6 شیوه برای ترکیب فرش های مختلف با یک دیگر

خانه هایی با پلان باز در طراحی داخلی جذابیت بی نظیری دارند. در این نوع مکان ها به علت این که دیوار های کمتری وجود دارد ،  در میان تمامی نقاط خانه یک جریان سیال وجود دارد و نور روز محیط را به صورت کارآمد تری روشن می کند.  اما نکته حائز اهمیت در فضا هایی با پلان باز ، که بایستی به آن توجه شود این است که مبلمان و به ویژه فرش ها با دقت انتخاب شوند ، زیرا در این چنین فضا هایی چشم ها می توانند در یک زمان فضای بیشتری از خانه را مشاهده کنند. پس از دیوار ها ، کف پوش ها از تاثیر گذار ترین عناصر بصری در طراحی داخلی محسوب می شوند زیرا فضای بیشتری را به خود اختصاص می دهند. در خانه های با پلان باز برای پوشاندن زمین نیاز به بیش از یک عدد فرش می باشد. اما نکاتی برای استفاده از چندین فرش در یک مکان وجود دارد که بایستی به آن ها توجه شود. در این مطلب با شیوه های استفاده از چند مدل فرش در دکوراسیون آشنا خواهید شد.

در صورت وجود چندین فضای مختلف مانند اتاق نشیمن ، سالن پذیرایی و اتاق غذا خوری در یک فضای مشترک برای تکمیل دکوراسیون فضا نیاز به استفاده از چند مدل فرش در دکوراسیون دارید. اما باید بدانید که استفاده از فرش های متفاوت در یک مکان به آن اندازه ایی که تصور می کنید کار راحت و آسانی نیست. 6 راه مختلف برای ترکیب فرش های متفاوت با یک دیگر وجود دارد که در ادامه مطلب با آن ها آشنا خواهید شد.

شیوه های استفاده از چند مدل فرش در دکوراسیون

شیوه های استفاده از چند مدل فرش در دکوراسیون

1- ایجاد یک تاثیر بصری با ترکیب فرش ها با طراحی داخلی مختلف : 

به هنگام استفاده از چندین فرش ، می توان همه آن ها را شبیه به هم و با یک بافت مشخص انتخاب نمود. اما اگر قصد دارید قابلیت و استعداد طراحی خود را نشان دهید بایستی از این انتخاب فراتر رفته و به جای انتخاب های کاملا مشابه ، از عناصر کامل کننده هم استفاده کنید. به عنوان مثال در صورت داشتن یک فرش طرح دار ، فرش دیگر را ساده انتخاب کنید و یا در صورت وجود یک فرش سفید رنگ با طرح های سیاه هندسی در اتاق غذا خوری برای اتاق نشیمن از فرشی با بافت متفاوت استفاده کنید که یکی از رنگ های فرش دیگر در داخل آن وجود دارد. بدین ترتیب علاوه بر استفاده از چند مدل فرش در دکوراسیون ، موجب ایجاد هماهنگی در فضا نیز خواهد شد.

شیوه های استفاده از چند مدل فرش در دکوراسیون

2- استفاده از طرح هایی با اندازه های متفاوت فرش :

در صورت استفاده از فرش های متعدد ، می توان آن ها را با طرح های متفاوت و متنوع انتخاب نمود و بدین ترتیب فضای خلاقانه ایی را ایجاد کنید. برای این کار می توان در صورت استفاده از یک فرش با طرح هایی با ابعاد بزرگ می توانید فرش دیگر را با طرح و نقوش کوچک تر و ظریف تر انتخاب نمایید. به عنوان مثال ، فرش هایی با نقوش سنتی و یا محلی در طرح ها و رنگ های مختلفی وجود دارند. البته امکان دارد این نقوش در ابعاد با یک دیگر فرق داشته باشند اما در کل دارای یک الگوی خطی مشابه هستند و  یک کلیت با یک دیگر ایجاد می کنند.

شیوه های استفاده از چند مدل فرش در دکوراسیون

3- در صورت تردید داشتن تمام فرش ها را در یک رنگ انتخاب کنید : 

برای استفاده از چند مدل فرش در دکوراسیون ، وجود ارتباط رنگی میان فرش های متعددی مورد استفاده در فضا ، تاثیر بسزایی در ایجاد یک کلیت و هماهنگی در محیط دارند. به هنگام استفاده از چند مدل فرش در کنار هم و ایجاد ظاهری بی نقص در فضا بایستی به یک نکته کلیدی توجه کنید:

حتی اگر هر یک از فرش ها دارای طرح و نقوشی با ابعاد متفاوت بودند نیز بایستی رنگ های شبیه به هم داشته باشند. تا با یک دیگر ارتباطی قابل قبولی را برقرار کنند. با این شیوه حتی در صورت متفاوت بودن نوع طرح و فشردگی آن ها با یک دیگر ، باز هم می توان میان فرش تعادل ایجاد نمود.

