طراحی خاص مسجد دانشگاه مطالعات اسلامی قطر

مسجد دانشگاه مطالعات اسلامی قطر : این بار وبسایت مرجع دانلود معماری به معرفی یکی از مساجد واقع در دوحه قطر می ­پردازد، چون در دنیای معماری امروز با طرح­هایی متنوع و بی نظیر مواجه هستیم که در عین جسارت معمارانه و خرق عادات معمول معماری مساجد حاوی و حفظ کننده طرح مساجد قدیمی و یادآور حس و حال معماری آن می ­باشد.

مشخصات کلی پروژه:

  • اسم پروژه مسجد دانشکده مطالعات اسلامی قطر
  • مهندس معمار RHWL
  • طراح Mangera Yvars Architects
  • مساحت 28,000 متر مربع
  • پیمانکار CCIC

مسجد دانشگاه مطالعات اسلامی قطر

مسجد دانشگاه مطالعات اسلامی قطر

معماران این مجموعه براساس اهداف دستور کار­های دانشگاه مطالعات اسلامی قطر [QFIS] که در حال تبدیل شدن به مرکز پیشگام در زمینه­ های مطالعات اسلامی، هنر، معماری و جامعه اسلامی معاصر می­ باشد، طرحی نوآورانه و جدید را بر اساس سوابق تاریخی اسلامی بنا کردند. و سعی بر آن داشتنتد که این طرح قطر را به عنوان مرکز جغرافیایی و سیاسی معاصر هویت اسلامی معرفی کند.

در قرآن از دانش به عنوان راهی برای رسیدن به روشنایی یاد شده و بر روی آن تاکید شده است. می توان گفت که کانسپت این پروژه نیز ترکیبی از مفهوم تانش و نور است. بر اساس پلان این پروژه شامل اقامتگاه برای دانشجویان این مرکز و هم چنین مسجد دانشگاه اسلامی خواهد بود و کلاس های آموزشی و دفاتر اداری مجموعه با مارپیچی منظم به فضای مسجد می­رسند.


حتما ببینید: اطلاعات معماری


مسجد دانشگاه مطالعات اسلامی قطر

در طرح این پروژه چهار باغ اسلامی در اطراف ساختمان و حیاطی با طرح­ های خوشنویسی وجود دارد. مناره­ های مسجد خارج از طراحی معمول مناره ­های مساجد اسلامی می­ باشد و به صورت المان ­هایی بلند می­ باشد که در جهت قبله اندکی خم شده است. نه تنها این الما ن­ها، بلکه کلاس ­های درس و فضا های بیرونی با طح هایی خوشنویسی شده از آیات قرآن کریم مزین شده ­اند. به­ علاوه طراحی داخلی حیاط مسجد علاوه بر این خطوط خوشنویسی شده، دارای طرح­ های هندسی زیبایی هستند که یادآور آیینه کاریی و طرح­ های اسلامی مساجد می باشند.

طراحی داخلی مسجد

مسجد دانشگاه مطالعات اسلامی قطر

در تفسیری که در سایت منبع خبر آمده است گفته شده که این مسجد دارای پنج ستون است که در اطراف چهار مسیر آبی طراحی شده ­اند و آن پنج ستون نمایان­گر پنج رکن اصلی اسلام و چهار مسیر آبی نمایان­گر چهار رودخانه در آسمان (بهشت) می ­باشد، رودخانه­ هایی از شیر و شراب و عسل و آب …


حتما ببینید: بیوگرافی معماران


طراحی دکوراسیون مسجد

استفاده از حفره ­هایی به شکل چند ضلعی در فضای داخلی سقف نمازخانه باعث شده که با عبور نور از آن­ ها عبادت و نماز در زیر سقفی پر ستاره را برای آن ها تداعی کند. این نمازخانه دارای ظرفیت 1800 نمازگذار است و فضای نماز بانوان بالای فضای نماز آقایان قرار گرفته است.

طراحی مسجد

تصاویر پروژه مسجد دانشگاه مطالعات اسلامی قطر :

ایده طراحی مسجد

معماری مساحد نوین

ایده های طراحی مسجد

معماری مساحد نوین

معماری مساحد نوین

ایده طراحی مسجد

ایده طراحی مسجد

معماری مسجد

طراحی داخلی مسجد

ساخت مسجد

ساخت مسجد

طراحی مسجد نوین

 


این مطلب را هم ببینید: دانلود رساله ترمینال دریایی