشید که فضا شلوغ و به هم ریخته به نظر نرسد. لابی را ساده دیزاین کنید و از عناصری که به فضا هویت می بخشند بهره ببرید. در مجموع از قرار دادن وسایل بیش از حد در لابی بپرهیزید.

طراحی لابی

5- تصاویر منحصر به فرد نیازمند توجه هستند : 

در بیشتر منازل چند سطحی (دوبلکس یا بیشتر) راه پله‌ ها در نزدیکی ورودی قرار دارند. این همان فضای خلاقیت و خلق ایده برای طراحی لابی شماست. شما می توانید در این فضا از یک باغچه مصنوعی، میز آرایش یا حتی آبنما استفاده نمایید و ظاهری جذاب به آن ببخشید.

طراحی لابی

6- شما تنها به چند قفسه نیاز دارید : 

خلق یک لابی شیک و مدرن کار دشواری نیست، شما می توانید با استفاده از چند قفسه ظاهری پاکیزه و برازنده به لابی خود ببخشید.

نکات طراحی لابی

7- استفاده از گیاهان خانگی برای زیبا سازی : 

برای قرار گیری گیاهان خانگی، هیچ مکانی بهتر از لابی نیست. پس با قرار دادن چند گیاه در گلدان های بزرگ زیبایی، برازندگی و احساس آرامش لابی خود را دو چندان کنید.

نکات طراحی لابی

8- جلا دادن کف لابی : 

فراموش نکنید کف سازی لابی می تواند برازندگی مورد نیاز این فضا از خانه را تامین کند. کف سازی می تواند یک لابی کسل کننده را به اتاقی شیک تغییر دهد. شما می توانید برای ایجاد کف پوش جذاب از کاشی های رنگارنگ استفاده نمایید. با قرار دادن چندین کاشی با رنگ متفاوت در وسط لابی به فضای خود ظاهری جذاب و زیبا ببخشید.

نکات طراحی لابی

9- استفاده از گل های مورد علاقه در لابی : 

همیشه استفاده از لوازم تزئینی برای دیزاین لابی امکان پذیر نیست. زیرا محدودیت در فضا و بودجه می تواند کار شما را دچار اختلال کند. در صورت داشتن لابی بسیار کوچک، اصلا نگران نباشید، زیرا می توان با استفاده از چند نوع گل آن را به یک ورودی جذاب تبدیل نمایید. به این ترتیب شما می توانید به ورودی منزل خود ظاهری سورئال و شیک بدهید.

نکات طراحی لابی

10- نصب یک کت نگهدار در لابی : 

در صورتی که شخص دقیقی هستید و علاقمند به گذاشتن هر چیزی در جای مخصوص خود هستید، اختصاص دادن فضایی مناسب برای آویزان نمودن کت و لباس ها بهترین راهکار برای طراحی لابی شماست. به این ترتیب علاوه بر آراستن ظاهرر لابی از به هم ریختگی فضا نیز ممانعت نموده اید.

نکات طراحی لابی

11- استفاده از صندلی های ایده آل برای لابی : 

اگر با محدویت در فضا روبرو هستید، در لابی یک صندلی قرار دهید. اما باید چه نوع صندلی را انتخاب کنید؟ اولویت شما کدام یک است، صندلی دراز، کوچک یا هر نوع دیگری؟ آن را در ورودی منزل خود قرار دهید و به فضای خود ظاهری آراسته ببخشید.

ایده های طراحی لابی

12- استفاده از میز در لابی :

برای لابی از یک مدل میز کنسول کشیده استفاده نمایید. این میز علاوه بر مکانی برای قرار گیری لوازم کوچک، موجب زیبا شدن ظاهر ورودی منزل می شود.

ایده های طراحی لابی

13- استفاده از آینه‌ ها، عکس‌ ها و دیگر لوازم تزئینی‌ :

یکی دیگر از ترفند های داشتن لابی زیبا استفاده از آینه ها، تصاویر دیجیتال و دیگر عناصر تزئینی است.

ایده های طراحی لابی

14- دقت به رنگ آمیزی : 

با رنگ‌ها بازی کنید و ظاهری جذاب به لابی ببخشید. استفاده از رنگ مناسب می‌ تواند حتی کسل کننده‌ ترین لابی‌ ها را نیز سرزنده نشان دهد.

ایده های طراحی لابی

15- قرار دادن یک میز مدرن در ورودی : 

با قرار دادن یک میز متصل به دیوار در ورودی، به لابی خود ظاهری زیبا ببخشید. استفاده از میز بودن پایه انتخاب مناسبی است زیرا تمیز نمودن فضا را آسان تر می کند.

ایده های طراحی لابی


این مطالب را هم ببینید :

دانلود آبجکت مبل و ست های مدرن عسلی

متریال پارچه و چوب – دانلود رایگان متریال پارچه و چوب برای کرونا