شیوه های استفاده از چند مدل فرش در دکوراسیون

4- در صورت ایجاد تاثیرات چشمگیر در دکوراسیون بایستی تفاوت ها را دو برابر افزایش دهید : 

به هر اندازه که استفاده از دو فرش کاملا متفاوت در کنار یک دیگر کار سخت و دشواری باشد ، با این حال هرگز نگویید که استفاده از این دو فرش در کنار هم به هیچ عنوان امکان پذیر نیست. شما می توانید با انتخاب سبک ترکیبی در منزل خود فضایی خاص و متفاوت را به وجود آورید. مخصوصا اگر خانه شما دارای ویژگی هایی مانند پنجره های بزرگ ، کفپوش طبیعی و سقف بلند باشد ، کار شما بسیار ساده تر خواهد بود. استفاده از مبلمان با طراحی مدرن نیز هماهنگی زیبایی با این نوع سبک ایجاد خواهد کرد. بنابراین خود را به استفاده از یک طرح و رنگ محدود نکنید و با افزایش قدرت ریسک پذیری خود ، از سبک های کاملا متفاوت برای فرش ها استفاده کنید.

روش های استفاده از چند مدل فرش در طراحی داخلی

5- در صورت لزوم از یک طرح فرش 2 بار استفاده کنید : 

برای ما ایرانی ها استفاده از فرش های کاملا شبیه به هم کار بسیار عادی و مرسومی باشد. در حالی که این انتخاب در طراحی مدرن کاربرد چندانی ندارد. اما در صورت تردید و نگرانی در استفاده از فرش هایی با سبک و طرح های متفاوت بهتر است از فرش های کاملا شبیه به هم استفاده کنید. اگرچه این انتخاب ریسک کم تری دارد و قابل اعتماد تر است ، اما تاثیر چندانی را در فضا نخواهد داشت. در صورت استفاده از فرش هایی با یک طرح و رنگ بهتر است از رنگ های خنثی استفاده کنید تا چشم شما را اذیت نکنند. به یاد داشته باشید که فرش هایی با یک سبک و طرح که نقوش شلوغ و رنگ های غالب دارند ، موجب ایجاد فضای دلگیر و آزار دهنده خواهند شد.

روش های استفاده از چند مدل فرش در طراحی داخلی

6- استفاده از فرش هایی با ابعاد و شکل متفاوت : 

در صورت استفاده از فرش هایی با ابعاد و فرم های متفاوت ، برای بخشیدن جلوه بیشتر به فضا و ایجاد فضای چشمگیر و جذاب بهتر است آن ها را روی هم قرار دهید. قرار دادن فرش هایی با طرح ها ، رنگ ها و ابعاد و فرم های متفاوت بر روی یک دیگر یکی از ترند های استفاده از چند مدل فرش در دکوراسیون داخلی می باشد. البته در صورتی که این کار از نظر شما زیاده روی است می توانید از فرش هایی با فرم های متفاوت در کنار یک دیگر نیز استفاده کنید. به عنوان مثال ، فرش گرد با بسیاری از فرش های دیگر ترکیب زیبایی ایجاد می کندو در رابطه با این نوع چیدمان نیز می توانید بر اساس ابعاد و بزرگی اتاق تصمیم گیری کرده و بهترین انتخاب را انجام دهید.

روش های استفاده از چند مدل فرش در طراحی داخلی


حتما ببینید : اصول انتخاب سیستم روشنایی سرویس بهداشتی


سایر تصاویر 6 شیوه برای ترکیب فرش های مختلف با یک دیگر

شیوه های استفاده از چند مدل فرش در دکوراسیون

روش های استفاده از چند مدل فرش در طراحی داخلی

روش های استفاده از چند مدل فرش در طراحی داخلی

فرش در طراحی داخلی

فرش در طراحی داخلی

فرش در طراحی داخلی

ترکیب فرش های مختلف با یک دیگر

ترکیب فرش های مختلف با یک دیگر


این مطلب را هم ببینید :

مستند ساخت برج العرب – مستند دوبله فارسی ارتباطات مهندسی