بیوگرافی لوئی کان و معرفی آثار معماری ایشان

لوئی کان با طراح هایی که فرم های  بی زمانی و تکنیک های مدرن را ترکیب می کنند، لوئی کان به عنوان یکی از معماران پیشرو این سبک قرن بیستم شهرت دارد.

خلاصه بیوگرافی لوئی کان :

لوئی کان در  20 فوریه 1901 در پرنو استونی بدنیا آمد. در حالی کان کودکی بیش نبود خانواده اش به ایالات متحده مهاجرت نموده و او بعدها در دانشگاه پنسلوانیا به تحصیل رشته معماری پرداخته و شرکت خود را در سال 1935 راه دایر نمود. عمده کارهای او شامل گالری هنری دانشگاه یاله، موزه هنری کیمبل، سرمایه گذاری مجتمعی در داکا پایتخت بنگلادش بود. او سرانجام در 17 مارس 1974 در نیویورک دیده از جهان برگشود.

لوئی کان

تحصلات و آوان زندگی لوئی کان :

لوئی کان با نام اصلی ایتزه-لیب شیمولوئیسکی در 20 فوریه 1901 در پرنو استونی به دنیا آمد. پدرومادر یهودیش لیب شیمولوئیسکی و بیلا-ربکا مندولوویچ بعدها تصمیم به مهاجرت از استونیا را گرفتند. لیب به فیلادلفیا در پنسیلوانیا در سال 1904 مهاجرت نموده که بعدها خانواده اش نیز به او ملحق شدند.

به منظور ههمگونی با آن شهر، خانواده اسم آخر کان را در سال  1912 برگزیدند. لیب و بیلا ربکا نامهای لئوپولد و برزا را برگزیدند که پسرشان لوئی ایزادورف کان شد.

کان در دبیرستان مرکزی فیلادلفیا و مدرسه هنرهای صنعتی عادی به تحصیل مشغول شد. او بعدها در رشته معماری در فیلادلفیا در دانشگاه پنسیلوانیا که شیوه آموزشی آن شبیه دانشسرای عالی ملی هنرهای زیبای پاریس بود تحصیل کرد. کان در ساال 1924 موفق  به اخذ مدرک معماری از آن دانشگاه شدد.

زندگی نامه لوئی کان

فعالیت ها و حرفه های آغازین:

کان پس کار و فعالیت به عنوان طراح ارشد برای شرکت ساختمانی سکویسنتینیال او  به تمام  اروپا سفر کردد و در سال 19330 با آیزر ازاریل ازدواج کرد و در اکثر شرکتهای معماری فیلادلفیا مشغول به کار شد.

از همان آغاز فعالیت او علاقمند به نقش  معمار در تغییرات اجتماعی بود. او در طول جنگ  جهانی دوم خانه هایی برای کارگران کارخانه بنا نهاد و بعدها یعنی در دههه 1940 روی سازه هایی برای اتحادیه های کارگری کار کرد. بعد از جنگ، کان با حفظ سبک مدرنیستی چندین خانه های خصوصی را در حومه پنسیلوانیا طراحی نمود.

کان در سال 1947 در دانشگاه ییل در نیوهیون شروع به آموزش معماری نمود. این نقطه استارت آموزش موثر او بود ، که تا مدت ده سال قبل از اینکه به عنوان استاد تمام در دانشگاه پنسلوانیا شود در دانشگاه یاله باقی ماند.


حتما ببینید: بیوگرافی لوکوربوزیه


بیوگرافی لوئی کان

از جمله آثار لوئی کان :

  • بیمارستان مرکز ایوب در داکا ۱۹۶۳
  • موسسه اداری در احمد آباد – هند – ۱۹۶۳
  • مجلس ملی بنگلادش در داکا ۱۹۶۲
  • بنای یادبود شش میلیون یهودی ۶۹-۱۹۶۷
  • موزه ملی کیمبل ۷۲-۱۹۶۶
  • گالری هنری دانشگاه یل ۵۴-۱۹۵۰
  • توسعه شهر سازی محله عباس آباد تهران با مشارکت کنزوتانگه
  • ساختمان آزمایشگاههای پزشکی دیچاردز، پنسیلوانیا ۶۱-۱۹۵۷

ساختمان مجلس ملی بنگلادش :

لویی کان ساختمان مجلس ملی بنگلادش در داکا را به عنوان نمونه‌ای فوق العاده از معماری مدرن در بخشی از معماری بومی بنگلادشی رونویسی کرد. ساختمان مجلس ملی، در سال ۱۹۸۲ به اتمام رسید و نه تنها به عنوان یکی از برجسته‌ترین آثار کان قرار گرفت بلکه یک بنای یادبود نمادین برای دولت بنگلادش شد.

ساختمان مجلس ملی بنگلادش

اثار لوئی کان

موزه هنر کیمبل – Kimbell Art Museum :

یکی از موزه‌های مشهورایالات متحده آمریکاست. این موزه در شهر فورت وورث در تگزاس قرار دارد و توسط استاد بزرگ معماری لویی کان طراحی گردید.

موزه هنر کیمبل

Kimbell Art Museum

گرداوری : مرجع دانلود معماری


این مطلب را هم ببینید: ایده های معماری و طراحی