راه های مختلف ست کردن فرش با دکوراسیون

از دیرباز تا کنون فرش یکی از قدیمی ترین عناصر کاربردی در دکوراسیون داخلی به شمار می رود. فرش ها علاوه بر زیبایی ، حس گرمی را به فضای داخلی می بخشند و به نوعی هویت فضا را تعریف می کنند. در گذشته از فرش به عنوان فضایی برای نشستن استفاده می شده است ، اما در حال حاضر با وجود انواع مبلمان و صندلی ها و کاربرد آن ها در دکوراسیون ، فرش ها دیگر مثل قبل کاربردی ندارند. با این وجود ، هنوز هم یکی از عناصر مهم در دکوراسیون منزل محسوب می شوند و در بیشتر فضا های داخلی مورد استفاده قرار می گیرند. راه های مختلفی برای ست کردن فرش با دکوراسیون وجود دارد. بنابراین توصیه می شود پیش از خرید فرش ، به سبک و طرح وسایل منزل خود توجه کنید. خرید هم زمان لوازم منزل نیز می تواند در این رابطه کمک کند. در ادامه این مطلب با راه های مختلف ست کردن فرش با دکوراسیون شنا خواهید شد.

ست کردن فرش با دکوراسیون

1- هماهنگ بودن فرش با تم اصلی دکوراسیون : 

یکی از راه های بسیار ساده برای ست کردن فرش با دکوراسیون ، دانستن تم اصلی فضا می باشد. معمولا در هر فضایی یک رنگ بر سایر رنگ ها غالب است. در تصویر زیر مشاهده می کنید که دکوراسیون نشیمن دارای تم کرم رنگ می باشد. با مشاهده میز جلو مبلی و قاب نقاشی های روی دیوار ، این رنگ را می بینید. در این نشیمن فرش هماهنگی خوبی با میز، قاب های روی دیوار و حتی گیاه موجود در گوشه اتاق دارد.

ست کردن فرش با دکوراسیون

2- انتخاب فرش با تم خنثی : 

فرش هایی با تم خنثی به راحتی با دکوراسیون ست می شوند. به طور کلی رنگ های خنثی ، با بیشتر رنگ ها هماهنگی دارند. در صورت انتخاب فرش با تم خنثی به راحتی می توانید سایر لوازم منزل را در هر رنگی انتخاب نمایید. در تصویر زیر مشاهده می کنید که در این نشیمن از یک فرش آبی خاکستری استفاده شده است. و رنگ وسایل به کار رفته در فضا شامل رنگ های خردلی ، قهوه ایی ، سفید ، آبی و خاکستری می باشد. این موضوع نشان دهنده  هماهنگی خوب فرش با تمام لوازم موجود در فضا است.

ست کردن فرش با دکوراسیون

3- استفاده از فرش ایرانی : 

استفاده از فرش ایرانی یکی دیگر از راه های ست کردن فرش با دکوراسیون است. فرش ایرانی یکی از معروف ترین و محبوب ترین انواع فرش به شمار می رود. و دارای طرفداران بسیاری در سرتاسر جهان می باشد. معمولا فرش های ایرانی دارای طرح های شلوغ و ریز و درشت هستند که در رنگ های مختلفی بافته می شوند.  فرش های ایرانی به علت داشتن رنگ های متنوع به راحتی با تمامی رنگ ها ست می شوند که این ویژگی مزیت فرش ایرانی محسوب می شود. در صورت داشتن فرش ایرانی ، دست شما در انتخاب سایر وسایل باز است.

ست کردن فرش با دکوراسیون

4- انتخاب رنگ فرش با تم سیاه و سفید : 

انتخاب فرش با تم سیاه و سفید یکی دیگر از راه های ست کردن فرش با دکوراسیون می باشد. رنگ سیاه و سفید هر دو رنگی خنثی هستند و همان گونه که در ابتدای مطلب اشاره نمودیم رنگ های خنثی با طیف وسیعی از رنگ ها همخوانی دارند. در صورت انتخاب یک فرش سیاه ، سفید یا سیاه و سفید می توان به راحتی آن را با وسایل مختلف و رنگ های متنوع هماهنگ نمود. در تصویر زیر مشاهده می کنید که فرش سیاه و سفید به خوبی با مبل قهوه ایی رنگ و دیوار های خاکستری ، مطابقت و همخوانی دارد.

ست کردن فرش با دکوراسیون

5- ست کردن فرش با پرده : 

پرده ها یکی از عناصری هستند که می توان رنگ آن ها را با رنگ فرش ست کرد. اغلب افراد علاقمند هستند رنگ پرده های خود را مشابه یا نزدیک به رنگ فرش انتخاب کنند. در صورت وجود پرده در نشیمن ، می توانید از این ترفند بهره مند شوید. در تصویر زیر مشاهده می کنید که در این نشیمن از یک فرش با زمینه آبی و خطوط سفید رنگ استفاده شده که پرده نیز به رنگ آبی انتخاب شده است و خطوط سفید رنگ فرش نیز با مبل ها و دیوار ها هماهنگی دارد.

