طراحی مرکز دانش علوم اسلامی

موزه و مرکز دانش علوم اسلامی واقع در شهر حلبان، عمان توسط گروه معماران Hoehler + alSalmy طراحی و به اجرا رسیده است. این مرکز دانش علوم اسلامی عصر طلایی دوران اسلام را به تصویر می کشد. و با فرهنگ و هنر اسلامی در راستای ارتباط میان دانشکده علوم و تکنولوژی آلمانی ساخته شده است. هدف از طراحی این بنا ایجاد ارتباط میان هنر، علم، طبیعت و هندسه بوده است. این ساختمان سمبل بی نهایت و الوهیت می باشد. تیم معماران برای ارائه موفقیت آمیز طرح پروژه، از شیوه های نوآورانه متعددی استفاده نموده اند.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : گروه معماران Hoehler + alSalmy
  • مکان پروژه : حلبان، عمان
  • معماران مسئول : Muhammad AlSalmy, Ernst Höhler, Christoph Fischer
  • عکاس پروژه : Capture Media, Nathan McCall, Osama Al Kharusi, Gijo Paul George
  • مساحت پروژه : 3600 متر مربع
  • سال ساخت : 2016

مرکز دانش علوم اسلامی

ساختمان مرکز دانش علوم اسلامی متشکل از دو بخش می باشد : یک پوسته بتنی با هندسه اسلیمی که ساختمان را در بر گرفته است. تیم معماران با الهام از مسجد Qarawiyyin و دانشکده AD 857 الگوی هندسی را برای پوسته بیرونی ساختمان انتخاب نموده اند. که یکی از نماد های آموزشی اسلامی در کشور های مسلمان محسوب می شود. پهنای الگوی هندسی نمای این ساختمان با توجه به جهت حرکت خورشید تغییر می کند و از هر سمت ضخامت متفاوتی دارد. یکی از مهم ترین اقدامات تیم معماران در طراحی این پروژه، افزودن خصوصیت کنترل نور و دما به واسطه سازه و الگوی بصری ساختمان می باشد.

بر اساس موقعیت تابش خورشید و جهت باد غالب نحوه قرار گیری ساختمان اصلی صورت گرفته است. به واسطه یک برش عمودی از پوسته هندسی ورودی اصلی ساختمان برجسته شده است. در طبقه همکف در داخل یک باکس مکعب شکل نمایشگاهی به مساحت 1200 متر مربع طراحی شده است. از این فضا به عنوان یک محدوده موقت برای بازدید از نمایشگاه استفاده می شود که شامل کاربری هایی مانند: کافی شاپ، گالری و کتابخانه میراث پژوهشی است. قسمتی از فضای این نمایشگاه به کشتی تک دکله چوبی اختصاص یافته است تا به تاریخ دریانوردی کشور عمان احترام گذاشته شود.

در مرکز این ساختمان دو راه پله بی پایان تعبیه شده است که مفهوم سفری معمارانه به نمایشگاه آثار هنری و تاریخی تمام نقاط جهان دارد. به طور مثال: در قسمتی از محدوده نورگیر ساختمان یک ساعت خورشیدی (Sundial) فعال تعبیه شده است. گالری این نمایشگاه شامل طیف گسترده ایی از مصنوعات تاریخی بین المللی می باشد که ابزار علمی و هنری کلاسیک یونان در قرون اخیر، روم، دوره اسلامی و عصر حاضر را نمایش می دهد.

گالری مرکز دانش علوم اسلامی متشکل از سه بخش می باشد:

  1. بخش اول شامل کتابخانه علوم و تاریخ می باشد.
  2. بخش دوم حاوی طبف گسترده ایی از ابزارهای تاریخی زمین شناسی، ریاضی دان ها، ناوبری، نجوم، ابزار بصری و ابزار مکانیکی می باشد.
  3. بخش سوم نیز مختص برنامه های آموزشی است، مکانی که بیشتر اختصاص به دانشجویان دانشگاه آلمانی GUtech شهر حلبان عمان یافته است.

حتما ببینید : طراحی حیاط خلوت مفهومی در چین


سایر تصاویر پروژه طراحی مرکز دانش علوم اسلامی

مرکز دانش علوم اسلامی

مرکز دانش علوم اسلامی

طراحی موزه و مرکز دانش علوم اسلامی در عمان

طراحی موزه و مرکز دانش علوم اسلامی در عمان

طراحی موزه و مرکز دانش علوم اسلامی در عمان

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

دانلود 10 مدل سه بعدی کابینت آشپزخانه

دانلود متریال چوب ولوم 3 از Arroway Textures