ترمینال Cruise شهر چینگدائو / استودیوی CCDI – موژائو و استودیوی جینگ

طراحی ترمینال Cruise: شهروندان چینگدائو تعلق خاطر عمیقی به دریا دارند و این احساس را می­ توان در تمامی بخش­ های فعالیت ­های عمومی در این شهر ساحلی مشاهده نمود. پیِر، یعنی جاییکه ترمینال Cruise واقع است، در پهنه­ آبی وسیعی محصور شده و مزیت ذاتی آن ساخت یک پارک تفریحی همراه با خدمات اجاره قایق­ های بادبانی است.

مشخصات کلی پروژه:

  • معماران : گروه معماری CCDI – Mozhao Studio & Jing Studio
  • مکان پروژه : چینگدائو، شاندونگ، چین
  • طراحی معماری : Zeng Guansheng, Yu Qing, Yan Zichang, Xu Chenglong, Zhao Xiaqing, Liu Guolin, Wei Xiyan, Yang Yingjin, Wang Wanjun, Tang Wenxiong
  • معمار منظر : Zeng Guansheng, Yu Qing, Wei Xiyan, Zhang Yang, Liao Yiying, Yang Qian, Hong Yi
  • طراحی داخلی : Zeng Guansheng, Yu Qing, Wu Longjun, Wang Wanjun, Yang Yingjin, Huang Bohao
  • مساحت پروژه : 59920.0 m2
  • سال ساخت : 2015

طراحی ترمینال Cruise

طراحی ترمینال Cruise

شهروندان چینگدائو تعلق خاطر عمیقی به دریا دارند و این احساس را می ­توان در تمامی بخش های فعالیت­ های عمومی در این شهر ساحلی مشاهده نمود. پیِر، یعنی جاییکه ترمینال Cruise واقع است، در پهنه­ آبی وسیعی محصور شده و مزیت ذاتی آن ساخت یک پارک تفریحی همراه با خدمات اجاره ایی قایق­ های بادبانی است. کارکرد چند منظوره ترمینال Cruise همراه با مناظر­ و عملیات تجاری مکمل، نمایشگاه ­های موقت و دائمی در ورودی و خروجی­ های سازه­ ها، اطمینان می­ دهد که سرزندگی و غنای این شهر می­ تواند امری پایدار باشد.

طراحی ترمینال

با در نظر گرفتن وزش باد هایی از شمال غرب به چینگدائو در فصل زمستان، و چشم ­انداز فوق­العاده­ ایی آن در خلیج جنوبی، این پروژه شامل یک تراس کم ­ارتفاع رو به سمت جنوب در زیر یک سازه­ی بزرگ فولادی است که سکو های عمومی بزرگی را در فضای باز تشکیل می­ دهد. در نمای شمالی در طبقه­ سوم، چندین سکوی تماشای مناظر زیبایی بیرونی برای تماشای دریا وجود دارند، این ها در عین حال راهرو های ارتباطی فرعی بین سمت شمال و سمت جنوب ایجاد می­ کنند. این سکو ها هم چون عرشه­ یک کشتی، فضایی برای آرامش و فعالیت فراهم می­ آورند.

طراحی ترمینال دریایی

در این پروژه، نماد های الهام ­بخش شیوه­ معماری شامل “بادبان” (شهرت چینگدائو نیز به همین است: شهر بادبان ­ها)، و ردیف­ هایی از سقف­ های شیب­دار از معماری قدیمی شهر هستند. به منظور جلوه­ گریی زیبایی مکانیکی، سازه­ فولادی از نمای بیرون فاقد دیوار های پیرامونی است، به نحوی­ که شکل سازه، قوی ­ترین زبان گویای نمای آن است. سقف تاب­دار داخلی تا حد امکان نمایانگر سازه­ اصلی است، به طوری که مسافران می ­توانند تماشاگر منطق ساختاری و زیبایی مکانیکی معماری این سازه باشند.

طراحی ترمینال Cruise


حتما ببینید: دکوراسیون داخلی


طراحی داخلی و نورپردازی

سالن ­های ورودی و خروجی در طبقه­ ی اول، خدمات ثبت ورود و خروج و باربری را فراهم می­ آورند. پس از آن، مسافران از طریق گذرگاه ­ها و آسانسور های عمودی به راهرو بزرگ طبقه­ ی دوم وارد شده و تا زمان حرکت، منتظر می­ مانند. خدمات مشتریان نیز در طبقه ­ی دوم مستقر است. نورگیر های آن با ترکیبی از ورقه­ های آلومینیومی و شیشه، سطح کج سقف را به یک سطح سطح شیبدار مرتبط می­ کنند که نه تنها مشکل مهار سیلاب را حل کرده، بلکه نور ملایمی را هم با ضرب آهنگ گاه به گاه نور و سایه به داخل می­ آورد. در عین حال، سالن عمومی ترمینال Cruise امکان برگزاری نمایشگاه­ های موقت و در نتیجه برگزاری فعالیت­ های عمومی را داراست.

طراحی داخلی ترمینال Cruise

ترکیبی از برنامه­ های مختلف، ترمینال Cruise را به یک مکان تفریحی برای عموم مردم بدل نموده است. در شب، هنگامی که نور های مصنوعی فضای بیرون را روشن می­ کنند، جداره ­های شیشه ه­ای شفاف، کل معمار پروژه را همانند فانوس روشنی جلوه ­گر می­ کنند که میدان عمومی و فضای سبز آن را در برگرفته است.

طراحی داخلی ترمینال

تصاویر و پلان های پروژه طراحی ترمینال Cruise :

معماری ترمینال

طراحی معماری

پروژه طراحی ترمینال

نور پردازی طبیعی

دکوراسیون ترمینال

طراحی داخلی ترمینال

طراحی داخلی

سایت پلان ترمینال

مقطع ترمینال

مقطع ترمینال

پلان ترمینال

پلان سازه ترمینال

پلان ترمینال

پلان ترمینال

منبع : archdaily

ترجمه : مرجع دانلود معماری


این مطلب را هم ببینید: دانلود مبلمان و بلوک اتوکد