ست کردن فرش با دکوراسیون

6- انتخاب فرش با زمینه خنثی : 

یکی دیگر از شیوه های ست کردن فرش با دکوراسیون انتخاب فرش با زمینه خنثی می باشد. شاید شما علاقمند به استفاده از یک فرش با زمینه خنثی و پترن رنگی باشید. در تصویر زیر نمونه این فرش را مشاهده می کنید. زمینه اصلی این فرش سیاه می باشد و دارای طرح گل و برگ می باشد. با دقت به فرش در می یابید که کوسن روی مبل نیز دارای پترنی شبیه به طرح فرش است. هم چنین ، گیاهان موجود در دکوراسیون نیز با این پترن، همخوانی دارند.

کاربرد فرش در دکوراسیون


حتما ببینید : 23 طراحی درب کشویی شیشه ایی برای بهینه سازی فضا


7- ست کردن رنگ فرش با مبل : 

یکی از متداول ترین راه ها ست کردن رنگ فرش با مبل می باشد. بیشتر افراد تمایل دارند رنگ فرش را با رنگ مبل های خود ست کنند که کار عاقلانه ایی به نظر می رسد. با این وجود ، در صورت خارج کردن این شیوه ست کردن از حالت کلیشه ایی ، می توان به جای ست کردن فرش با مبلمان ، فرش را با مبل و کوسن های روی آن هماهنگ کنید. در تصویر زیر مشاهده می کنید که فرش سفید و آبی با مبل های سفید رنگ و کوسن هایی به رنگ آبی ست شده است.

کاربرد فرش در دکوراسیون

8- ست کردن رنگ فرش با یکی از اجزای دکوراسیون :

در صورتی که فرش انتخابی شما قرار است با سایر دکوراسیون هماهنگ باشد. گزینه های مختلفی برای ست کردن فرش با دکوراسیون وجود دارد. معمولا در اتاق خواب ، فرش ، روتختی ، کوسن ها و پرده از جمله مهم ترین اجزای تشکیل دهنده دکوراسیون هستند. شما می توانید رنگ فرش اتاق را با یکی از موارد فوق یا همه آن ها ست کنید. در تصویر زیر مشاهده می کنید که فرش سفید و خاکستری با روتختی ، کوسن ها و پرده  هماهنگی دارد.

کاربرد فرش در دکوراسیون

9- انتخاب فرش شیری رنگ : 

رنگ شیری یکی دیگر از رنگ های زیبایی است که می توان برای فرش در نظر گرفت. البته باید بدانید که رنگ های روشن به علت زود کثیف شدن ، شاید گزینه مناسبی برای فرش نباشند. اما یکی از مزایای رنگ روشن بزرگ نشان دادن فضا می باشد. هم چنین ست کردن رنگ شیری با سایر رنگ ها نیز از دیگر مزایایی این رنگ می باشد. رنگ شیری به رنگ سفید بسیار نزدیک است ، و مثل این رنگ با بسیاری از رنگ ها هماهنگ می شود. در تصویر زیر مشاهده می کنید که این رنگ را در کنار رنگ چوب جلوه بسیاری زیبایی در فضا ایجاد کرده است.

کاربرد فرش در دکوراسیون

10- استفاده از دو یا سه قالیچه بر روی یک دیگر : 

در حال حاضر یکی از ترند های دکوراسیون داخلی ، استفاده از دو یا سه قالیچه بر روی یک دیگر است. در صورت علاقمند بودن به این ترند ، بهتر است بدانید می توانید با آزادی بیش تری به انتخاب رنگ وسایل دیگر بپردازید. می توان با مد نظر قرار دادن رنگ یکی از دو قالیچه پهن شده بر روی زمین ، رنگ دیگر وسایل را انتخاب کنید. در تصویر زیر می بینید که در دکوراسیون از 2 فرش استفاده شده که رنگ یکی از آن ها با رنگ مبل ، هماهنگی دارد.

شیوه های ست کردن فرش با دکوراسیون

11- ست کردن فرش با وسایلی مانند میز کنسول ، جاکفشی و … : 

در صورت قرار گیری فرش در فضای راهرو یا ورودی خانه می توان رنگ فرش را هماهنگ با رنگ وسایلی مانند: میز کنسول ، جاکفشی، سکو ، قاب آینه یا تابلو ، درب ورودی یا حتی کفپوش های به کار رفته در فضا انتخاب نمود. در تصویر زیر مشاهده می کنید که فرش ، دارای چند رنگ مختلف می باشد و تمامی این رنگ ها گرم هستند. به همین علت ، رنگ دیگر عناصر حاضر در دکوراسیون گرم و شبیه به رنگ های فرش انتخاب شده است.

شیوه های ست کردن فرش با دکوراسیون

12- ست کردن فرش با کابینت آشپزخانه : 

فرش در دکوراسیون آشپزخانه نیز کاربرد دارد. در تصویر زیر مشاهده می کنید که یک فرش کرم قهوه ایی در کنار کابینت های تمام سیاه رنگ پهن شده است. رنگ کرم فرش که یک رنگ گرم است با دستگیره ها و شیرآلات همخوانی دارد و و رنگ سیاه فرش نیز ، دقیقا شبیه به رنگ کابینت ها می باشد.

شیوه های ست کردن فرش با دکوراسیون


این مطلب را هم ببینید :

دانلود آرچ مدل 208 – آبجکت ست لوازم تزیینی و دکوری