طراحی حیاط خلوت غوطه ور در آب

اگر طراحی نوعی دانش محسوب شود، یک کیفیت قطعی یا حسی درباره زیبایی شناسی وجود خواهد داشت. بنابراین فرهنگ یک قطب پنهان در تفکر معماری می باشد. در مفهوم معماری سنتی شرق آسیا، معماری به طور ضمنی از کیفیت محافظت می کند و از بیان مستقیم آن ممانعت می نماید. از این رو در آسیای جنوب شرقی، بیان معماری مفهومی به بیان غیر مستقیم خود می پردازد. طراحی حیاط خلوت مفهومی ساختمان Jiangnan، از زبان یک کانسپت سنتی چینی روح زندگی را بیان می کند که عجین شده با سبک معماری نوگرا می باشد.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : گروه معماری gad
  • مکان پروژه : چین
  • معماران طراح : Wei Li, Jialiang Hu
  • تیم طراحی : Wei Zhang, Wei Li, Jialiang Hu
  • عکاس پروژه : Yi Fan
  • مساحت پروژه : 2304 متر مربع
  • سال ساخت : 2018

حیاط خلوت

ساختمان Jiangnan در کنار یک دریاچه واقع شده است که از مناظر و چشم انداز زیبایی بهره مند می باشد. و با عنصر آب به زیبایی ادغام شده است. در این ساختمان  دیوار های سفید مینیمالیستی، سقف های شیب دار و کاشی های سیاه یک تصویر بصری واضح و شفاف را خلق نموده اند که به ساختمان تصویری ریتمیک و پیوسته بخشیده است. هم چنین نمای این ساختمان با چشم انداز کوه ها و رودخانه های Jiangnan پیوند خورده و موجب افزایش کیفیت ساختمان شده است.

طراحی حیاط خلوت و حیاط مرکزی این خانه در مدیریت طراحی محوطه و ساختمان نسبت به عنصر آب بوده است. هنگام مشاهده ساختمان از بالا، به نظر می رسد ساختمان در داخل آب ساخته شده است. در بیشتر بخش های محوطه و حیاط ساختمان عنصر آب نقش بصری و فلسفی دارد. هارمونی و ترکیب پلان مدرن محوطه، موجب شده تا ساختمان نظمی غیر قابل توصیف داشته باشد، این نظم در حیاط خلوت ساختمان به اوج تعاریف روح سنتی ساختمان رسیده است.

در معماری سنتی چینی پاسیو تاکیدی بر معنویت و حس تعلق خاطر فضا است. به علاوه ساختمان و طرح نمای بیرونی آن نیز پاسخگوی این کانسپت است. در کل ساختمان Jiangnan  هم چون یک قلعه مدرن می باشد که به وسیله آب محاصره شده است و مهم ترین قسمت آن به حیاط مرکزی منتهی می شود. تیم معماران در این خانه به منظور تاثیر مستقیم نور آب بر روی فضا های داخلی ساختمان، دهانه های دیوار حیاط خلوت را به وسیله دیوار های شیشه ایی پوشانده اند.

در داخل حیاط خلوت ساختمان یک باغ وجود دارد که با باغ های پر پیچ و خم متفاوت می باشد و کاربر تجربه ایی متفاوت را در این باغ کسب می کند. در داخل آب سه درخت سنتی به حالت غوطه ور قرار گرفته اند که علت انتخاب این درختان اقلیم و ویژگی های درون حیاط بوده است. و در قالبی مینیمال و ساده مفهوم باغ سنتی چینی را به تصویر کشیده اند.


حتما ببینید : طراحی پارکینگ طبقاتی به سبک آسیای مرکزی در هلند


سایر تصایر پروژه طراحی حیاط خلوت غوطه ور در آب

طراحی حیاط خلوت غوطه ور در آب

حیاط خلوت

طراحی حیاط خلوت غوطه ور در آب

حیاط خلوت

طراحی حیاط خلوت مفهومی

طراحی حیاط خلوت مفهومی

طراحی حیاط خلوت مفهومی

طراحی حیاط خلوت غوطه ور در آب

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

دانلود پلان مجموعه اقامتی تفریحی

آموزش رندرینگ صحنه داخلی با Vray در maya